Zorbalığın ilacı “Yanındayım” diyebilmek

Yaşanmış bir olaydan ilham alan Vanessa’nın Yanındayım kitabı çocukların sıklıkla karşılaştığı zorbaca davranışlarla nasıl başa çıkabileceklerini ve diğer çocukların zorbalığa nasıl karşı durabileceklerini naif ancak güçlü bir dille anlatıyor.

Günümüzde çocukların karşılaştıkları en önemli sorunlarından biri zorbalık ama zorbalığa karşı iyiliğin galip gelmesi aslında hiç de zor değil! Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) tarafından yayımlanan ve yaşanmış bir olaydan ilham alan Vanessa’nın Yanındayım kitabı, yapılan küçük bir iyiliğin ne kadar büyük bir güce dönüştüğünü kanıtlıyor. Zorbalığa seyirci kalmak yerine nasıl karşı durabileceğimiz, bu sessiz kitapta tek bir sözcük bile kullanılmadan anlatılıyor.

Yapılan küçük bir iyilik birçoklarına ilham verebilir.

Vanessa sınıfa yeni gelen öğrencidir. Okul çıkışında zorba bir çocuk tarafından dışlanarak kalbi kırılır. Bu olayı gören Vanessa’nın sınıf arkadaşı ise ona destek olmak için ne yapabileceğini düşünür ve sonunda yaratıcı bir yol bulur. Yaptığı küçük bir iyilik, kartopu gibi büyüyerek okuldaki tüm çocukları sarar ve zorbalığa karşı galip gelir…

Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) tarafından yayımlanan Vanessa’nın Yanındayım kitabı, zorbalığa seyirci kalmak yerine nasıl karşı durabileceğimizi kanıtlıyor. Zorbalığa karşı iyiliğin kazanmasının hiç de zor olmadığı, bu sessiz kitapta tek bir sözcük bile kullanılmadan anlatılıyor. Bir kişinin topluluğa nasıl örnek olabileceği, Kerascoët’in sevimli karakterleriyle gösteriliyor. Kitabın sonunda yer alan kılavuzda ise zorbalık edilen birine nasıl yardımcı olabileceğimizle ilgili öneriler sunuluyor.

YAŞANMIŞ BİR OLAYIN ÖYKÜSÜ

Vanessa’nın Yanındayım, yaşanmış bir olaydan ilham alan bir öykü. ABD’de bir üniversite öğrencisinin zorbalığa uğraması ve ertesi gün 300 sınıf arkadaşının ona okul yolunda eşlik etmesi Kerascoët’in çıkış noktası olmuş.

Resimledikleri Karanlık Güzel adlı çizgi romanla New York Times çoksatanlar listesine giren Kerascoët, çizer karı koca çift Marie Pommepuy ve Sébastien Cosset’in kendilerine taktıkları ad.

Yazan ve Resimleyen: Kerascoët
Türü: Resimli Öykü
Yaş Grubu: 5 yaş ve üzeri
Ölçü: 23 x 28 cm
Sayfa Sayısı: 36

Kerascoët hakkında

Kerascoët, çizer karı koca çift Marie Pommepuy ve Sébastien Cosset’in kendilerine taktıkları isimdir. Fransa’da yaşayan çift birçok çizgi romana ve animasyona imza atmıştır. Resimledikleri Karanlık Güzel adlı çizgi roman New York Times çoksatanlar listesine girmiş, ABD’de yayımlanmış çizgi romanlara verilen en önemli ödül kabul edilen Eisner Ödülü’ne aday gösterilmiştir.

SEV Yayıncılık:

SEV Yayıncılık, kökleri 1861 yılında yayımlanan ilk İngilizce-Türkçe Redhouse sözlüklere kadar uzanan köklü bir yayıncılık geleneğine sahiptir. Bugün Redhouse markası altında onlarca çeşit sözlük ve eğitim aracı yayımlarken, Redhouse Kidz markasıyla çocuk kitapları yayıncılığı alanında önemli yayınevleri arasında yer alıyor.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen + 2 =