Zamana meydan okuyan masallar

“Eğer çocuklarınızın zeki olmasını istiyorsanız, onlara masal okuyun. Eğer onların daha zeki olmalarını istiyorsanız, daha fazla masal okuyun” demiş Albert Einstein. Her dönem güncelliğini koruyan Ezop Masalları bu kez Caretta Çocuk tarafından minik okuyucularla buluşturuluyor.

17. Yüzyıl Fransız yazarı La Fontaine’in masallarına esin kaynağı olan Ezop Masalları, benzersiz çizimleriyle yeniden çocuklarla buluşuyor. Sürpriz masallar ve ‘Kendi Masalımızı Yazalım Etkinliği’ ile… Her dönem güncelliğini koruyarak zamana meydan okuyan Ezop Masalları, çocuklara bin bir çeşit insanı anlatıyor. Caretta Çocuk, renkli çizimleriyle fark yaratan Ezop Masalları’nı çocuklarla buluşturuyor. Çocuklar bu seride, adalet, dostluk, dürüstlük, doğruluk, sadakat, alçakgönüllülük, cesaret, cömertlik gibi değerleri hayvan öyküleri üzerinden öğreniyor. 12 kitaptan oluşan serinin ilk 4 kitabı, tüm kitapçılarda…
Serinin her bir kitabında sürpriz masallar ve ‘Kendi Masalımızı Yazalım Etkinliği’ yer alıyor. Çocuklar bu etkinlikte, dil ve ifade yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olan masalları okuduktan sonra hayal dünyalarını kağıda dökme fırsatı buluyor.
MÖ 6. yüzyılda yaşadığı varsayılan Eski Yunan masalcı Ezop tarafından anlatıldığına inanılan ve yeniden derlenerek eğlenceli çizimlerle renklendirilen bu harika hayvan öykülerini tüm çocuklar keyifle okuyacaklar.
En eski derlemesi MÖ 4. yüzyıla dayanan Ezop Masalları, ilk kez Amerikalı çizgi filmci Paul Terry tarafından 1921 yılında çizgi film haline getirilmişti.

Masallar neden yararlıdır?

“Eğer çocuklarınızın zeki olmasını istiyorsanız, onlara masal okuyun. Eğer onların daha zeki olmalarını istiyorsanız, daha fazla masal okuyun” demiş Albert Einstein.
Masallar çocukların dil ve ifade yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olur. Masal okuyan ve dinleyen çocuklar, fantastik bir dünyaya yolculuğa çıkarak hayal gücü ve yaratıcılıklarını kullanır. Okudukları her masalda farklı olaylar ve/veya sorunlar karşısında nasıl davranılabileceğini de öğrenen çocuklar, duygusal yönden güçlenir.
Eğitimciler, masal anlatmanın ebeveynlerin çocukları ile kaliteli zaman geçirmesine olanak sağladığını savunur. Bu sayede çocuklar ile kurulan iletişim güçlenirken, çocuklar dinlemeyi ve evrensel değerlerle özdeşim kurmayı öğrenir.

Tilki ile Leylek
Tilki ile Leylek’in hikâyesinde, kahramanımız yaptığı kötü şakanın karşılığını göreceğini, yaşayarak öğreniyor.
Kuşlar, Vahşi Hayvanlar ve Yarasa
Kuşlar, Vahşi Hayvanlar ve Yarasa’nın hikâyesinde, ormanda kuşlar ve vahşi hayvanlar arasında çıkan savaşta iki tarafı da aldatmaya çalışan yarasa, güçlü olanın yanında yer almak isterken hayvanlar arasında barış sağlanınca yalnız kalıyor.
Aslan Postu Giyen Eşek
Aslan Postu Giyen Eşek’in hikâyesinde, köy halkını ve köydeki hayvanları aldatarak olduğundan farklı görünmeye çalışan eşek, yalanı ortaya çıkınca kendisi gibi davranmamanın cezasını çekiyor.
Palavracı Gezgin
Palavracı Gezgin’in hikâyesinde, gezip gördüğü yerleri abartarak anlatan çiftçi, gün geliyor söylediği yalanların utancını yaşıyor.

Ezop Kimdir?

Ezop, MÖ 6. yüzyılda yaşadığı varsayılan Eski Yunan masalcısıdır. Hayvan masallarıyla bilinen Ezop’un hayatıyla ilgili bilgilerde bir kesinlik yoktur. Bir söylentiye göre Trakya’da doğmuş ve bir süre köle olarak Samos adasında yaşamıştır. Azat edildikten sonra yaptığı yolculuklardan birinde cinayete kurban gittiği söylenmektedir.
Ezop’un anlattığına inanılan masallarda hayvanlar, bitkiler ya da cansız varlıklar insanlar gibi konuşurlar. Adalet, dostluk, doğruluk, cömertlik, sadakat gibi değerler yüceltilirken; cimrilik, açgözlülük, bencillik, kendini beğenmişlik gibi tutum ve davranışlar ise yerilmektedir.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × 5 =