Yaşamın güvencesi bazen bir çocuğun kalbi olabilir

Ağaca sarılan bir çocuk ile onu izleyen büyüklerin olduğu bir illüstrasyon.

Çocuk edebiyatının genç ve özgün bir sese sahip yazarlarından Gökçe Ateş Aytuğ, Günışığı Kitaplığı etiketiyle çıkan yeni kitabında “yuva” kavramını tartışamya açıyor. Maya’nın Ağacı adlı kitabında yazar, okuyucuya bir arada yaşamın sırrını fısıldıyor.

Çocuk edebiyatımızın genç yazarlarından Gökçe Ateş Aytuğ, son romanıyla Günışığı Kitaplığı’nda! Sıcacık bir mahalle hikâyesi anlatan yazar, “yuva” kavramını tartışmaya açıyor; çocukların, ağaçların, kedilerin ve kargaların yanında durup yaşamı savunuyor. Dayanışmayla pek çok haksızlığın giderilebileceğini anımsatan kitap, bir arada yaşamın saygı ve sevgiyle var olabileceğini fısıldıyor. Genç illüstratör Gökçe İrten’in ilgi çekici desenleriyle zenginleşen kitap, etkileyici karakterleri, mekânları, akıcı ve eğlenceli anlatımıyla okumayı keyfe dönüştürüyor.
Gökçe Ateş Aytuğ'un Maya'nın Ağacı adlı kitabının kapağı. Bir ağaca sarılan küçük bir kız ve onu izleyen mahalleliler.Sokağın ortasında onca betona inat, göğe yükselen asırlık fıstıkçamını birileri, “etrafı kirletiyor” diye şikâyet etmiştir. Belediye ekipleri güzelim ağacı kesmeye hazırlanınca, Maya çok üzülür. Dedesi ve Terzi Arman, kaldırıma oturarak ağacı korumaya çalışırlar. Ama belediye ekipleri vazgeçecek gibi değildir. Maya bir plan yapar. Üstelik, yalnız değildir. Kargalar, kedi Muhtar ve mahalleli, fıstıkçamını kurtarabilecek midir?
Gelelim kitap hakkındaki bazı bilgilere. İlkokul son ve ortaokul birinci ve ikinci sınıftaki çocuklara önerilen kitap 156 sayfa. Birey ve toplum, sağlık ve çevre, duygular ve hayaller üzerine peni pencereler açan kitapta işlenen temalar dede-torun, mahalle yaşanı, dayanışma, doğa sevgisi ve iletişim…

GÖKÇE ATEŞ AYTUĞ HAKKINDA:

Yazar Gökçe Ateş Aytuğ.1980’de İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümü’nü bitirdikten sonra yayınevlerinde editörlük yaptı, çocuk kitapları çevirdi. Bugün Hayal Kuracaktım (2010) ve Bugün Aşktan Çok Sıkıldım (2010) adlı kitapları yayımlandı. Çocuklar ve gençler için kitaplar hazırlamaya devam eden Gökçe Ateş Aytuğ, kızı ve eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

fifteen − 15 =