“Uzaktan eğitim çocuğuma çok uzak” diyorsanız

“Uzaktan eğitim çocuğuma çok uzak” diyorsanız bu yayını kaçırmayın! Ebeveynus Yayın Yönetmeni Halime Sürek Kahveci, Eğitim ve Öğrenci Koçu Elgiz Henden ile “Öğrencilerde özdisiplini sağlamak” üzerine konuştu. Koronavirüs günlerinde çocuklarımızla ilişkilerimize yepyeni bir pencereden bakmaya ne dersiniz?

Eğitim ve Öğrenci Koçu Elgiz Henden, uzaktan eğitim konusunda anne babaların çocuklardan daha endişeli olduğunun altını çizerek şunları söyledi:
“Uzaktan eğitim ile anne babalar, eğitim sürecine dahil oluyor. Eskiden çocuk okula gidiyordu ve sorumluluk çocuktaydı. Şimdi ebeveyn olarak bizim sorumluluklarımız devreye giriyor. Eğitim sürecine ebeveynler biraz mecburen de olsa dahil oluyor.”
İnterneti bilmeyen anne babaların çocuklarından öğrenebileceğini anlatan Elgiz Henden, “Onlar teknoloji dünyasına doğdular. Geleneklerimizi, masallarımızı ve başka bir hayatın mümkün olduğunu anlatan yaşlıların üzerine giden bir hastalık var. Onları kaybedersek çok şey kaybederiz. Zihni, aklı, ruhu, anneannesinde, dedesinde, arkadaşında olan bir genci, masanın, televizyonun başına ders için oturtmak kolay değil. Zihni, aklı başka bir yerde olan çocuğa ‘Hadi gel matematik çalışalım’ dediğinizde bu kolay olmayabilir. Çocukların pek çoğu ekran karşısında oturmakta zorlanıyor. Duygularını anlamakta zorlanıyorlar. Ne hissediyorlarsa bunu dile getirmeleri lazım. Hissettikleri şeyin içinde bulundukları dönemde normal olduğun anlatmak lazım” dedi.

Henden, çocuklarının zamanlarını ve yapacaklarını planlamada işlerine yarayacak Eisenhower matrisi ve Pomodoro tekniklerini anlatırken “Örtük öğrenme dediğimiz bir şey var. Eğer öğrendiklerinin listesinin asıp duvarda gösterdiğimizde farkında olmada öğrenecek Bunu en çok coğrafya öğretmenliği yaparken dünya haritaları asarak yapardık. Çocukların örtük öğrenmesine de hizmet etmek gerekiyor evde” diye konuştu

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × four =