Tombiş maskeli baloya niye katılmak istemiyor?

Mizah ustası Behiç Ak’ın çocukluğun deneyimsizliğinden ilham alan Tombiş Kitaplar dizisi, 5. kitaba ulaştı! Günışığı Kitaplığı etiketiyle çıkan kitap Tombiş Maskeli Baloya Katılmak İstemiyor adını taşıyor.

Mizah ustası Behiç Ak’ın yarattığı “Tombiş Kitaplar” dizisi beşinci kitaba ulaştı. Benim Bir Karışım‘la başlayan, Bizim Tombiş Taştan Hiç Anlamıyor, Bizim Tombiş Fiyonk Makarnayı Çok Seviyor ve Ben Ne Zaman Doğdum? ile devam eden dizi, bu kez maskelerin ardına gizlenemeyen kişisel özelliklere işaret ediyor.

Baloya katılmaya can atan Memo ve maskelerle derdi olan yakın arkadaşı Tombiş, çocukları, ayrıntıların farkına varmaya davet ediyor. Felsefe okumalarının kapısını aralayan “Tombiş Kitaplar”, hem renkli desenleriyle hem de yaratıcı okumalara davet eden öyküleriyle çocukları soru sormaya ve kendi öykülerini yaratmalarına esin kaynağı oluyor.

Akşam balo düzenleneceğini duyan Memo, arkadaşı Tombiş’in yanına koşar. Öyle bir maske takacaktır ki, kimse onu tanıyamayacaktır! Oysa, arkadaşı üzgündür; Memo’nun önce onu ikna etmesi gerekir…

BEHİÇ AK HAKKINDA

Çok sayıda çocuk kitabı yazan, yurtiçinde ve yurtdışında ödüller kazanan usta mizah sanatçısı Behiç Ak, İstanbul’da yaşıyor.

Behiç Ak Samsun’da doğdu, İstanbul’da mimarlık öğrenimi gördü. 1982’den beri Cumhuriyet gazetesinde bant karikatür çiziyor. Çocuk kitabı yazarlığı ve çizerliği, oyun yazarlığı ve sanat yönetmenliğinin yanı sıra belgesel film çalışmaları da var. İlk yayımlandığı Japonya’da ödül kazanan Yüksek Tansiyonlu Çınar Ağacı  (13. baskı: 2017) adlı resimli çocuk kitabı, Günışığı Kitaplığı tarafından yenilendi ve Çince’ye çevrildi (2014). Küçükler için felsefeye giriş niteliğindeki “Tombiş Kitaplar” dizisi Benim Bir Karışım’la (18. baskı: 2018) başladı, beşinci kitap Tombiş Maskeli Baloya Katılmak İstemiyor (1. baskı: 2018) ile devam ediyor. Otuz yıllık karikatür birikimini Karikatür Kitabı (9. baskı: 2017) adlı özel bir albümle çocuklara sunan sanatçının, “Gülümseten Öyküler” adı altında yazıp çizdiği kitap koleksiyonu da her yaştan okurun ilgisini topluyor. Ankara Üniversitesi ÇOGEM 2014 Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Roman Ödülü’nü ve ÇGYD 2013 Yılın Çocuk Romanı Ödülü’nü kazanan Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği ! ’nin (17. baskı: 2017) ardından süren koleksiyonun son kitabı, Bulutlara Şiir Yazan Çocuk (3. baskı: 2018). Resimli felsefe kitabı niteliğindeki Bilyeler (5. baskı: 2017) gibi, Gökdelene Giren Bulut (2. baskı: 2017) da Günışığı Kitaplığı tarafından yenilendi. Kedilere düşkünlüğüyle tanınan sanatçı, İstanbul’da yaşıyor.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 − 4 =