Tam 100 hafta liste başında kalan kitap

Kitaplarının klasikler arasına gireceğine kesin gözüyle bakılan dünyaca ünlü İngiliz yazar David Walliams’ın en sevilen çocuk kitabı Büyükbaba’nın Müthiş Firarı şimdi Türkçede! Walliams, Roald Dahl’ın varisi olarak görülüyor ve İngiltere’de J. K. Rowling’den sonra en çok okunan çocuk kitapları yazarı…

Roald Dahl’ın varisi olarak görülen ve İngiltere’nin J. K. Rowling’ten sonra en çok okunan çocuk kitapları yazarı David Walliams’ın, yayımlandığında tam 100 hafta listelerin başından inmeyen kitabı Büyükbaba’nın Müthiş Firarı Can Çocuk Yayınları etiketiyle raflarda! Gelin önce kitabın arka kapağına göz atarak bu müthiş firar hakkında biraz fikir edinelim…

Büyükbaba, Jack’in bu dünyada en sevdiği insan. Bazen kafasının karışmasının, markete ev terlikleriyle çıkmasının bir önemi yok. Jack’in adını nadiren hatırlamasının da… Ancak bir gün Büyükbaba, görkemli bir Spitfire pilotu olduğu İkinci Dünya Savaşı döneminde yaşadığını sanmaya başlayınca işler karışıyor. Büyükbaba, sinsi Bayan Swine’ın yönettiği tüyler ürpertici huzurevi Alacakaranlık Kuleleri’ne gönderilince torunu Jack, büyükbabasına yardım edebilmek için kolları sıvıyor! Birlikte, hüzünle sevincin birbirine karıştığı, akıllarından hiç çıkmayacak bir maceraya atılıyorlar.

Guardian gazetesinden Sue Towsend, “David Walliams’ın kitaplarına bayılıyorum, ileride klasikler arasına girecekleri kesin!” diyor. Telegrahp gazetesindeki bir tespit de şöyle: “Sonunda Roald Dahl’ın şanına yakışır bir varisi oldu.”

Yani edebi üslubu Roald Dahl’a benzetilen ve Dahl’ın varisi olarak kabul edilen Walliams, şimdilerde İngiltere’nin en sevilen çocuk edebiyatı yazarlarından ve kitapları bugüne dek 23 milyonu aşkın okura ulaştı ve dünyada 53 dile çevrildi.

Büyükbaba’nın Müthiş Firarı‘nı okurken lunaparkta hız trenine binmiş gibi hissedeceksiniz! Bu macera sizi bir yandan güldürüp bir yandan ağlatacak.

İşte kitabın ruhunu ortaya koyan birkaç paragraf:

Şu kısacık hayatında Jack ilk kez yaşadığını hissetti. Özgürdü.
‘Buyurun, Spitfire sizin, Binbaşı,’ dedi Büyükbaba. Jack kulaklarına inanamıyordu.
Büyükbabası kendisine savaş uçağının kontrolünü veriyordu.
‘Emin misiniz, Filo Komutanım?’
‘Anlaşıldı, tamam!’
Bunu söyleyen yaşlı adam ellerini kumanda kolundan çekince, Jack kolu sımsıkı kavradı.

Tıpkı büyükbabasının öğrettiği gibi, uçağın kendisine cevap vermesi için sadece minicik hareketler yapması gerekiyordu. Jack gökyüzüne dokunmak istiyordu. Kumanda kolunu geriye alınca uçak hızlandı da hızlandı. Bulutların içinden geçti.

Rüyalarında Jack, tıpkı büyükbabası gibi, yukarı, yukarı ve uzaklara uçardı. Çocuk, büyükbabasının efsanevi Spitfire’ını bir dakika olsun uçurabilmek için bütün geçmişini, bütün geleceğini, her şeyini vermeye razıydı.
Gözüpek bir kahramandı rüyalarında.
Bir hiç gibi hissederdi kendini gerçek hayatta.
Sorun, her günün birbirinin tıpatıp aynı olmasıydı. Her
sabah okula gidiyor, her akşamüstü ödevlerini yapıyor, her
akşam televizyon karşısında yemeğini yiyordu. Keşke bu
kadar çekingen olmasaydı. Keşke bir sürü arkadaşı olsaydı.
Keşke bu sıkıcı hayatından kurtulabilseydi.

DAVID WALLAMS HAKKINDA

David Walliams 1970’te Merton, Londra’da doğdu. Çocuk kitapları yazarlığının yanı sıra komedyen, oyuncu, senarist, sunucu, aktivist ve BBC One’da yayımlanan ünlü bir yetenek yarışmasında jüri üyesi. Walliams’ın çocuk kitaplarının baskı sayısı 23 milyonun üzerine ulaştı ve kitapları 53 dile çevrildi. Edebi üslubu Roald Dahl’a benzetilen ve Dahl’ın varisi olarak kabul edilen David Walliams, şimdilerde İngiltere’nin en sevilen çocuk edebiyatı yazarları arasında.

TONY ROSS HAKKINDA

Tony Ross dünya çapında “Korkunç Henry” serisinin ve David Walliams kitaplarının çizeri olarak ünlenen Ross, 100’den fazla çocuk kitabı yazıp 2000’den fazla kitap resimledi. Çocuk edebiyatına katkılarından dolayı, 2004’te Hans Christian Andersen Ödülü’ne aday gösterildi.

Kitap: Büyükbaba’nın Müthiş Firarı
Yazar: David Walliams
Çeviren: İpek Şoran
Resimleyen: Tony Ross
Tür: Roman
Yaş aralığı: 9, 10, 11, 12 +

 

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × five =