Tadına doyulmaz korku hikayeleri

Amerikan gotik edebiyatının önce isimlerinden Edgar Allan Poe’nun yazdığı korku öyküleri Gizem ve Hayal Hikayeleri adıyla genç okurlarıyla buluşuyor.

Büyülü Fener Yayınları klasik eserlerin en güzel örneklerini günümüze taşıyor. Orijinaline sadık kalarak sadeleştirilen eserler, yayınlandığı ilk günkü kadar heyecan verici ve sürükleyici bir dille yeniden anlatılmış.

Bu seriden çıkan Gizem ve Hayal Hikayeleri, Amerikan gotik edebiyatının öncü isimlerinden Edgar Allan Poe’nun, ömrü boyunca otuz farklı neşriyatta yazdığı yazılarının, ölümünden sonra bir araya getirilmesiyle ortaya çıktı. Esere, Gizem ve Hayal Hikayeleri denilmesinin nedeni ise kitabın içerdiği konuların çeşitliliğini yansıtmak içindir. Öyküler, “Altın Böcek” gibi dolambaçsız polisiyeler ile fiziksel ve zihinsel işkenceyi tarif eden “Kuyu Sarkaç” gibi korku öyküleri arasında dağılım gösteriyor. “Şişede Bulunan Not” isimli hikaye, zaman ve hafızanın doğaüstü bükülmesini araştırıyor. “Gammaz Yürek” ise zihnin işleyişini ve psikolojik terörünü inceliyor.

Modern anlamda polisiye, korku ve gerilim türlerinin öncüsü sayılan Poe, 1809 yılında doğmuş ve 1849’da yaşama veda etmiş. Bu kadar kısa sürede ürettiği birbirinden etkili hikayelerin aradan geçen 200 yıla karşın hala büyük bir okur kitlesini etkilemesi onun dilinin gücünü gösteriyor. Ancak üzerinde hemfikir olunan bir nokta da, Poe’nun hikayelerinin korku, suçluluk, gurur, hüzün ve akıl karışıklığı gibi çok güçlü ve her insanın deneyimlediği duyguları okurlara taşıması. Böyece o okurlarına, hikayelerindeki karakterlerle aynı duyguları hissetme olanağı veriyor. Gizem ve Hayal Hikayeleri’nin günümüz okurlarını bile etkilemeye devam etmesinin nedeni de bu.

Poe’yla aynı zamanda diliminde yaşayan yazarların çoğu, karışık olay örgüleri ve kalabalık karakterleri olan uzun romanlar yazıyorlardı. Poe kısa öykülere yoğunlaşan ilk yazarlardan biriydi. Öykülerinde şaşırtıcı ve heyecanlı konuları ele alan, ama çok farklı bir yazı stili geliştiren Poe’nun işleri günümüzde, Amerikan edebiyatı geleneğinin başlangıcı olarak kabul edilir.


Arka Kapak

Bu tüyler ürpertici, dehşet verici hikâyeler Amerikalı yazar ve edebiyat eleştirmeni Edgar Allan Poe tarafından yazıldı. İlk hikâyelerinden biri olan “Metzengerstein” Baltimore’da yayımlandı. Daha sonra farklı Amerikan şehirlerinde haber editörü ve kitap eleştirmeni olarak çalıştı. Şiirleri ve hikâyeleri eleştirmenler tarafından takdir edilse de yazara büyük bir başarı kazandırmadı. Poe, 1849 yılında, sadece kırk yaşındayken gizemli bir şekilde öldü. Ölüm sebebi hiçbir zaman tam olarak açıklanamadı. Poe’nun hikâyeleri, ölümünden sonra Gizem ve Hayal Hikâyeleri isimli kitapta toplandı.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

sixteen + 19 =