“Süt odası lüks değil, ihtiyaçtır”

Danone Türkiye ile Türkiye Kadın Girişimcileri Derneği (KAGİDER), Türk şirketlerinin sadece yüzde 9’unda bulunan Süt Odası konusunda farkındalık yaratmak üzere işbirliği yaptı ve “Süt odası lüks değil, ihtiyaçtır” çağrısı yaptı.

2015 yılında yaptığı “Çalışan Annelerin Araştırması” ile Türkiye’deki tüm şirketlerin sadece yüzde 9’unda süt odası olduğunu ortaya koyan Danone Türkiye, her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Emzirme Haftası öncesinde KAGİDER ile Türk şirketlerine “Süt Odası Lüks Değil İhtiyaçtır” çağrısı yaptı. Danone Türkiye Entegrasyonu Genel Müdürü Gamze Çuhadaroğlu, Süt Odası’nın her ofiste toplantı odası kadar gerekli olduğunu söyledi.

Türkiye’de kadın istihdam oranının erkeklerin istihdam oranının yarısından az olduğunu belirten Danone Türkiye Entegrasyonu Genel Müdürü Gamze Çuhadaroğlu; “TÜİK verilerine göre Türkiye’de kadın istihdam oranı yüzde 27,5 iken, erkeklerde bu oran yüzde 65 seviyesinde. Yani her 100 kadından yalnızca 27’si iş hayatına dahil oluyor. Bu da demek oluyor ki nüfusun yarısını oluşturan insan kaynağından yararlanamıyoruz” diye konuştu. Çalışan kadınların ekonomiye yaptıkları katkı kadar, anne olduklarında küçük yaştan itibaren çocuklarına kadın-erkek eşitliği konusunda rol model olarak da toplumsal gelişimin hızlanmasını sağladığını da vurgulayan Çuhadaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Sürdürülebilir ekonomik ve toplumsal kalkınma için bu potansiyeli realize etmemiz son derece önemli. Danone Türkiye olarak bu bakış açısıyla, kadın istihdamının artırılmasına büyük önem veriyoruz. Çalışan Anneler Araştırmamız, çalışan kadınların yüzde 40’ının evlendikten ve çocuk sahibi olduktan sonra işi bıraktıklarını ve bu dönemde daha fazla desteğe ihtiyaç duyduklarını ortaya koymuştu. Bu destekler arasında en önemlilerinden biri de çalışan annelere uygun çalışma koşullarının sağlanması. Buradan yola çıkarak KAGİDER işbirliği ile hayata geçirdiğimiz ‘Süt Odası Lüks Değil İhtiyaçtır’ projesi ile, ülkemizde yalnızca yüzde 9 oranında olan süt odalarının artırılması yönünde bir farkındalık oluşturmayı amaçladık. Süt odasının her ofiste bir toplantı odası kadar temel bir ihtiyaç ve hak olduğunu düşünüyoruz. Tüm şirketlere, bu kurumsal sorumluluğu yerine getirerek Süt Odası kurma çağrısında bulunuyoruz.”

KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sanem Oktar da erkek egemen toplumsal kültürün kadınların üzerine ağır sorumluluklaryüklediğini ve onların ekonomik yaşama katılan, ülke kalkınmasına omuz veren üretken bireyler olmasını zorlaştırdığını ifade ederek şunları söyledi:

“Çocuk bakımının neredeyse sadece kadınların sorumluluğu haline gelmesi bugün ciddi bir sorundur. Bu bakımdan kamuya düşen görevlerin yanı sıra, tüm kurumlar ve şirketlere düşen görevler de bulunuyor. Kadınların iş yaşamına geçişlerini kolaylaştırmak hepimizin sorumluluğudur. Çalışan Anneler Araştırması yapılması gerekenler hakkında çok değerli veriler ortaya koyuyor. Bunların gereğinin yapılması çok önemlidir. Süt odaları çok anlamlı ve fonksiyonel bir ilk adım olacaktır. Kadının ekonomik yaşama katılması için mücadeleye bütün kurumların katılımını bekliyoruz.”

Danone Türkiye ve KAGİDER’in başlattığı kampanya filmini aşağıda bulabilirsiniz:

 

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × two =