Susam Sokağı kaynakları artık Türkçe!

Viatris Türkiye, düzenlediği basın toplantısında “Susam Sokağı – Birbirimizi Önemseyelim” kaynaklarının Türkçe olarak yayınlandığını duyurdu.

Devam eden pandemi dünya genelinde pekçok kişi üzerindeki stresi ve baskıyı arttırırken, aile dinamiklerini de görülmemiş ölçüde değiştirdi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yayınlanan bir rapora göre her yedi çocuktan biri ruh sağlığı sorunu yaşarken, ruh sağlığı hastalıkları bu yaş grubunda global hastalık yükünün %13’ünü oluşturdu[1]. Bakım verenler işe, çocuklar da okula ve ev dışındaki aktivitelere geri dönerken, global karantina önlemleri ve bunun sonucundaki ruh sağlığı ile esenliği konusundaki yalnızlaşma gitgide daha yaygın bir hal alıyor ve çözümlenmesi gerekiyor.

“Susam Sokağı – Birbirimizi Önemseyelim” girişimi 100’den fazla ülkede, 41 dilde ailelere ulaştı. Covid-19 sonrası nesiller genelinde ailelerin sosyal ve duygusal ihtiyaçlarını desteklemek ve çocuklara yardımcı olmak üzere kaynaklar tasarlandı. Türkçe olarak https://www.youtube.com/c/Viatris/videos adresinde yer alan materyaller sevilen Susam Sokağı karakterleri Elmo ve arkadaşlarının yer aldığı beş yeni video ile klinik psikologların önerilerini içeriyor. Her kaynak seti aileler ve çocuklar için önemli olan bir konu genelinde, onların ‘büyük duygularını’ yönetmelerine yardımcı oluyor: Günlük ayrılıklar, büyük değişimler, ekran süresinin yönetilmesi, farkındalık anları ve kendimize zaman ayırmak.

Viatris Türkiye Ülke Müdürü Tayga Kaan Hilal (soldan ikinci), Akademisyen ve Yazar Dr. Bahar Eriş (sol başta), Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü Başkanı Doçent Dr. Yavuz Samur (sağda) ve tanınmış oyuncu Akasya Asıltürkmen (sağdan ikinci) toplantıda kendi kişisel ve profesyonel deneyimlerine dayanan bakış açılarını paylaştı.

Lansman çerçevesindeki toplantıda panelistler değişim döneminde çocuklarla ailelerin esenliğinin korunmasına yönelik en iyi uygulamaları vurguladılar. Viatris Türkiye Ülke Müdürü Tayga Kaan Hilal, Akademisyen ve Yazar Dr. Bahar Eriş, Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü Başkanı Doçent Dr. Yavuz Samur ve tanınmış oyuncu Akasya Asıltürkmen toplantıda kendi kişisel ve profesyonel deneyimlerine dayanan bakış açılarını paylaştılar. Covid-19’un ailelerin, bakım verenlerin ve çocukların ruh sağlığı üzerindeki etkileri, önemli değişimler, ayrılma anksiyetesi, yalnızlık sorunları ve dijital çağda ekran başında geçirilen zamanın yönetilmesinin yollarıyla kişisel stresin azaltılması ele alınan başlıca konulardı.

Akademisyen Dr. Bahar Eriş “Susam Sokağı – Birbirimizi Önemseyelim” kaynaklarını “Çocuklara, ailelerine ve bakım verenlerine eğlenceli ve basit bir şekilde sunulan yararlı ve eğitici içerikler” olarak tanımladı.

Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü Başkanı, Doç. Dr. Yavuz Samur, 2019 UNICEF-LSE raporundan alıntı yaparak, “Çocukları daha eşitlikçi erişimle çevrimiçi güçlendirmek ve dijital okuryazarlık önem taşımaktadır,” dedi. “Çocukların İnternet kullanımına toptan yasak getirmek onların kritik öğrenme ve beceri geliştirme fırsatlarından yararlanmalarını önler. Çocukların İnternet kullanımına yardımcı olmalı, onları koruyacak önlemler almalı ve çevrimiçi dirençleriyle dijital becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmalıyız.” dedi

Oyuncu Akasya Asıltürkmen “Bakım verenler işlerine, çocuklar da okula ve ev dışındaki aktivitelerine geri dönerken, global karantina önlemleri ve bunun sonucu yalnızlaşmanın ruh sağlığı ve esenliği üzerindeki etkileri gitgide daha yaygın hale geliyor. Susam Sokağı Birbirimizi Önemseyelim kaynakları ailelerin COVID-19 pandemisinin etkilerini atlatıp uyum sağlamalarına yardımcı olacaktır,” dedi.

Viatris hakkında
Viatris Inc. (NASDAQ: VTRS), tüm dünyada insanların hayatlarının her döneminde daha sağlıklı yaşamalarını sağlamak için konumlandırılan yeni bir tür sağlık şirketidir. İlaçlara erişim sağlayan, sürdürülebilir operasyonları ilerleten, yenilikçi çözümler geliştiren şirket türünün tek örneği Global Healthcare Gateway aracılığıyla daha fazla kişiyi daha fazla ürün ve hizmetle buluşturmak için kolektif uzmanlığından yararlanmaktadır. Kasım 2020’de kurulan Viatris, 165’den fazla ülke ve bölgedeki hastalara yüksek kaliteli ilaçlar sunmak için bilimsel, üretim ve dağıtım uzmanlığını kanıtlanmış düzenleyici, medikal ve ticari yeteneklerle bir araya getirmektedir. Viatris’in portföyü, dünya çapında tanınan markalar, kompleks jenerik ve markalı ilaçlar, büyüyen bir biyobenzer portföyü, reçetesiz ürünler dahil olmak üzere hem bulaşıcı hem de bulaşıcı olmayan hastalıkları kapsayan geniş bir tedavi alanı yelpazesinde 1.400’den fazla onaylanmış molekülden oluşmaktadır. Yaklaşık 37 bin kişilik küresel bir işgücüne sahip olan Viatris’in yönetim merkezi ABD’de, küresel merkezleri ise Pittsburgh, Şangay ve Haydarabad’da (Hindistan) bulunmaktadır.

Sesame Workshop hakkında
Sesame Workshop1969’dan bu tana çocuklara ulaşan ve eğitim veren öncü TV programı Susam Sokağı’nın gerisinde yer alan, kâr amacı gütmeyen bir eğitim kuruluşudur. Sesame Workshop günümüzde dünyanın dört bir yanındaki çocukların daha akıllı, daha güçlü ve daha iyi insanlar olmasına yardımcı olma misyonuyla değişim için yenilikçi bir güç oluşturmaktadır. 150’den fazla ülkede medya, örgün eğitim ve hayır amaçlı finanse edilen, her biri titiz araştırmalara dayanan ve hizmet ettiğimiz kültürlerin ihtiyaçlarına uyarlanmış sosyal etki programları aracılığıyla savunmasız durumdaki çocuklara hizmet götürüyoruz: www.sesameworkshop.org

 

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

thirteen − eleven =