Su Kaşifleri iş başında

Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı’nın HSBC Su Programı desteği ile Türkiye’de yürüttüğüSu Kaşifi Programı 8-14 yaş grubu öğrencilerinin suyla ilgili farkındalığını artırmayı amaçlıyor.

Beşiktaş İlkokulu da bu programa dahil olan eğitim kurumlarından biri. Yaklaşık 3 aydır bu projede belirlenen görev alanlarında etkinlikler yapan bu okuldaki su kaşifleri öğrencileri bilinçlendirmenin yanında zaman zaman saha çalışmalarına çıkarak suyun önemi ve tasarrufu hakkında toplumsal farkındalık yaratmayı amaçlayan etkinlikler de yaptı. Bunlardan biri de aile ve yakın çevreye yönelik olarak düzenlenen evde su tasarrufu önerileri.

Çocuklar çevredeki restoranların dolaşılaraka atık yağlarla ilgili çalışma da yaptılar. Tüketim insanı olmanın önüne geçmek için oyuncak takas partisi yapan çocuklar 22 Mart Dünya Su Günü’nde de önemli bir projeye imza attı.

Kıyafet üretiminde kullanılan su miktarını öğrenince küçülen ve eskiyen giysilerini değerlendirmeyi hedefleyen küçük tasarımcılar hemen işe koyulmuş. Yeni kıyafetlerini de bir defileyle sunan öğrenciler hem arkadaşlarına hem de büyüklerine örnek oldu.

Su Kaşifi Programı’nı yürüten öğretmenler çalışmanın önümüzdeki günlerde bir gösteri ile sona ereceğini belirtiyor. Buna göre Su Kaşifi Proje Sorumlusu öğretmenin yazdığı organik tarım konulu tiyatro oyunu, öğrencilerin tasarladığı kıyafetlerin sergileneceği bir defile, tanslar ve “Listen to the water’ (Suyu dinle) şarkısı, farklı dillerde ‘Temiz Su İstiyoruz’ seslenişi ve ‘suyu koru’ rap şarkısı programın içeriğini oluşturuyor…

BUNLAR YAPILDI

Beşiktaş İlkokulu Su Kaşifleri, üç aylık dönemde yaptıklarını şöyle anlattı:

  • Dünyamızın suyu tükeniyor. Eğer biz farkındalık yaratmazsak gelecekte suya ulaşmakta sıkıntı yaşayabiliriz. Bu nedenle suyu korumak için atık yağları lavabolara dökmemeliyiz.
    1 litre atık yağ 1 milyon litre suyu kirletiyor diyerek; Beşiktaş çevresindeki restoranları dolaştık. “Lütfen geleceğimizi tüketmeyin” dedik.Tüketim toplumu olmanın dünyamızın suyunu da tükettiğini anlattık.
  • Bir pamuklu tişört için 2.700 litre su, bir kot pantolon için 10.000 litre su harcanıyor. Bu nedenle kullanılabilir durumda olan eski kıyafetlerimizi paylaşarak ya da yeniden tasarlayarak kullanılabileceğinin altını çizdik. Öğrencilerimiz eski kıyafetlerini tasarlayarak defile düzenlediler.
  • Tarımda kimyasal ilaçların sağlığımızı tehdit ettiğini anlatan tiyatro oyunumuzu sahneledik. Bilinçsizce kullanılan ilaçlar sağlığımızı tehdit etmenin yanında toprağa karışarak yer altı su kaynaklarımızı da zehirliyor.

 

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

fourteen + 20 =