Sınav stresi sanattan uzaklaştırıyor

Çocuklarımız daha küçücükken onları resim yapmaları için yüreklendiriyor, müzik ya da dans için o kurstan bu kursa götürüyoruz. Biliyoruz ki, sanat bu dünyayı anlamdırmak ve kendimizi ifade edebilmek için en önemli araç. Eğitim basamaklarında birer birer yükseldikçe de çocuklarımızın sanatla olan bağları kuvvetleneceğine zayıflyor. Çünkü, “sınav gerçeği” çocukları sanattan uzaklaştırıyor. Resim sanatının genç kuşak isimlerinden Serkan Varol da tek cümleyle bu durumu özetliyor: “Sınav stresi, çocukları sanattan uzaklaştırıyor.”
Çocukların farklı karakter ve ilgileri olduğunu vurgulayan Ressam Serkan Varol, mevcut eğitim düzeni içerisinde sanata yatkınlığı olan çocukların keşfedilmesi ve bu yeteneğin üzerine gidilmesi gerektiğini belirtiyor:
“Türkiye’de sanatsal alanda yaşanan kangren durum, bireylerin özel yeteneklerinin geri plana atılarak standart eğitim sistemine tabi tutulmasından kaynaklanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ders müfredatına dahil edilen resim, müzik gibi önemli dersler, yeteneğin keşfi ve geliştirilmesi noktasında eksik kalıyor. TEOG, YGS, LYS telaşının yanı sıra not ortalaması ile ilgili kaygılar, öğrencileri sanattan uzaklaştırıyor. Oysa ki sanat, hayal gücü, analiz yetenekleri ve el becerileri gibi bir çok konuda bireysel gelişime katkı sağlıyor. Bu noktada gerek devlet yetkililerinin gerekse de eğitimciler ve evebeynlerin hassas davranması elzemdir. Bu ülke, dünyaca ünlü sanatçılar yetiştirme potansiyeline çoktan ulaştı. Yapılması gereken, sanat alanının en az matematik, fizik, tarih alanları gibi önemsenmesi.”

SANATLA UĞRAŞAN ÇOCUK DAHA BAŞARILI!

Serkan Varol, “Resim sanatı ve resim dersi temeli sağlam atılırsa, öğrencilerin diğer dersleri algılaması ve öğrenmesi de kolaylaşacaktır. Araştırmalara göre; müzik, resim, drama, heykel, çizim gibi yaratıcı ifade biçimlerinden herhangi birinde çalışmalar yapan öğrencilerin, uygulanan testler ve sınavlarda daha yüksek puanlar elde ettiğini ortaya koymuştur” diyor.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × five =