Şaşılık genetik olabilir

Her iki göz ekseninin paralelliğinin bozulması, aynı noktaya bakamaması durumu şaşılık olarak adlandırılıyor. Şaşılığın çocuklarda sık görülen bir problem olduğunu söyleyen Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. İlke Bahçeci Şimşek, erken tanı ve tedaviyle başarılı sonuçlar alındığını da sözlerine ekliyor.

GÖRÜLME ORANI YÜZDE 4

Şaşılık, bebeklikten erişkinliğe dek her yaş grubunda görülebiliyor. Çocukların yaklaşık yüzde 4’ünde görülebilen şaşılıkta genetik de etkili olabiliyor. Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. İlke Bahçeci Şimşek, şaşılığın sadece annede babada değil, daha uzak akrabalarda olmasının da önemli olduğunu işaret ediyor ve bütün çocukların bir yaşından önce mutlaka göz hekimi tarafından kontrol edilmesi gerektiğini vurguluyor.

GÖZ TEMBELLİĞİ YAPABİLİYOR

Şaşılık problemi özellikle okul çağı çocuklarında akran zorbalığına maruz kalma ve arkadaşlardan gelen olumsuz tepkiler gibi durumlara yol açtığı için psikolojik sorunlara da neden olabiliyor. Bu nedenle okul çağından önce bu problemin çözülmüş olması önem taşıyor. Gözde kayma olduğunda beyinde iki farklı görüntü ortaya çıkacağından, beyin gözlerden gelen görüntüyü baskılıyor. Bu durum da görüş kaybına sebep olarak göz tembelliğine yol açabiliyor.

*Ebeveynus dergisinin Mart 2020 sayısından alınmıştır.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 + 12 =