‘Ruhumun hala çocuk kaldığını söylüyorlar’

Keçeden hazırladığı orijinal görselleriyle 3x3 Çağdaş İllüstrasyon Dergisi tarafından altın madalya ödülüne layık görülen sanatçı Manica Musil’in 6 kitabı Timaş Yayınları tarafından edebiyatımıza kazandırıldı. Üç Kedicik ile Bir Ejderha, Uyuyamayan Asla, İyi Arkadaşlar Ne Yapar?, Masalcı Kız, Hikayeci Fil, Küçük Dilli Karıncayiyen, okuyucuyla tanıştı.

Kağıt yerine keçe, kumaş gibi malzemeler kullanarak kitaplar hazırlayan üç çocuk annesi Sloven Yazar ve İllüstratör Manica Klenovšek Musil, iğne, iplik ve kitaplarla kurduğu dünyasını ebeveynus okurlarıyla paylaştı.

Adnan Saraçoğlu – İnan Avcı

Kitap deyince aklınıza kağıt, hadi bugünlerde dijital yayınlar geliyorsa sizi biraz daha geniş düşünmeye davet edelim… Keçeye, kumaşa, iğneye, ipliğe, düğmelere ne dersiniz… Slovenya’nın Ptuj şehrinde doğan ve başlarda piyanoya meraklı olan Manica Klenovšek Musil, zamanla ilgisini mimariye yöneltmiş ve başarılı bir mimar olmuş. Tasarladığı  Gorišnica Belediye Binası ile Minsk’te düzenlenen “Leonardo” yarışmasında genç mimarlara verilen büyük ödülü kazandığını söyleyelim. Bir yandan da grafik alanında çalışmalar yaptığını ve Slovenya’daki posta pullarında kendisine güzel bir yer edindiğini de. Üç çocuğunun ilkinin doğumu sonrasında hikayeler ve şiirler yazmaya başlayan Mucil’in dokuz resimli çocuk kitabı var. Ancak onu diğer yazarlardan ayıran kitap için kullandığı malzemeler. Kağıt yerine keçe, kumaş gibi materyaller kullanan Mucil’in çok katmanlı hikayeleri kendi ülkesinin sınırlarını aşarak Türkiye’ye de geldi. Biz de kapısını çalarak sorularımızı sıraladık…

Çocuklar için kitaplar hazırlıyorsunuz. Sizin, çocuk Manica Musil ile nasıl bir iletişiminiz var?

Sloven Yazar ve İllüstratör Manica Klenovšek Musil, iğne, iplik ve kitaplarla kurduğu dünyasını ebeveynus okurlarıyla paylaştı. Musil’in kitapları Türçeye Timaş Yayınlarınca kazandırıldı.

Açıkçası, asla büyümeyeceğimi düşünüyorum. İçimde bir çocuk bulmak çok kolay. İki yıl önce, Shenzhen, Çin’deki Beş Yıldız Eğitim Merkezinin sahibi, kitaplarımın çok çocukça olduğunu, ruhumun hala çocuk kaldığını söyledi. Bu yüzden sadece kendimi dinliyorum. Üç çocuğum var. Onlar da büyüdüler artık; on beş, on üç ve on bir yaşındalar. Eşim, şu anda ailemizdeki tek çocuğun, ben olduğumu söylemekten hoşlanıyor.

Kitaplarınızda keçe, kumaşlar, iplikler kullanıyorsunuz. Bu malzemeleri kullanma serüveninizi anlatabilir misiniz?

Mimarlık geçmişimin kitaplarımı farklı kıldığını düşünüyorum. Değişik şeyler denemeyi, farklı materyaller kullanmayı, kitaplarımdan sonra da projeler yapmayı seviyorum. Ülkemde, çocukların eserlerinin modern projeler olarak sergilendiği büyük çaplı projeler yaptım. Örneğin, kitaplarımdan birinden sonra çocukların yaptığı 600’den fazla tavuk Maribor’daki kukla tiyatrosunun önünde sergilendi. Resimlerimin kitaplarımı özel kıldığını düşünüyorum, bunun için tüm dünyaya yayıldılar ve 13 dile çevrildiler.

Sizce çocuk edebiyatı denetlenmeli mi?

Slovenya’da, çocuklar için iyi kitaplar öneren bir okuma rozetimiz var. İyi kitapları belirlemekle sorumlu olanlar da Slovence dilinde ve edebiyatta uzmanlaşmış kişiler. Çocukların, aynı zamanda farklı resimlerle birlikte farklı kitaplar okuması ve görmesi gerektiğini düşünüyorum. Fakat en önemli şey, çocukların bu kitapları sevmesi. Küçük yaşta kitap okumaya başlarlarsa yetişkin olduklarında mutlaka okumaya devam ederler. Böylece daha eğitimli bir toplum elde edebilirsiniz.

Nasıl bir ebeveynsiniz? Çocuklarınızı hayata nasıl hazırlıyorsunuz?

Manica Musil ebeveynlik anlayışı üzerine “Slovenya’da ebeveynlik çoğunlukla birlikte yürütülür. Kocam Bojan, Maribor Üniversitesinde psikoloji doktoru ve psikoloji bölüm başkanı. Üç çocuğumuz var ve ebeveynliğin yanı sıra ev işlerine de eşit derecede katılıyoruz” diyor.

Slovenya’da ebeveynlik çoğunlukla birlikte yürütülür. Kocam Bojan, Maribor Üniversitesinde psikoloji doktoru ve psikoloji bölüm başkanı. Üç çocuğumuz var ve ebeveynliğin yanı sıra ev işlerine de eşit derecede katılıyoruz. Sıcak bir yuvanın çocuklar için en önemli şey olduğunu düşünüyorum. Bundan kastım birlikte kahvaltı yapmak, öğle yemeği yemek ve bunun gibi şeyler… Kocam kariyerimde bana çok yardımcı oluyor, yurt dışına çıkmam gerektiğinde hemen her zaman bana eşlik ediyor. Biz evde olmadığımız zamanlarda çocuklarımızla dedeleri ve nineleri ilgileniyor.

Çocuklarınızın eğitimi için yapabileceğiniz en iyi şey olabildiğince küçük yaşlardan itibaren onlara kitap okumaktır. Okurken uyuyakaldığım çok zaman oldu… Şimdi çocuklarımız büyüdü, artık hepsi iyi birer okur oldular ve okullarında da çok iyiler. Kitaplar çocuklarınıza verebileceğiniz en önemli şey ve istedikleri kadar oynamaları da onların hayal gücü için en az kitaplar kadar önemli. Erken eğitim taraftarı değilim, bence mutlu ve meraklı çocuklar yetiştirmek için okuma ve oyun daha önemli.

Hem anne hem sanatçısınız. Bu iki rol birbiriyle çatışıyor mu, yoksa birbirini besliyor mu?

Evet, ben bir sanatçıyım ve evde çalışma ayrıcalığına sahibim. Yaptığım şey çocuklarıma çok normal geliyor. Onlar da bunun bir parçası ve kitaplarımdaki hikayeler çoğu zaman çocuklarımın tecrübelerinden çıkıyor.

Peki, Türkiye’deki anne babalara neler söylemek istersiniz?

Çocuklarınıza daha erken yaşlarda mümkün olduğunca okumalısınız, bu en önemli şey. Ve daha önce söylediğim gibi, çocuklar oynamalı ama bizim istediğimiz oyunları değil, kendi hayal gücünü kullandıkları oyunları. Bugünlerde her şey fazlaca planlanıyor, çocuklara sürekli ne yapmaları gerektiği söyleniyor, çok fazla aktiviteleri var ve kendi tercihlerine göre oynayacakları vakit yok.

*Bu haber ebeveynus dergisinin Aralık 2019 sayısından alınmıştır. Dergi aboneliği için lütfen tıklayınız.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × 1 =