Pazar yeri

Okullar kapandı…
“Anne ve babalarımız” ikilisini çok kullanıyoruz. Sanırım haksızlık yapıyoruz. Hemen, okulların kapanmasının muhatabı olan çocuklarımızın karşısına gerekli olan bir kullanımı daha yerleştirelim: “Çocuklarımız ve ablaları, abileri”. Evet, şimdi ne yapacağız? “Abla ve abiler ya da ebeveynler olarak yaz geldiğinde çocuklarımız için hep şunları düşünürüz: Neyi? Nerede? Hangi olanaklarla, nasıl sağlamalıyız?

Sevgili Ebeveynus takipçilerimiz, yeniden merhaba.

Bu çetrefilli ve karmaşık eğitim sistemimiz, her bir çocuğumuza farklı seçenekler sundu, evet, kaygılarınızda çok haklısınız. En iyisini ve en yaratıcı olanını bulmaya çalışıyorsunuz. Zira, seçeneği bol bir pazardasınız.

Burada sizi bu şekilde boğmaktan büyük mutluluk duyuyorum ve devam da edeceğim. Pazar yerinde bir meydana, hiç ama hiç uğramıyorsunuz. Hele ki yazın, o meydan ile muhatap bile olmuyorsunuz.

“Neden?” diye sormak istiyorum. Zira, nedenini çok merak ediyorum.

Mmm. Pardon, meydanın adresini vermedim.

Yazın uğramadığınız meydan, STK (sivil toplum kuruluşu) pazar meydanı. Buraya hiç uğramıyorsunuz.

Daha önceki paylaşımlarımda yazmıştım, 110 bin STK’mız var. 4 bin 900 vakıf, 104 bin dernek… Ve kooperatifler diye devam ediyoruz.

Yazımın girişinde de hatalı bir kullanımdan bahsettim. Çocuklarınız ve abla-abileri kullanımı ile ilgili minik bir izahat yapmaya çalıştım. Peki neden? Ebeveynlerin çocukları ile iletişim sorunu var. Tamam, bu kısmı anladım. Peki ebeveynlerin kendi eylemlerinde atladıkları bir başka başlık daha olabilir mi? Evet, kesinlikle. Abla ve abileri ile kardeşlerini el elle tutturup “Haydi güle güle” demek, onlar için çok zor. Hele ki büyük şehirlerde bunu yapmak.

Ama…

Ama çocuk-abla, abi ve gerekirse kendisinin de yan yana gelebileceği bir alan var.

İşte burası da sivil toplum.

Lafı hiç uzatmadan bu yaz hangi STK’ların hangi imkanlarından yararlanabilirsiniz? Gelin hep birlikte birkaçına bakalım. Abla ve abilerine gönüllülük seçeneğini sunabileceğiniz, eğer abla ve abisi yok ise akrabalarınız, komşularınız ile bu diyalaoğu yakalayarak ilerleyip çocuğunuzu programlarına dahil edebileceğiniz STK’lardan sadece birkaçı:

Anne Çocuk Eğitim Vakfı

AÇEV, Erken Çocukluk ve Aile Eğitimleri, Yetişkin Okuma Yazma ve Kadın Destek Eğitimleri, Kırsal Eğitim, Kadını Güçlendirme, Engelli Hakları, Toplumsal Cinsiyet, Çocuk Koruma gibi alanlarda uzmanlık geliştirmiş ve bu kapsamda Program Geliştirme, Eğitici Eğitimi, İzleme Değerlendirme, Bilinçlendirme, Savunu konularında yetkinlik ve deneyim kazanmış bir STK’dır.

Oluşturduğu ulusal ve uluslararası işbirlikleriyle bugün Türkiye’de 81 ilde ve ağırlıklı olarak Avrupa ve Ortadoğu’da olmak üzere 12 farklı ülkede varlık göstermektedir.

Anne Çocuk Eğitim Vakfı’nın sunduğu imkanlar

İstanbul, Diyarbakır ve Mardin’de sosyoekonomik ve kültürel bakımdan desteğe ihtiyacı olan ailelerimizi bekliyor.

Çocuklar için “Yaz Ana Okulları” açtılar.

http://www.acev.org/biz-kimiz

Tarlabaşı Toplum Merkezi

Tarlabaşı Toplum Merkezi (TTM) İstanbul’un çok boyutlu dezavantajlı bölgelerinden biri olan Tarlabaşı’nda bölge sakinlerinin kent yaşamına eşit katılımını desteklemek için 2006 yılında kurulmuş, hak temelli çalışan bir sivil toplum örgütüdür.

Tarlabaşı Toplum Merkezi’nin sunduğu imkanlar

Sadece Tarlabaşı’nda oturan tanıdığınız ailelerimiz mi var? Beklemeyin, yönlendirin.

  • Temmuz ayı dışında, ağustos ayından itibaren…
  • Sanat Atölyeleri düzenleyecekler:
  • Parlayan Çocuklar Kulübü
  • Yaratıcı Drama Atölyesi
  • Ritm Atölyesi
  • Eğitsel Destekler

http://www.tarlabasi.org/iletisim

iletisim@tarlabasi.org

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı

TEGV İlköğretim çağı çocuklarımızın Cumhuriyetimizin temel ilke ve değerlerine bağlı, akılcı, sağduyulu, özgüven sahibi, düşünen, sorgulayan, kendi iç yaratıcılığını harekete geçirebilen, barışçı, farklı düşünce ve inançlara saygılı, insan ilişkilerinde cinsiyet, ırk, din, dil farkı gözetmeyen bireyler olarak yetişmesine katkıda bulunacak eğitim programları ile etkinlikler oluşturmak ve uygulamak temel gayesi ile ülkemizin dört bir yanında.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın sunduğu imkanlar

Lütfen aşağıdaki linke bir giriş yapın ve çocuğunuzun abla-abisini Gönüllü yapabileceğiniz, çocuğunuzu da etkinliklerine dahil edebileceğiniz bu özverili çalışma alanı ile tanışın.

http://www.tegv.org/nerelerdeyiz

Türkiye Özel Sporcular Spor Eğitim ve Rehabilitasyon Derneği

TÖSSED, özel eğitim gereksinimi olan bireyleri, diğer bireylerle bir araya getirerek, sporu bir araç olarak kullanıp, çeşitli spor dallarında düzenli eğitim ve yarışma olanakları sağlayarak, fizik kondisyonlarını, motor becerilerini ve yeteneklerini geliştirmelerine, cesaretlerini sergilemelerine, başarılarının mutluluğunu yaşamalarına ve spor dışında çeşitli etkinliklerle toplumla ilişkilerini güçlendirerek sosyal hayata katılımlarını sağlamayı amaçlıyor.

Olimpiyatlar dahil olmak üzere, ülkemizi ulusal ve uluslararası arenada temsil ediyorlar.

Türkiye Özel Sporcular Spor Eğitim ve Rehabilitasyon Derneği’nin sunduğu imkanlar

Kayıt olun, takip edin,tanıdığınız özel gereksinimi olan ailelerimizi yönlendirin, gönüllü olun.

http://dev.geninteractive.com.tr/soturkiye/formlar

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA

TURMEPA 2016 yılında Dernek bahçesinde “Dünyamızı Tehdit Eden İklim Değişikliği” olarak belirlediği konu başlığı ile Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi düzenliyor.

Çocuklarınızı, gönüllü abla ve abilerini bu programa mutlaka dahil edin. En az 10’ar kişilik gruplar oluştursunlar ve 90 dakika süren etkinlik ile denizlere ve deniz yaşamına daha duyarlı bireyler olmak için adım atsınlar.

http://www.turmepa.org.tr/
egitim@turmepa.org.tr

Bence bulunduğunuz il ve ilçelerdeki STK’ların neler yaptığına, kapılarını sizlere nasıl araladığına iyice bakın. Çok şaşıracağınıza eminim.

Belgin Ergül

TURMEPA Gönüllü ve Gönüllü Projeleri Yönetmeni

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × four =