Oyuncakları çeşitlensin, dünyası gelişsin

Kimi çocuk oyuncak alacağı zaman illa da araba istiyor kimi de hayranı olduğu çizgi filmdeki figürleri tamamlamanın derdine düşüyor. Onlar hep aynı oyuncağı isterken acaba biz de oyuncak tercihlerinin esiri oluyor muyuz? Bu konuda onları serbest mi bırakmalıyız yoksa önlerine yeni seçenekler mi koymalıyız? ‘Doğru oyuncak her şeyi değiştirir’ sloganıyla yola çıkan moritoys oyun programının içeriğini geliştiren PYP sertifikalı Okul Öncesi Eğitmeni Hande Gündüz, tam da bu noktada aileleri uyarıyor: “Çocuklar öğrenirken ve eğlenirken favorilerine ve aşina oldukları alanlara yönelmeyi tercih ediyorlar. Yetişkinler olarak bize düşen, çocuklarımızı farklı alanda gelişim gösterecekleri oyuncaklara da yönlendirmek ve heveslendirmek. Aynı oyuncağın türevlerine koşmak değil.”
Gündüz’e göre çocuklara, fiziksel, sosyal, bilişsel, duygusal gelişimlerini ve yaratıcılıklarını farklı alanlarda ve dengeli bir biçimde destekleyecek oyuncak seçeneklerinin sunulması gerekiyor. Gündüz bu konuda şu örneği veriyor:
“Çocuklar bazı oyuncaklara ısınamayabilirler; bu doğaldır. Nasıl ki ‘Benim çocuğum Türkçe dersini sevmiyor; öğrenmesin’ diyemiyorsak ‘Benim çocuğum büyük kas gelişimini destekleyen oyuncakları sevmiyor; oynamasın’ da diyemeyiz.”
Üyelik modeliyle çalışan moritoys oyun programında, her ay uzmanların seçtiği iki oyuncak kapınıza geliyor. Çocuğunuz, bir ay boyunca moritoys kutunuzla gelen oyuncakların tadını çıkarıyor. Ay sonunda siz bu oyuncakları yine kapıdan teslim ederken yerine yenilerini alıyorsunuz. Her ay bir kitap da hediye ediliyor.

*Bu haber ebeveynus dergisinin kasım sayısından alınmıştır. Dergi aboneliği için lütfen tıklayınız.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

six + 16 =