Oyun ödül değil, çocuğun en önemli işidir!

Bernard van Leer Vakfı’nın kıdemli danışmanı olan sosyal girişimci Darell Hammond, ‘İstanbul95 Şehirde Oyun’ adlı konferansta yaptığı konuşmada Hammond, erken çocukluğa uygun bir kentin tasarımı için kente 3 yaşında sağlıklı bir çocuğun boyu olan 95 cm’den bakılmasının önemine dikkat çekti.

İstanbul95 Şehirde Oyun Konferansı konuşan Sosyal Girişimci Darell Hammond, “Yerel yönetimler İstanbul’a 95 cm’den bakmalı” dedi.

İstanbul95 programı kapsamında gerçekleşen ‘İstanbul95 Şehirde Oyun’ konferansında konuşan sosyal girişimci Darell Hammond, güvenli oyun alanlarına erişimdeki zorluklar, oyuna ayrılan zamanın azalması ve teknolojinin de etkisiyle oturarak oynanan oyunların artması nedeniyle çocukların bir önceki kuşağa oranla yüzde 40 daha fazla kapalı alanda zaman geçirdiğine dikkat çekti. Hammond, “0-3 yaş çocukların altın çağı olarak kabul edilen ilk üç yılda, onları ve ebeveynlerini çocuğa uyumlu parklarla, oyun alanlarıyla, bahçe ve kamusal alanlarla buluşturmanın yolarını bulmalıyız” dedi.

Sosyal ve ekonomik olarak dezavantajlı 0-3 yaş arası çocukların gelişimini, pilot uygulamalar aracılığıyla desteklemeyi hedefleyen İstanbul95 programı kapsamında, Studio-X İstanbul’da “Şehirde Oyun” isimli bir konferans gerçekleştirildi.

‘İstanbul95 Konuşmaları’ adı verilen etkinlik dizisinin ilk konuğu, aynı zamanda Bernard van Leer Vakfı’nın kıdemli danışmanı olan sosyal girişimci Darell Hammond oldu. Studio-X İstanbul’da gerçekleşen ‘İstanbul95 Şehirde Oyun’ adlı konferansta yaptığı konuşmada Hammond, erken çocukluğa uygun bir kentin tasarımı için kente 3 yaşında sağlıklı bir çocuğun boyu olan 95 cm’den bakılmasının önemine dikkat çekti.

Konuşmasında kamusal alanların çocuğa uygun olarak nasıl tasarlanması gerektiğine dair önerileri ve deneyimlerini paylaşan Darell Hammond yerel yönetimleri, şehir planlamacıları, mimarlar ve girişimcileri kente 3 yaşındaki bir çocuğun gözünden bakma refleksini edinmeye çağırdı. Hammond sözlerine şöyle devam etti:

“Kentler tasarlanırken toplumun yapı taşı olan 0-3 yaş arası çocuklar ile onların ebeveynlerinin ihtiyaçları çoğunlukla dikkate alınmıyor. Güvenli oyun alanlarına erişimdeki zorluklar, oyuna ayrılan zamanın azalması ve teknolojinin de etkisiyle oturarak oynanan oyunların artması nedeniyle günümüzde çocuklar bir önceki nesle oranla yüzde 40 daha fazla kapalı alanda zaman geçiriyor. Oysa çocuklar doğal ortamlarda oyun oynayarak hayatı deneyimler ve öğrenir. Oynamak çocuk için bir ödül değil, onun en önemli işidir, zihinsel ve bilişsel gelişimi için çok önemli bir ihtiyaçtır. İstanbul95 programı ile çocuğun altın çağı olarak kabul edilen ilk üç yılda, onları ve ebeveynlerini çocuğa uyumlu parklarla, oyun alanlarıyla, bahçe ve kamusal alanlarla buluşturmanın yollarını araştırıyoruz. İstanbul’a 95 cm’den bakma refleksini kazanabilir, 0-3 yaş çocukların kamusal ihtiyaçlarını daha iyi anlayabilirsek sağlıklı bir toplum için çok önemli ve cesur bir adım atmış oluruz.”
Oyun parklarının çoğunlukla erken çocukluğun ihtiyaçlarına yönelik bir planlama yapılmadan, kullanılacak oyun materyallerinin satın alınarak kurulduğuna dikkat çeken Hammond, “Oyun alanlarının çocukların hayal güçlerini harekete geçiren, meraklarını tetikleyen, diğer çocuklarla oynamasına imkan veren, fiziksel aktivitelerini destekleyen güvenli alanlar olarak tasarlanması büyük önem taşıyor. Tasarım sırasında 0-3 yaş çocuklara eşlik eden anne-babaları da unutmamak lazım. Bu nedenle mimarlara, kent tasarımcılarına büyük görevler düşüyor” dedi.

Forbes dergisi tarafından ‘En İyi 30 Sosyal Girişimci’den biri seçilen Darell Hammond, toplumsal gelişim, sosyal yenilikçilik, kamu – özel sektör işbirliği ve gönüllülük alanında 25 yılın üzerinde tecrübeye sahip. Arnavutluk’un Tiran kentinde parklar ve rekreasyon biriminin kurulması ve Tiran 2030 Master Planı’nın uygulanmasında belediye başkanına danışmanlık yapan Hammond, ABD’de yaklaşık 17 bin oyun parkının kurulmasına öncülük etti. Bernard van Leer Vakfı’nın kıdemli danışmanlarından olan Darell Hamond, vakfın küresel Kent95 stratejisi ve uygulama alanlarında danışmanlık yapıyor.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

13 + fourteen =