Otizmli çocuklar ‘Masumiyetin Umudu’nu çizdi

Otizmli ve olağan gelişim gösteren çocukların çalışmalarından oluşan ‘Masumiyetin Umudu’ sergisinin açılışı, Trump Art Gallery’de yapıldı.

Trump Alışveriş Merkezi’nde yer alan Trump Art Gallery, Otizm Güçlü Aile Derneği (OGAD) ile birlikte otizmli çocuklara ve ailelerine destek veren bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. Proje kapsamında ünlü ressamların eğitim verdiği atölyelere katılarak resim yapan otizmli ve olağan gelişim gösteren çocukların çalışmalarından oluşan ‘Masumiyetin Umudu’ sergisinin açılışı, OGAD Yönetim Kurulu Üyeleri Çimen Polat Akkuş, Tülay Gülaçtı ev sahipliğinde ve projeye destek veren başarılı oyuncu Furkan Palalı’nın katılımıyla 2 Nisan Salı günü Trump Art Gallery’de gerçekleşti. 1-30 Nisan tarihleri arasında Trump Art Gallery’de sergilenerek satışa sunulacak eserlerden elde edilen gelirin tamamı, OGAD’a bağışlanacak.

Otizm bir ‘hastalık’ değil sadece ‘farklılık’

‘Masumiyetin Umudu’ sergi açılışında konuşan OGAD Yönetim Kurulu Üyesi Tülay Gülaçtı, çok mutlu ve heyecanlı olduklarını ifade etti. Mart ayında Trump AVM’de yapılan atölyelere toplam 46 çocuğun katılarak resim yaptığını ve resimlerin şu an sergilendiğini söyleyen Gülaçtı, eserlerin satışından elde edilen gelirin de OGAD’a bağışlanacağını açıkladı.
Tülay Gülaçtı sözlerini şöyle sürdürdü:
“Otizm bir hastalık değil sadece farklılık. Biraz daha ilgi, sevgi isteyen farklı çocuklarımız var bizim. Çocuklarımızdan korkmasınlar, çocuklarımızla çocuklarının birlikte olmaları için teşvik etsinler. Okullarda akran zorbalığı giderek artıyor. Anne babaların çocuklarına hayatta her şeyin standart olmadığını, farklılıklarla da karşılaşabileceklerini öğretmeleri gerekiyor. Resim yapmak otizmli çocuklara terapi gibi geliyor. Resim yapmayı çok seviyorlar, resim yaparken çok mutlu oluyorlar.’Masumiyetin Umudu’ sergisi 30 Nisan’a kadar devam edecek.Lütfen gelsinler ve çocuklarımızın yaptıklarını görsünler ve satın alsınlar. Satın eserlerin gelirinin tamamı OGAD’a bağışlanacak. Eğitim alanındaki boşluğu bir parça doldurmak amacıyla OGAD olarak ‘Masum Dünya’ isimli bir Aile Danışma ve Eğitim Merkezi kurmaya karar verdik. Bu merkezde hem aileler çocuklarının gelişimi için uzmanlardan öneriler ve eğitimler alabilecek hem de otizmli çocuklar ve olağan gelişim gösteren kardeşlerinin ve akranlarının kaynaştırma yöntemiyle bir arada çeşitli atölyelere katılarak gelişim sağlayacakları bir ortam yaratılacak. “

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

six − five =