Otizmli bir kardeş, bir fil ve bir kaykaycı!

Sevim Ak yeni kitabı Gökkuşağı Yazı‘nda, modern zamanların işi başından aşkın yetişkinleriyle, çocukların naif dünyası arasındaki farkı büyük bir ustalıkla ortaya koyuyor.

“Tatilden geçen hafta döndük. Babaannemin yazlığından iki kilo eksik ayrılmışım. Lamı cimi yok, nedeni Göksu. Kardeşimin peşinden koşturmak dünyanın en ağır sporu. Kızı ağaç dallarından toplamaktan, denizin derinliklerine kayarken çekelemekten, mısraklar üstünde titremekten bitkinim!”

Sevim Ak’ın Günışığı Kitaplığı’ndan çıkan Gökkuşağı Yazı adlı kitabı bu cümlelerle başlıyor. Siz bakmayın kahramanımızın bu kadar söylendiğine… Sayfalar ilerledikçe haklı olduğuna kanaat getireceksiniz. Çünkü kahramanımız yani Melisa, çalışma hayatına gömülmüş anne babasının görevlerini üstlenmiş, bu nedenle de koşup oynama isteğini ötelemek, otizmli kardeşiyle ilgilenmek zorunda kalmış 11 yaşında bir çocuk… Aksilikler peşini bırakmasa da yaşamına yeni giren Bubik adlı bir fil ve kaykaycı çocuk, hayatını renklendiyor. Melisa ve yeni arkadaşı bir yandan yetişkinlerin karmaşık dünyasını anlamaya bir yandan da kendilerini tanıma yolunda cesur adımlar atmaya çabalıyor.

Otizmli kardeşini yaşamının merkezi kılabilen bir çocuğun narin kalbine dokunan yazar, olaylar karşısında sesi gür çıkmayanların sunabildiği sessiz ve derin sevgiyi duyumsatıyor. Modern zamanların işi başından aşkın yetişkinleriyle, çocukların naif dünyası arasındaki farkı büyük bir ustalıkla vurgulayan kitap, sorumluluk duygusu üzerine düşündürüyor. Gülümseten rastlantılar ve tatlı heyecanlarla renklenen, umudun ve sevginin her zorluğun üstesinden geleceğini hatırlatan roman, yalın ve etkileyici anlatımıyla her yaştan okurda iz bırakacak nitelikte.

SEVİM AK HAKKINDA:

Samsun’da doğdu, 1976 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nden mezun oldu. 1977-1980 yılları arasındaki biokimya uzmanlık eğitiminin ardından 25 yıl Heybeliada Sanatoryumu’nda ve özel kliniklerde çalıştı. Yazma tutkusu öğrencilik yıllarında artan Sevim Ak’ın ilk öyküsü, 1985 yılında Cumhuriyet gazetesinin pazar ekinde yayımlandı. İlk çocuk kitabı Uçurtmam Bulut Şimdi (1987) aynı yıl Akademi Kitabevi Çocuk Edebiyatı Öykü Ödülü’nü kazandı. TRT için çocuk programı senaryoları, öyküler yazdı; yurtdışında da dikkati çeken öyküleri, Yugoslavya, Arnavutluk, Bulgaristan gibi ülkelerde yayımlandı. “Düşlere Sobe” adlı oyunu İstanbul Şehir Tiyatroları, Horoz Adam ve Korsan adlı kitabından uyarlanan oyun da Ankara Devlet Tiyatroları tarafından sahnelendi. Çağdaş çocuk edebiyatımızın en üretken yazarlarından olan Sevim Ak’ın, aralarında Vanilya Kokulu Mektuplar, Toto ve Şemsiyesi, Domates Saçlı Kız ve Sıcak Çikolatalı Yolculuklar’ın da bulunduğu, 30’dan fazla çocuk kitabı var. Bu kitapların bazıları, Almanca ve Arapça’nın yanı sıra, Kore ve Hollanda gibi çeşitli ülkelerin dillerine de çevrildi. Ak, 2009’da dünya çocuk edebiyatının prestijli ödülü Astrid Lindgren Ödülü’ne, 2012’deyse Hans Christian Andersen Ödülü’ne aday gösterildi. 2000-2007 arasında, ODTÜ’nün İLKYAR Vakfı’yla 160 yatılı bölge okulu ve 30 köy okulunda gerçekleştirdiği öykü okuma ve yazma etkinliklerindeki anı ve izlenimlerini, Güneşin Çocukları adlı kitapta toplamış olan yazarın Gökkuşağı Yazı (2016) adlı yeni çocuk romanı Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlandı. Roman ve öykülerinde esprili, sıcak bir dil kullanan Sevim Ak, İstanbul’da yaşıyor, çocuklar için eğlenceli öyküler düşlemeye devam ediyor.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × 1 =