Orta kulak iltihabının altında beslenme hatası olabilir

Yatmadan önce yemek, bebekleri yatar pozisyonda beslemek, hatta biberon kullanmak çocukların sıkça orta kulak iltihabı geçirmesinin nedenleri arasında gösteriliyor.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi KBB Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Müzeyyen Doğan, biberon kullanımının da çocuklarda orta kulak iltihabı için risk oluşturduğunu belirtiyor.

Soğuk havalarda çocukların sıkça yaşadığı sağlık sorunları arasında orta kulak iltihabı da yer alıyor. Çünkü grip, nezle, sinüzit, farenjit ve bademcik iltihapları, çocuklarda östaki borusunun (burnun arka kısmında bulunan ve geniz adı verilen bölge ile orta kulak arasında geçiş sağlayan bir kanal) çalışmasını bozarak mikrop geçişini artırıyor. Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Müzeyyen Doğan, tüm bu etmenlerin yanı sıra özellikle tekrarlayan orta kulak iltihabında bazı beslenme hatalarının da önemli bir yeri olduğunu söylüyor.

YATMADAN ÖNCE YEMEK

Orta kulakta enfeksiyona neden olan iki önemli etkenden biri, östaki borusunun kapanması. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının dışında reflü de östaki borusunun kapanmasına neden oluyor. Yemek yedikten hemen sonra yatılmasının hem yetişkinlerde hem de çocuklarda boğaz reflüsüne neden olduğunu söyleyen Prof. Dr. Müzeyyen Doğan, şu bilgilere veriyor:

“Çocukların anatomileri gereği yukarıya gelen mide sıvısı, östaki borusuna temas eder ve bu bölgede meydana gelen şişlik nedeniyle orta kulağın havalanması bozulur. Havalanamayan orta kulakta sıvı birikmeye başlar ve buraya ulaşan enfeksiyon etkenleri orta kulak iltihabına yol açar.”

YATAR POZİSYONDA BESLEMEK

Orta kulak iltihabıyla sonuçlanabilen bir diğer önemli hatalı beslenme davranışı, bebekleri yatay pozisyonda emzirmek. Bunun yanında bebek yatarken biberonu verip bu şekilde beslenmelerini sağlamak da bebeklerin anatomileri nedeniyle sütün orta kulağa ulaşmasına yol açabiliyor. Prof. Dr. Doğan’ın verdiği bilgiye göre bu durum, “süt otiti” olarak tanımlanan orta kulak iltihabına neden oluyor.

BİBERON KULLANIMI

Yenidoğan bebeklerde anne sütünden geçen maddelerin sağladığı bağışıklığın akut orta kulak iltihabı gelişimini önlediğini hatırlatan Prof. Dr. Müzeyyen Doğan, “Anne sütü alan çocukların beslenme sırasındaki pozisyonu, östaki tüpünün normal fonksiyon yapması için daha uygundur. Bu nedenle anne sütü emen çocuklarda orta kulak iltihabı, biberonla beslenen çocuklara oranla daha az görülmektedir” diyor.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 − 3 =