Okul Dışarıda Günü’nün heyecanını paylaştık

Bugün 650 bin çocuk, derslerini açık havada yaptı… Omo’nun dünya çapında destekçisi olduğu, 110 ülkede 6 milyon çocuğa ulaşan ve ülkemizde Aktif Yaşam Derneği’nin hayata geçirdiği Okul Dışarıda Günü, 23 Mayıs Perşembe günü gerçekleştirildi. Biz de Ebeveynus Ailesi olarak İstanbul’daki 50. Yıl Süheyla Artam İlkokulu’nda çocukların açık havada geçirdikleri bir günde nasıl eğlendiklerini ve öğrendiklerini görme fırsatı yakaladık.

Öğretmenlerini dinleyenler, yıl sonu için hazırladıkları bale gösterisinin provasını yapanlar, parmak boyasının keyfini çıkaranlar… Hepsi çocukluğun tüm renklerini sergileyen ama ille de gülümsemede ve keyifte buluşan onlarca yüz… Ve bu yüze eşlik eden Okul Dışarıda Günü sözcüleri; Çocuk Gelişimi ve Erken Çocukluk Eğitimcisi ve Uluslararası Oyun Derneği (IPA) Türkiye temsilcisi Prof. Dr. Belma Tuğrul ve Dr. Yankı Yazgan’ın yanı sıra Aktif Yaşam Derneği Başkan Yardımcısı Şule Serter ve Unilever Türkiye Ev Bakım Kategorisinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Leyal Eskin Yılmaz… Kendisi de ikiz çocuk annesi olan Leyal Eskin Yılmaz’a yönelttik sorularımızı… İşte karşınızda bir anne, bir işkadını, çocukluğunda sokakta oynamanın keyfini yaşamış bir yetişkin olarak Leyal Eskin Yılmaz…

Unilever Türkiye Ev Bakım Kategorisinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Leyal Eskin Yılmaz, Ebeveynus’un kurucusu ve yazarı Halime Sürek Kahveci’yi Okul Dışarıda Günü hakkında bilgiler verdi, Omo’nun çocukların açık havada vakit geçirmesine yönelik etkinlikleri desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Çocukların kendini hem ifade edebilmesi hem de geliştirebilmesi adına çeşitli kampanyalar yapıyorsunuz. Okul Dışarıda Günü, bu kampanyaların neresinde duruyor?

Aslında 15 yılı aşkın süredir çocuklara “Oynayın, keşfedin, böyle öğreneksiniz” diyerek onları destekliyor. Çünkü çocuklar böyle öğreniyor. 2015 yılında 10 ülkede 12 bin anen babayla yapılan bir araştırma var. Çocukların yüzde 54’ü günde bir saatten daha az dışarıya çıkabiliyor. Türkiye’de ise bu oran yüzde 61. Düşününce bunun nesi garip diyebilirsiniz ama mahkumların bile günde 2 sat dışarı çıkma hakkı var. Psikologlar hayatta kalabilmeleri için bu süreyi öneriyor. Bu açıdan bakınca, çocuklarımız ev hapsi yaşıyorlar. Çocukların yüzde 15’i hiç dışarı çıkmıyor.

Sizin evde durum nasıl? Nasıl bir değişim yaşadınız?

Çocuklarım 11 yaşında. Yukarıda bahsettiğim araştırma inanılmaz bir değişime neden oldu. Çocuklarımı sürekli dışarı çıkarmaya çalışıyorum. Eğitim dört duvarla sınırlandırılacak bir şey değil. Okulu da dışarıya çıkarmak mümkün. Bütün bunları düşünerek Omo bu tür aktivitelere destek veriyor. Okul Dışarıda Günü, global bir aktivite. 2012’den bu yana yapılıyor ve şimdiye kadar 110 ülkede 6 milyon çocuk katıldı. Türkiye’de ikinci senesi ama öyle bir giriş yapmışız ki çok da gururluyuz bundan. Aktif Yaşam Derneği ile birlikte yapıyoruz Türkiye’de. İlk senesinde 500 bin çocuk, 40 bin okul ile tüm ülkeler arasında üçüncü olmuşuz. Endonezya ve Birleşik Krallık’ın ardından. Çocuk sayısı da önemli bir etken ama biraz anne baba ve eğitimci bilinci ile alakalı. Milli Eğitim Bakanlığı da destekliyor ve bu yıl katılan öğrenci sayısı da 650 bine ulaştı. Bunlar inanılmaz güzel rakamlar. Ben de çocuklara baktığımda bugün eve çok güzel anılarla gideceklerini görüyorum.

Unilever Türkiye Ev Bakım Kategorisinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Leyal Eskin Yılmaz, çocukların açık havada daha fazla vakit geçirmesi gerektiğini belirtti.

Tüm bu etkinlikleri siz mi planladınız?

Bunu tek başına yapamayız elbette. Türkiye’de Aktif Yaşam Derneği üstlendi etkinlikleri. Biz deonlara destek olabildik. Bu sene oyun klavuzu hazırlıyoruz. Çocuklar özgür olarak oyun oynayabilir elbette ancak biraz daha rehberlik vermeye çalıştık. Doğa sevgisi, çevre bilinci gibi konulara oyunları entegre etmeye çalıştık. Çünkü çocuk dışarı çıksın demekle olmuyor. Çünkü dışarısı güvenli mi, temiz mi? Bir de çocukların bilinçli olması gerekiyor. Birazcık o mesajları içeriye atmaya çalıştık, yine de çok özgür bir şekilde oyunlarını oynuyorlar. En güzeli de bu elbette.

Proje devam edecek, değil mi?

Evet devam edecek. Sadece bu proje ile de değil çocukları dışarıya yönlendirebilecek her şeye devam edeceğiz. Biz 15 yıldan bu yana her etkinliğimizde çocukların dışarıda öğrenmesi mesajı veriyoruz. Bu devam edecek.

15 yıl önceki çocuklar, şimdi üniversiteli oldular. Size gelen geribildirimler nasıl?

Bize iş görüşmesine gelen çocuklar hala sevdikleri ilk slogan olarak “Kirlenmek güzeldir”i söylüyor. Çocuklarda büyük etki yarattığını görüyoruz.

Bu çalışmaları ebeveynlere yönelik başka etkinliklerle pekiştirmeyi düşünüyor musunuz?
Anne babalara çok çarpıcı gerçekler gösterilmeye çalışıldı seneler içinde. Bundan sonra da olmaya devam edecek.

Peki anne babalara ne çağrınız var?

Anne babaların yüzde 94’ü, çocuğunun öğrenme kapasitesinin dışarıya çıktığında artacağına inanıyor. Buna karşın iki kişiden biri, vaktinin olmadığını söylüyor. Ama vakit yaratılabilir.

Siz çocuklarınızla nasıl vakit geçiriyorsunuz? Çok yoğun çalışıyorsunuz o vakti nasıl ayırıyorsunuz?

Spor salonunda yürüyeceğime çocuklarımla birlikte açık havada yürüyorum. Çocukların dışarıda olması için bir pota, bir basketbol topu yetiyor, o da yoksa normal bir top. Böylece sokağa atıyorum onları. Ekran ve tablet hafta içinde yasak, hafta sonu da sınırlı bir sürede oynayabiliyorlar.

Çeşitli bahanaler üretebiliyoruz çocuklarımızın sokağa çıkması düşüncesine karşı. Oyun alanı yok, sokaklar güvenli değil gibi… Oysa sokaktaki her çocuktan hepimiz sorumlu olursak güvenli sokakları da mümkün kılarız. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Çok doğru. Kendi hayatımdan örnek vereyim. Çocuklarım spor yapacakları alana yürüyerek de gidebiliyor. Biz gidemezsek komşularımızla gidiyorlar. Evet bir site ama bunları yapmaya başladıkça birbirini doyuran bir durum. Çocuklar öyle hale geldi ki anne babasının dışında bir yetişkinle diyalog kuran çocuk sayısı azalıyor. Bu çok kötü bir durum.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

nine + six =