Okçunun Sihirli Liri, görme engelli çocuklar için basıldı

Göknur Birincioğlu’nun yazıp Maria Brzozowska’nın resimlediği Okçunun Sihirli Liri adlı masal, usta bir okçu ile başlıyor. Görme engellilere özel eğitim veren ilköğretim okullarının öğrencilerine dağıtılacak kitap, kütüphanelere de gönderilecek. Braille alfabesiyle basılan kitapların, mümkün olduğunca çok görme engelli çocuğa ulaşması hedefleniyor.

Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) tarafından yayımlanan Okçunun Sihirli Liri, Turkcell sponsorluğu ile görme engelli çocuklar için Braille alfabesiyle basıldı. Gözleri görmeyen ama hedefini hep on ikiden vuran bir okçunun attığı okla başlayan bu öykü, görme engellilere özel eğitim veren ilköğretim okullarının öğrencilerine, derneklere ve kütüphanelere dağıtılacak.

Türkiye’nin en köklü yayınevlerinden Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) ve Turkcell örnek bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) tarafından yayımlanan Okçunun Sihirli Liri, Turkcell sponsorluğu ile görme engelli çocuklar için Braille alfabesiyle basıldı.

Gözleri görmeyen ama hedefini hep on ikiden vuran bir okçunun attığı okla başlayan bu öykü, görme engellilere özel eğitim veren ilköğretim okullarının öğrencilerine dağıtılacak. Ayrıca kitabın yazarı Göknur Birincioğlu ile bu okullar ziyaret edilerek etkinlikler düzenlenecek. Kütüphanelere de dağıtılacak olan Braille alfabesiyle basılan kitapların, mümkün olduğunca çok görme engelli çocuğa ulaşması hedefleniyor.

Görme engelli bilge okçu

Göknur Birincioğlu’nun yazıp Maria Brzozowska’nın resimlediği Okçunun Sihirli Liri adlı masal, usta bir okçu ile başlıyor. Gözleri görmeyen bu okçu, okun yaydan çıktığı andaki sese öyle tutkundur ki bir gün tıpatıp bu sesi çıkaracak bir lir yapar. Gelinciklerle dolu bir bahçede bu büyülü liri çalarken ipek sesli bir kadın çıkagelir ve şarkılar söylemeye başlar. Kadının sesine vurulan okçu, liri ona hediye eder. Bir sarayda ipek dokuyan örücülerle birlikte yaşayan bu kadın, liri çalıp şarkılar söyledikçe kralın ordusu için dokunmaya başlayan pelerinleri artık hiçbir ok delip geçemez olur. Lirin büyüsüyle yenilmez bir ordu ve gittikçe daha açgözlü hale gelen bir kral ortaya çıkacaktır.

Büyülü çizimler masalsı anlatıma eşlik ediyor

Penelope serisi ile çok sevilen Göknur Birincioğlu’nun yazdığı bu masal, büyülü lirin eşliğinde akıp gidiyor ve ipekböcekleriyle, gelinciklerle dolu bir bahçeye götürüyor bizleri. Yetenekli çizer Maria Brzozowska’nın dantel gibi işlenmiş çizimlerine ise bakmaya doyulmuyor.

Okçunun Sihirli Liri
Yazan: Göknur Birincioğlu
Resimleyen: Maria Brzozowska
Türü: Resimli Öykü
Yaş Grubu: 5 yaş ve üzeri
Sayfa Sayısı: 40

Göknur Birincioğlu hakkında

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV-Sinema Bölümü mezunu olan Göknur Birincioğlu, ulusal TV kanalları ve radyo istasyonlarında, 15 sene boyunca reklam yöneticiliği yaptı. Ardından Türkiye’nin ilk tema parkı Vialand’de “Konsept ve Hikâye Yönetmenliği” görevinde bulundu. TRT için pek çok belgesele imza attı. Gastronomi ile yakından ilgilendiği için profesyonel şeflik eğitimi aldı. Gökyüzüne gönülden bağlı. Bu nedenle yazdığı tüm hikâyelerde gökyüzünden izler bulmak mümkün. Akordeon çalmayı çok seviyor, I Ching ve aikido hayatının bir parçası. Yazdığı masalları teatral bir dille çocuklara anlatmayı tutkuya dönüştüren Göknur Birincioğlu, sözcüklerle kanat açabileceğine inanan bir düş gezgini.

Maria Brzozowska hakkında

2013 yılında Leeds College of Art, Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu. Ardından Bilkent Üniversitesi’nde Medya ve Görsel Çalışmalar alanında yüksek lisans yaparak 2016’da mezun oldu. Brzozowska şu anda ressamlık yapıyor, çocuk kitapları resimliyor. Çeşitli yarışmalar kazanan çizerin çalışmaları, Türkiye, İtalya ve ABD’de sergilendi. Kendini görsel bir masal anlatıcısı olarak tanımlayan çizer, gerçekliğin ve fantastiğin iç içe geçtiği resimler yaparak çalışmalarında büyülü bir gerçekçilik yaratıyor.

SEV Yayıncılık hakkında

SEV Yayıncılık, kökleri 1861 yılında yayımlanan ilk İngilizce-Türkçe Redhouse sözlüklere kadar uzanan köklü bir yayıncılık geleneğine sahiptir. Bugün Redhouse markası altında onlarca çeşit sözlük ve eğitim aracı yayımlarken, Redhouse Kidz markasıyla çocuk kitapları yayıncılığı alanında önemli yayınevleri arasında yer alıyor.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

fifteen − 11 =