Ninni makinesine ödül

IBS 2017 Anne Çocuk Fuarı’nda ‘Yılın Sosyal Dijital Medya Ödülü’nün sahibi Profilo Ninni Makinesi Mobil Aplikasyonu oldu.

Her 10 bebekten 7’si uykusuzluk problemi yaşıyor… Birçok aile bebeklerini uyutmak için elektrikli ev aletlerinden çıkan sesleri kullanıyor. Çünkü bebekler bu sesleri, anne karnındayken duydukları seslere benzetiyor. Profilo Ev Aletleri’nin bu fikirden yola çıkarak geliştirdiği proje ile bebeklerin favorisi olan ev aletlerinin sesleri kaydedildi ve bir albüm halime getirilerek Ninni Makinesi adıyla aplikasyon olarak anne babalara sunuldu.

Ninni makinesi çeşitli kereler ödüle layık görüldü. Bunlardan biri de 15-17 Aralık tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezinde gerçeklesen IBS Anne Çocuk Fuarı’nın ‘IBS ödülleri 2017’ kategorilerinden biri. IBS Fuarı’na katılan markalar kapsamında düzenlenen IBS 2017 Ödülleri’nde ‘Yılın Sosyal Dijital Medya’ ödülü Profilo Ninni Makinesi Mobil Aplikasyonu’nun oldu. Profilo’ya ödülünü fuarı düzenleyen Boyut Grubu Kurucu Genel Müdürü Seçil Fida takdim etti.

Profilo yöneticileri ödül töreninde.
Profilo Dayanıklı Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Burcu Seçkin (sağda), “Türkiye’nin en kapsamlı Anne Çocuk Fuarı olan İBS’de de bu ödüle layık görüldüğümüz için Profilo adına onur duyuyorum” diyor.

Annelerin hayatına değer katmak amacıyla geliştirdikleri mobil aplikasyonla ödül almaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten Profilo Dayanıklı Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Burcu Seçkin, “Türkiye’nin en kapsamlı Anne Çocuk Fuarı olan İBS’de de bu ödüle layık görüldüğümüz için Profilo adına onur duyuyorum. Aldığımız bu ödüller tüm hassasiyetimizi göstererek, özenle yaptığımız çalışmalarımızda tüketiciye ne kadar dokunduğumuzun da bir göstergesi oluyor” dedi.

Üç gün boyunca Profilo standını ziyaret eden anne ve anne adayları, konusunun uzmanı isimlerle sohbet etme fırsatı bulacak ve Ninni Makinesi Mobil Aplikasyonu’nu daha yakından tanıma olanağı bulacaklar.

Profilo’nun http://www.profiloninnimakinesi.com sitesinde ninni makinesi ile ilgili olarak yayınlanan şu bilgilere göz atmak isteyebilirsiniz.

Profilo Ev Aletleri olarak ailelerin hayatını kolaylaştırmak için özel bir proje geliştirdik. Profesyonel bir ses stüdyosunda, bebeklerin favorisi olan ev aletlerinin seslerini kaydettik. Ve bu sesleri bir albüm haline getirdik.

İnternet üzerinden her an her yerden ulaşılabilen “Ninni Makinesi” adını verdiğimiz bu albümle, yeni annelerin başa çıkmakta zorlandığı kolik bebek sendromunun giderilmesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

Bu projede deneyim ve birikiminden yararlandığımız tanınmış Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hilal Mocan, “kolik bebek sendromu” ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Bazı bebekler hiçbir sağlık sorunu olmadığı halde gün içinde uzun süreli veya sık ataklar şeklinde ağlama krizlerine girerler. Bu aşırı ağlama krizlerine ‘kolik’ denir. Aslında bütün bebekler zaman zaman ağlarlar veya huzursuzlanırlar. Ancak bu davranış stili aşırı ve çok sık olursa ‘kolik’ olarak tanımlanır. Günde üç saat, haftada en az üç gün kadar süren şiddetli ve durdurulamaz ağlama nöbetleri kolik belirtisidir. Kolik atakları genellikle ikindi vakti sırasında görülür. Bebek bacaklarını kasıp karnına çeker, ağlarken katılır gibi olur, yüzü kızarır, aşırı huzursuz ve rahatsızdır.”

“Nedenleri tam bilinmiyor” Kolik sendromunun nedenlerinin tam olarak bilinmediğini belirten Prof. Mocan, “Birçok nedene bağlı olabilir. Bunlardan biri oluşan gazın bebeğin henüz olgunlaşmamış sindirim sisteminden geçerken aşırı kasılma yapmasına bağlı olarak karın kaslarının sertleşmesidir. Diğer teoriye göre bebek doğduktan sonra vücudundaki hormonlarda değişiklik ağrılı bağırsak spazmlarına neden olur ve kolik ortaya çıkar. Evde sigara içilmesi, annenin aşırı gergin olması, gebelik sırasında stres kolik nedeni olabilir. İnek sütü alerjisi, laktozu hazmedememe, annenin baharatlı gaz yapıcı yiyecekler tüketmesi, mide reflüsü de kolik nedenleri arasında sayılmaktadır,” dedi.

“Anneler sinirlenirse kolik atağı uzayabilir” Annelerin sinirli olduğu zamanlarda kolik ataklarının ortaya çıktığına ilişkin tartışmalar olduğunu aktaran Prof. Mocan, kolik atağı başlayan bebeğini uzun süre uğraşmasına rağmen susturamayan annelerin giderek daha çok sinirlendiğinde ve gerildiğinde kolik atağının uzayıp şiddetlenebildiğini söyledi. Bu durumun annelerin kendisini kötü hissetmesine neden olabildiğini ifade eden Prof. Mocan, bu sorunla başa çıkmak için yapılması gerekenler hakkında şunları söyledi:

“Beyaz gürültü ağlama ataklarını durdurabilir”

“Öncelikle sakin olmalı, bebeğini emzirmeli, altını temizlemeli, gazını çıkarmalı, ağlama devam ediyorsa bebeğini kucağına alıp sırtını sıvazlayarak dolaşmalı, bebeği çok yavaş olarak sallamalı, ninni veya şarkı söylemeli, bebek durmazsa sıcak bir suda banyo yaptırmalıdır. Bebeğin ağlaması bu yöntemlerle durmazsa araba ile dolaştırılabilir. Kolikli bebeklere simetikon içeren damlalar önerilmiş, probiyotikli damlalar verilmiş, hiçbir metot tamamıyla etkin olmamıştır. İlginç biçimde, “beyaz gürültü” olarak tanımlanan çeşitli gürültü, uğultu, su sesi gibi karışık seslerin bebeğin ağlama ataklarını durdurabileceği gözlenmiştir. Muhtemelen bu karışık sesler bebeğin anne karnındayken işittiği sesleri andırmakta ve ona güven verip sakinleştirmektedir.”

Prof. Hilal Mocan, bazen örneğin fön makinesi sesi gibi, elektrik süpürgesi sesi gibi ev aletlerinin seslerinin 3-5 dakika dinletilmesinin şiddetli koliği olan bebeklerde sakinleştirici etki yaptığını,” belirtti.

Proje ile ilgili konuşan Profilo Dayanıklı Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Bahriye Bayraklı Tavukçuoğlu’nun açıklamaları ise şu yönde; “Annelerin sorumluluğunun ve iş yükünün marka olarak tam anlamıyla bilincindeyiz. Ürünlerimizi geliştirirken annelerin gündelik hayatlarındaki bu iş yükü ve sorumluluğunu hafifletmek üzerine yoğunlaşıyoruz. Bununla birlikte annelerin bebekleriyle ilgili çaresiz kaldığı durumlardan biri olan kolik bebek sendromu ile ev aletlerinin sesleri arasındaki ilişkiyi değerlendirerek, onların yaşamını kolaylaştırmaya ve yükünü azaltmaya bir de bu şekilde katkıda bulunabileceğimizi düşündük. Bu vesileyle birkez daha “Anneliğin zor şartları varsa annelerin Profilo’su var” yaklaşımımızı ve onların en büyük yardımcıları olduğumuzu hatırlatmak istiyoruz. Kadın ve annelerle kurduğumuz bu özel bağı korumaya ve güçlendirmeye farklı projelerle devam edeceğiz.”

 

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × 1 =