Neden çocuğunuzun ödevini yapmamalısınız?

İşte size çocuklarınızın büyümesine ve gelişmesine nasıl yardımcı olabileceğiniz konusunda bazı harika tavsiyeler. Bunun, çocuklarınızla mükemmel bir ilişki kurmak için çok önemli katkılarda bulunabileceğine inanıyoruz. Ve bundan daha önemli ne olabilir?

• Çocukların neredeyse hiçbir şey yapmadan geçirecekleri serbest zamanlarının (günde 2-4 saat arası) olması hayati derecede önem taşır. Endişeli ya da iddialı ebeveynler çocuklarını yapmaları gerekenden ya da ihtiyaç duyduklarından daha çok çalıştırmaya, sosyalleştirmeye eğilimlidir; gençlik kulüpleri, spor, dil okulu vs. Ancak ebeveynlerin bu noktada ne kadar ileriye gidebileceklerini anlamaları kritik önem taşır. Çocuklar da yetişkinler kadar mola vermeye ihtiyaç duyar.
• Çocuklarının öğretmenleriyle konuşurken ve okulla ilgili bir sorunu çözmeye çalışırken ebeveynler her zaman çocuklarınnı yanında yer almalıdır. Onların kötü not almalarından korkmayın –bunun yerine çocuğunuzun genel olarak okuldan ve ders çalışmaktan nefret etmesinden korkun. Bu her ne pahasına olursa olsun kaçınmanız gereken temel bir konudur.
• Maalesef ebeveynler çocuklarının akademik ilerlemesine ve notlarına çok fazla odaklanma eğiliminde. Örneğin bir veli toplantısında, “Aldıkları sonuçlar ne?” sorusundan çok sonra “Çocuğumun sınıftaki ruh hali nasıl? Endişeli, kaygılı görünüyor mu?” soruları geliyor. Ebeveynler, performans takıntılı patronları olmak yerine çocukları ile ilgilenmelidir. Bir çocuğun notları değil, duygularıdır öncelikli olan.
Unutmayın eğer çocuğunuz ödevini yapmakta zorluk çekiyorsa bunun her zaman bir nedeni vardır –ve bu onun tembelliğiyle ilgili değildir. “Tembellik” fikri psikolojik araştırmalarda bile bulunmuyor. Gerçek nedenler motivasyon ve irade gücü eksikliğidir –ve bunun nereden kaynaklandığını anlamak sizin işinizdir.
• Çocuğunuzun ödevlerini yapmakta zorlanmasına neden olan ciddi sebepler arasında kafatası basıncının yükselmesi, yüksek tansiyon, psikolojik sorunlar ya da Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu sendromu gibi şeylerin yanı sıra başka birçok etmen de olabilir. Ve bütün geceyi matematik sorularını çözmeye çalışmakla, çocuğunuzun tembel olduğunu düşündüğünüz için ödevlerini yapmakla geçirmek yerine bu durumun gerçek nedeni bulmak ve gidermek için çalışmanız daha iyi olabilir.
• Her şeyden önce şunu hatırlayın: aile ilişkileri her zaman ilk sırada gelmelidir. Sınav sonuçları öncelikler sıralamasının altlarında yer alır.
• Söylemeye gerek bile yok, ergenlikte çocuklarınızın ruh hali oldukça kırılgan olur. Yıl sonu testleri ve sınav hazırlıklarını hatırlayın. Bütün aile, çocuk adına bu konuda strese girer. Bu da bir dizi tartışmaya, histeriye ve gerginliğe yol açabilir. Bu kabuktan nasıl kaçınabilirsiniz ya da hiç olmazsa sonuçlarını nasıl en aza indirebilirsiniz? Bunun en iyi yolu sevgiye ve en önemlisi temel değerlere odaklanmaktır.
Verilen tüm notlar ve kimi zaman gözyaşlarını da içeren tüm testler hafızadan çıkarılırsa geriye kalan tek bir şey önemli olacaktır – güveniniz, anlayışınız ve çocuğunuzla olan dostluğunuz. Sizde hala bunlar var mı?

Kızınızın en iyi notu alması ve oğlunuzun en iyi üniversiteye gitmesi kolay peki ya bu süreçte onları kaybetmek, henüz küçücük birer çocukken onlarla kurduğunuz ilişkiyi mahvetmek… Bunu yapmayın. Daha iyi bir ebeveyn olabilirsiniz, olmalısınız. Elbette onlar için hırsınız, istekleriniz olabilir ama tüm bunların üzerinde, her şeyden önce onları sevmeniz gerekir.

Kaynak:

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × 2 =