Ne zaman antibiyotik kullanmalı?

Üst solunum yolu enfeksiyonları, viral ya da bakteriyel kökenli olabiliyor. Uzmanlar; orta kulak iltihabı, sinüzit ve 2 yaş üstünde görülen bademcik enfeksiyonu dışında antibiyotik tedavisinin gereksiz olduğunu söylüyor.

Çocukluk çağı hastalıkları arasında üst solunum yolu enfeksiyonları (ÜSYE) sıkça görülüyor. Bu hastalıkların viral veya bakteriyel kaynaklı olup olmadıklarının ayrımının çok iyi yapılması gerekiyor. Çünkü gereksiz antibiyotik kullanımı florayı baskılayarak; antibiyotik kaynaklı ishale, ileride daha dirençli enfeksiyonlara, alerjik ve otoimmün-romatolojik hastalıklara yol açabiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Uz. Dr. Ahmet Yıldırım, çocuklarda görülen üst solunum yolu hastalıkları ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Çocuklar yılda 3-8, erişkinler ise 2-5 kez soğuk algınlığı geçirebilir. Soğuk algınlığı; viral veya bakteriyel rinofarenjit, tonsilit, akut otitis media, akut rinosinüzit ve krup olmak üzere alt başlıklar altında incelenir.

Hangi hastalığa hangi tedavi?

Viral veya bakteriyel rinofarenjit; soğuk algınlığı-nezle olarak bilinir ve hastalığın etkeni yüzde 95 oranında viraldir. Tedavisinde antibiyotiğin yeri büyük oranda yoktur. Hastada öksürük, ses kısıklığı ve burun akıntısı, göz iltihabı, kırıklık, halsizlik, iştahsızlık, hafif ateş, ağız içi aftlar, ishal görülebilir.

Tonsillit ise bademcik enfeksiyonu olarak bilinir. Nedeni genellikle 2 yaş altında viral, 2 yaş üstünde bakteriyeldir. 2 yaş altında tedavide antibiyotik kullanımı çoğu vakada gereksizdir.

Orta kulak enfeksiyonlarında bakteriyel etkenler daha fazladır. Yüzde 80 oranında bakterilerden kaynaklanan sinüzit, burun etrafı kemik içi hava boşluklarının enfeksiyonudur. Ses tellerinin iltihabı olan akut larenjit ise yüzde 95-100 oranında viraldir. Havlar tarzda öksürme, ateş ve iştahsızlık ile kendini gösterir. Otit (orta kulak iltihabı), sinüzit ve 2 yaş üstü tonsillit dışında antibiyotik tedavisi genellikle gereksizdir.

Doğru bilinen yanlışlar

• Hava akımına maruz kalmak üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olmaz. ÜSYE mikrobik bir hastalıktır. Dış ortam ısısından daha çok havasız ortamda bulunmak bu hastalığa yol açar.

• Yeşil veya koyu renkli burun akıntısı antibiyotik gerektirmez. Burun akıntıları hangi renkte olursa olsun genellikle viral enfeksiyonlarda daha sık karşılaşılır. Antibiyotik gerekliliği çok azdır.

• Kalın giyinmek hastalığın engellenmesinde önemli bir yere sahip değildir. Vücut direncini düşürmeyecek şekilde, yaşanılan bölgenin iklimine uygun giyinmek yeterlidir. Kalın ve kat kat giyinmenin faydası yoktur.

• ÜSYE’nin antibiyotikle tedavi edilmemesinin zatürreye yol açacağı kanısı yanlıştır.

*Ebeveynus dergisinin Şubat 2020 sayısından alınmıştır.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 + eighteen =