Mucize Annelik Okulu’nda yeni ders: Uyku

Bebeklerin uykusu hakkında doğru bilinen yanlışlar neler? Peki bebekler mışıl mışıl nasıl uyur? Tüm bu soruların cevapları Boğaziçi Üniversitesi Vakfı ile hayata geçirilen ‘Mucize Annelik Okulu’nda verilen Bebeklerde Uyku Yönetimi Eğitimi’nde.

İlk 1000 gün beslenmesi ve bakımı hakkında anne ve anne adaylarına güvenilir kaynaklardan bilgi vermek amacıyla Boğaziçi Üniversitesi Vakfı bünyesinde kurulan Mucize Annelik Okulu’nda yeni ders, bebeklerde sağlıklı uyku üzerine. Sağlıklı uyku konusunda ebeveynlere verilecek bilgi desteğinin çok önemli olduğundan yola çıkan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim görevlisi Yrd. Doç. Ayşegül Metindoğan, Mucize Annelik Okulu’nda Bağlanma Temelli Özerk Uyku Yönetimi Eğitimi ile annelere bebeklerin kaliteli uyuması için önemli ipuçları veriyor.

BEBEK GELİŞİMİNİN EN ÖNEMLİ PARÇASI

Uykunun zihnin ve vücudun dinlendiği, beyinden kilo alma ve boy büyümesine kadar önemli nörolojik ve fiziksel aktivitenin gerçekleştiği bir periyot olduğunu ifade eden Metindoğan, “Uyku esnasında zihin kimi zaman uyanıkken olduğundan daha aktif olabilir. Bebekler zamanlarının çoğunu uykuda geçirirken, küçük çocuklar ise zamanlarının önemli bir kısmını uykuda geçirmeye ihtiyaç duyarlar” diyor. Uykunun bebek ve çocuk gelişiminin çok önemli bir parçası olduğunu vurgulayan Metindoğan, şöyle devam ediyor:

“Bu yüzden yeni doğanların, bebeklerin ve çocukların uykuya dalamaması, sık sık uyanması, uyandığında yeniden uykuya geçememesi veya az uyuması oldukça önemli problemlerdir. Üstelik bu durum ebeveynler açısından sadece çocukların yaşadığı ve çözülmesi gereken bir sorun olarak kalmaz, genel olarak ailenin yaşam kalitesini düşüren en önemli problemlerden biri olarak deneyimlenir. Bu konuda ebeveynlere verilecek bilgi desteği çok önemli. Uyku yönetimi gelişimsel bağlamda nasıl ele alınmalıdır, bebeklerin uykuları hakkında doğru bilinen yanlışlar ve doğrular nelerdir, uyku kalitesini ve süresinin yetersizliği hangi olumsuz etkileri yaratabilir, uykuya teşvik edici stratejiler nelerdir, kaygısız, ağlamasız ve şefkatli bir uyku yönetimi mümkün müdür sorularının cevaplarını artık Mucize Annelik Okulu’nda bulabileceksiniz.”

Mucize Annelik Okulu hakkında

Danone Nutricia Anne Bebek Beslenmesi’nin geliştirdiği ve Danone Ekosistem’den fon almaya hak kazanmış olan Mucize Annelik Okulu, Türkiye’nin bebek sağlığını iyileştirirken bir eğitim ekosistemi oluşturuyor. Proje, Boğaziçi Üniversitesi Vakfı işbirliğiyle hayata geçiriliyor. Bebeğin anne karnına düştüğü ilk andan, ilk 1000 gün tamamlanana kadar annelerin yanında olan Mucize Annelik Okulu’nda eğitim veren uzman hemşireler, pedagoji ve psikoloji alanında Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin, beslenme ve gelişim başlığında ise Anne Bebek Vakfı aracılığıyla uzman hekimlerin desteğini alıyor.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty − 16 =