Montessori ile hayat, oh ne rahat!

Montessori Öykülerim serisi Montessori pedagojisi üzerine uzmanlaşmış ve bir Montessori atölyesinin kurucusu olan Fransız yazar Eve Herrmann tarafından kaleme alınmış. Hermann kendi iki kızından esinlenerek bu öyküleri yazmış.

Alternatif eğitim ve çocuk yetiştirme deyince akla ilk gelen metotlardan biri olan Montessori şimdi de çocuklar için yazılan öykülerde… Redhouse Kidz tarafından yayınlanan Montessori Öykülerim serisi, yalın, şiir gibi öykülerle çocuklara Montessori eğitim sisteminin temellerini gösteriyor.

Bu seride Montessori eğitim sistemi temel alınarak yazılmış yalın, şiir gibi öyküler yer alıyor. Öykülerde Liv ve Emma adlı iki kız kardeşin gündelik hayatlarında karşılaştıkları sorunlar, paylaştıkları deneyimler anlatılıyor.

Her kitabın sonunda konuya uygun bir de etkinlik önerisi bulunuyor. Böylece çocuklara tekrar etme imkânı sunan Montessori eğitimine uygun olarak, okur kitabı okuduktan sonra ele alınan konuyu pekiştirebiliyor.

Montessori pedagojisi üzerine uzmanlaşmış ve bir Montessori atölyesinin kurucusu olan Fransız yazar Eve Herrmann kendi iki kızından esinlenerek bu öyküleri kaleme almış. Doğayı gözlemlemek, duygular, birlikte iş yapmak gibi farklı konulara değinen seride yer alan kitaplar şu şekilde:

Misafir Geliyor

Bugün Liv ve Emma’nın evine misafir geliyor. Onlara güzel bir ekmek yapmak istiyorlar ama hangi tarifi kullanacakları üzerine bir türlü anlaşamıyorlar. Ekip çalışması konusuna değinen bu öykünün sonunda, kitapta yapılan ekmeklerin tarifi veriliyor.

Yazlık Elbise

Sonunda yaz gelmişti. Liv mavi elbisesini giymek için sabırsızlanıyordu, ama elbise artık ona çok kısa geliyordu. Kardeşi Emma’ya ise tam olmuştu. Elbisesini vermek istemeyen Liv çok sinirlendi. Bu öfkeyle nasıl başa çıkmalıydı?.. Kitapta ayrıca öfkeyle nasıl başa çıkabileceğimize dair bir etkinlik önerisi bulunuyor.

Yaralı Kuş

O gün Liv ile Emma resim yaparken pencereye bir kuş çarpar. Bahçeye koştuklarında kuşun yaralandığını görürler. Ne yapmalı, bu kuşu nasıl iyileştirmelidirler?.. Hayvanları gözlemlemek ve iyileştirmek konusunu ele alan öykünün sonunda iki farklı türde baştankara kuşunu yakından tanıyoruz.

Odamızı Topluyoruz

Liv ile Emma bütün gün oyun oynadılar, şimdi odalarını toplamaları gerek. Her şeyi tek bir yerde toplasalar aradıklarını bulmaları çok zor olacak; oyuncakları nasıl düzenleseler de onlara kolayca ulaşsalar?.. İki kız kardeşin bu öyküsünde eşyaları toplarken nasıl sınıflandırma yapabileceğimiz anlatılıyor. Kitabın sonunda çocukların odalarını toplarken oynayabilecekleri bir oyun önerisi bulunuyor.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

four + 11 =