Modada geleceğin kodları bu fuarda

38. Uluslararası İstanbul Anne Bebek ve Çocuk Ürünleri Fuarı, 8-11 Ocak 2020 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde kapılarını açmaya hazırlanıyor. 60 milyar dolarlık iş hacmiyle, uluslararası pazarda yeni iş birlikleri kurmaya imkan sağlayacak dev organizasyonda; araç-gereç, bebek bakımı, mobilya, ev tekstili, oyuncak ürün gruplarıyla birlikte İlkbahar-Yaz 2020 tekstil koleksiyon lansmanlarını gerçekleştirecek hazır giyim ve aksesuar markaları ürünlerini sergileyecek.

Türkiye, bebek çocuk sektöründe hem çok önemli bir alıcı hem de çok önemli bir üretici konumunda yer alıyor. Ağırlıklı olarak çocuk giyimi üzerine yoğunlaşan ve hem ihracat hem de iç pazarda faaliyet gösteren yaklaşık 400’den fazla yerli firma bulunuyor. Yerli firmaların markalaşmaya ve özgün tasarımlara daha çok önem vermesi ile birlikte bebek çocuk giyimi de gelişmeye ve yurtdışı pazarlarına açılmaya devam ediyor.

8-11 Ocak 2020 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek 38. Uluslararası İstanbul Anne Bebek Çocuk Ürünleri Fuarı’nın ikinci gününde, 87 ülkede 40 bin kullanıcıya ulaşan ve dünyanın lider trend öngörü firmalarından İngiliz WGSN’nin düzenleyeceği Sonbahar/Kış 2020-2021 Çocuk Modası Trendleri seminerine, firmasının gelecek vizyonu oluşturmasına yardımcı olacak tüyoları öğrenmek isteyen yerli ve yabancı firmaların yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.

38. Uluslararası İstanbul Anne Bebek Çocuk Ürünleri Fuarı Direktörü Hatice Dinçer, modada sürdürülebilirlik kavramının giderek önem kazandığına dikkat çekerek “Dünyadaki değişime uyum sağlayıp, potansiyelimizi korumak ve sürdürülebilirliğimizi sağlamak adına harekete geçmeliyiz” dedi.

110 hedef ülkeden, 15 bin ticari alıcının ziyaret edeceği fuarda, sektörün gelecek vizyonuna katkı sağlamayı hedeflediklerini belirten 38. Uluslararası İstanbul Anne Bebek Çocuk Ürünleri Fuarı Direktörü Hatice Dinçer, “Hazır giyim sektörü 16,3 milyar dolarla, 2019 yılının en çok ihracat yapan ikinci sektörü olmayı başardı. Konfeksiyon Bebe Giyimi ve Eşyası ihracatı ise Türkiye İhracatçılar Meclisinin verilerine göre 2019 yılında yaklaşık 24 milyon dolar olarak gerçekleşti. Üretim ve ihracatta yakaladığımız başarıların yanında moda sektöründe ürün geliştiren markalara da ihtiyaç var” dedi. Sürdürülebilir olmanın moda dünyasında giderek daha fazla önem kazandığını vurgulayan Dinçer, “Biz de dünyadaki değişime uyum sağlayıp, potansiyelimizi korumak ve sürdürülebilirliğimizi sağlamak adına harekete geçmeliyiz” diye konuştu.

Bu açıklamalara göre, sürdürülebilirliğin son yıllarda moda sektöründe çok belirleyici olması, pazarda ekolojik ve organik tekstillere olan ilginin artması, dünyanın önde gelen pamuk üreticilerinden biri olan Türkiye’nin bebek çocuk hazır giyim sektöründe avantajlı konumda olmasını sağlıyor.

38. Uluslararası İstanbul Anne Bebek ve Çocuk Ürünleri Fuarı’nda değişen dünya ve iş koşullarında sürdürülebilir bir büyümenin nasıl gerçekleşebileceğinin de önemine vurgu yapılacak. Sürdürülebilirliği desteklemek adına yaka kartları ve halıların geri dönüşüme gönderileceği, kağıt kullanımını azaltmak için ziyaretçi anketlerinin tabletler aracılığıyla yapılacağı, elektrik enerjisi tasarrufu için firma stantlarında LED teknolojilerinin kullanımı teşvik edileceği fuarda, sürdürülebilir kalkınmanın önemine dikkat çekilecek.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

thirteen + 4 =