Miro mu, Frida mı? Satranç mı, felsefe mi?

Çağdaş sanat konusunda uzman bir eğitmen, bağımsız küratör ve yazar Billur Tansel tarafından kurulan Açık Diyalog İstanbul, yetişkinlere yönelik olduğu kadar çocuklar için hazırladığı ve sanat açısından yelpazesi geniş içerikler sunan atölyelerle adından söz ettiriyor.

Önce Açık Diyalog İstanbul hakkında hap bilgilerle giriş yapayım. Açık Diyalog İstanbul, sanatçılar, küratörler ve sanat aktörleri arasında kültürlerarası diyalogun uluslararası düzeyde desteklenmesini amaçlayan göçebe ve çağdaş bir uluslararası sanat projesi. Eğitim amaçlı sergiler, performanslar, konferanslar ve diyalog üzerine yoğunlaşıyor. Yeri ise Nişantaşı Vali Konağı Caddesi’nde.
Sanatın farklı dallarına uzanan atölyelerde çocukların estetik zevki oluşturulurken kendi yaratıcılıklarının da farkına varmaları sağlanıyor. Miro’dan Frida Kahlo’ya, satrançtan doğaçlamaya, heykelden felsefeye uzanan köprüler, çocukların ruhsal ve duygusal gelişimine önemli katkılar koyuyor bence. Sözü fazla uzatmamak için Ebeveynus yazarlarından Holistik Anne’nin de bir yazısında bahsettiği İngiliz yazar Philip Pullman’ın “Hikayesiz ve şiirsiz ve resimsiz ve müziksiz olduklarında da çocuklar aç kalacaktır” cümlesini ödünç alalım… Çünkü tam yeri…
Açık Diyalog İstanbul’da önümüzdeki günlerde ve mart ayında çocuklar için neler var derseniz, ayrıntılar aşağıda. Tarih bilgilerini de bulabilirsiniz, içeriklerini de. Ama en son atölye anne babalara yönelik, yaratıcı çocuklar yetiştirmek üzerine. Kim bilir, belki o atölyede denk gelir, selamlaşırız…

 

 

 

Yaratıcılık deyince ilk akla gelen sanat dalları olsa da aslında çocuklarımızın günlük hayatta karşılarına çıkan sorunları çözebilme becerileri de yaratıcılıklarına bağlı. Çocuklarınıza sorunlar karşısında çözüm üretebilme ve farklı bakış açıları geliştirebilme konusunda destek olmak isterseniz Klinik Psikolog Nur Dinçer Genç’i dinlemeye ne dersiniz? Etkinliğin ayrıntıları da aşağıda:

 

 

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

13 + 1 =