Minik Ilgın’ın ilham verdiği kidolog, uzman desteği ile ebeveynlerin yanında

Kidolog girişimine ilham veren Ilgın, babası Eray Uğurelli ile...

Kızlarının doğumunda ve sonrasında yaşadıkları sıkıntılardan yola çıkan Eray Uğurelli tarafından kurulan ve ebeveynlere gebelik öncesi/sonrası ile çocukların bilişsel, fiziksel, sosyo-duygusal gelişiminde ihtiyaç duyabilecekleri 10 farklı kategoride online uzman desteği sağlayan Kidolog.com hızla büyüyor.

15 Şubat tarihinde yayına başlayan Kidolog.com, şu anda Türki Cumhuriyetler, İngiltere, Fransa, Hollanda gibi 18 farklı ülkeden Türkçe konuşan yüzlerce danışana da hizmet veriyor. “Bilinçli Ebeveynler, Mutlu Nesiller” ilkesiyle yol aldıklarını vurgulayan Kidolog Kurucu Ortağı ve CEO’su Eray Uğurelli başta İngilizce olmak üzere farklı dil hizmetlerini ekleyerek, bir yıl içinde uluslararası bir marka olmayı planladıklarını belirtti. Duyarlı bir baba olan Kidolog Kurucu Ortağı ve CEO’su Eray Uğurelli, en çok meme reddi, kardeş kıskançlığı ve tuvalet alışkanlığı konusunda sorular geldiğini vurguluyor.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Eray Uğurelli, ebeveynlere gebelik öncesi/sonrası ile çocukların bilişsel, fiziksel, sosyo-duygusal gelişiminde ihtiyaç duyabilecekleri 10 farklı alanda destek sunan kidolog.com’un uluslararası alanda bilinir hale gelmesini hedeflediklerini belirtiyor.

Ben Kidolog Dijital Sağlık Girişimi Kurucu Ortağı ve CEO’su Eray Uğurelli. Ankara’da işletme ve sistem mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra çeşitli kurumlarda çalıştım ve ticari hayata atılıp kendi girişimimi yapmaya karar verdim. Bugüne kadar İzmir, Eskişehir ve Ankara’da farklı sektörlerde başarılı girişimlerim oldu. Şu anda ise Hacettepe Üniversitesi Bilişim Sistemleri Yüksek Lisans öğrencisiyim ve yapay zeka ile ilgileniyorum. Kidolog girişimime ilham veren Ilgın adlı çok tatlı bir kızın da babasıyım.

Kidolog dijital sağlık girişimini ne zaman ve nasıl kurdunuz?
Kızım doğduktan sonra anne sütüyle beslenmesinde problemler yaşamaya başlamıştık. Sosyal medya üzerinden bir emzirme danışmanından biraz tereddütle ama mecburen bir danışmanlık aldık. Ve daha sonra ‘iyi ki almışız’ dedik. Çünkü kızım 16 aylık hala anne sütüyle beslenmeye devam ediyor. Böyle önemli bir sorunun sosyal medya yerine çok daha güvenli bir platform üzerinden çözülmesi gerektiğini düşündük. Kidolog, bu noktada Şubat 2021’de ebeveynlere gebelik öncesi ve sonrasında ihtiyaç duyabilecekleri tüm alanlarda uzmanlardan hizmet veren bir platform olarak kurulmuş oldu.

Kidolog dijital sağlık girişiminin özellikleri ve farkları nedir?
Kidolog ebeveynlere gebelik, doğum ve doğum sonrasında çocuklarını 18 yaşına getirene kadar ki, süreçte bütüncül bir yaklaşımla 10 farklı alanda hizmet vermektedir. Ebeveyn-çocuk dikeyinde niş bir alanda geniş uzman kadrosuyla anlık uzman desteği sağlamaktadır. Bu alanda bizim gibi tüm sorunlara cevap verecek bir platform bulunmamaktadır. Benzerlerimizden kolay ara yüz, geniş ve profesyonel kadro ile teknolojimizde bulunan özellikler ile ayrılıyoruz.

En çok hangi konularda sorular geliyor?
Meme reddi konusunca ciddi sorunlar var. Emzirme danışmanlığı almak isteyen büyük bir kitle bulunuyor. Özellikle yeni annelerde çocuğun beslenememesi annelerde önemli psikolojik sorunlara yol açabiliyor. Kendini eksik hissetme ve yetememe gibi sorunlarla karşılaşabiliyorlar. Uzman emzirme danışmanları sayesinde bu konuda çok fazla anneye destek olduk. Bunun peşinden gelen kardeş kıskançlığı ve tuvalet alışkanlığı hakkında da çok fazla talep var. Ailelerin gittikçe bilinçlenmesi bizi çok mutlu ediyor. Çünkü ufacık görünebilen sorunlar ileride ciddi problemle

re yol açabilmekte. Her konuda gelen sorulara uzmanlarımız itina ile çözüme kavuşturmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Girişimcilere önerileriniz nelerdir?Girişimciler belirli niş sorunlara odaklanmalılar. Sorunlara çözüm bulmak için hayal kurmalılar. Ekip son derece önemlidir. Her an ciddi olumsuz haberler alabilirsiniz. İnanılmaz dediğiniz fikirleri başkaları daha önce yapmış olabilir. Maddi kaynaklarınız yetersiz gelebilir. Karşınıza çıkacak bütün engellerde ekip ile bir bütün olarak üstesinden gelmek gerekiyor. Para harcamaktan korkmamaları gerekiyor. Harcadığınızı bir şekilde geri kazanıyorsunuz. Son olarak İş birliği, problem çözme, yorumlama gibi derin düşünce becerilerinizin gelişmiş olması önemli bir kriter oluyor bu süreçte. Maddi kaynaklarınızı kaygılarınızın arkasında tutmadan ve iyi bir risk analizi ile harcamalar gerçekleştirmeniz gerekiyor. Tüm bu yatırım süreci dahilinde yatırımınızın geri dönüşümünü kısa vadede beklentileriniz arasına almamanız gerekir. İyi bir fikir, işbirlikçi bir ekip, mantıksal risk ve kalan payda da yatırım ile özgün işlere imza atılabilecektir. Yatırım göz korkutan bir unsur gibi karşımıza çıksa da etkili olduğu kadar tek etken olmadığını da belirtmek gerekir.

Ücretsiz ebeveyn platformu

Yakın planda gerçekleştireceğiniz projeler arasında neler var?
Sürekli olarak danışanlarımıza daha da iyi hizmet vermek üzere yenilenmelere gidiyoruz. Bu amaçla güncellediğimiz Web ara yüzümüzü çok yakın zamanda yayına alacağız. İlk altı ayımızda danışanlarımızın dönüşlerini analiz ederek, güncellemeleri gerçekleştirdik. Danışanlarımızın kendilerini güvende hissetmelerine son derece önem veriyoruz. Bunun için bir ön görüşme sistemi getirdik. Kayıtlı üyelerimiz diledikleri uzman ile ücretsiz 10 dakikalık bir ön görüşme sonrasında seans alıp almamaya karar verebilecekler. Uzmanlara yazılı şekilde soru sorma imkânı olacak. Uzmanlar kendi profillerinden bu sorulara yanıt verip ailelerin sorunlarını çözmüş olacaklar. En önem verdiğimiz yeniliklerden bir tanesi de önümüzdeki ay marketlerde yerini alacak olan ‘’Mobil uygulamamız’’ içerisinde birçok yenilik ve farklı alanları barındıracak. Çocuk gelişim takibi, mobil randevu görüşme sistemi ve sadece mobile özgü birçok yenilik ve eklenti getireceğiz. Bunların yanında da aileler için “ücretsiz ebeveyn platformu” hayata geçirildi. Burada ise çeşitli videolar, yazılar ve podcast yayınları olacak.

Hedefiniz nedir?
Kidolog, şu anda Türkiye dışında 20’den fazla ülkede Türkçe konuşan kullanıcılara hizmet vermiştir, başta Almanya, Belçika ve Fransa’da bulunan vatandaşlarımıza hizmet sağladık. Haziran 2022 tarihi itibariyle ise farklı dil seçenekleriyle Avrupa pazarında yer almak istiyoruz. Türkiye’den çıkan global bir marka olarak ilerlemeyi hedefliyoruz.

www.kidolog.com

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

three + 20 =