Mevsimlere bir de onların gözünden bakalım

Yazar ve Ressam Aysun Berktay Özmen, doğaya ve hayvanlara duyduğu sevgiyi kendi resimlediği kitaplara taşımaya devam ediyor.

Şehir yaşamı içine tıkılıp kalmak istemeyen; değişen mevsimsel koşulları beton yığınları arasında bile olsa gözlemlemek isteyen; doğanın o üretken döngüsünü ve yeryüzünü birlikte paylaştığımız hayvan dostlarımızın yaşamını kavramak isteyen tüm doğasever çocuklar, Aysun Berktay Özmen’in rengârenk öykülerinde yepyeni dünyalarla tanışıyor. Bu harika öyküler, Altın Kitaplar etiketiyle raflarda…

İlkbahar – Elma Çiçeği Yarışı

İlkbaharın en güzel günleri yaşanırken Elma Çiçeği Yarışı yapan Hızlı Kaplumbağa ile Zikzak Kirpi yarıştan daha önemli bir şey öğrenirler. Acaba onları bu yarıştan alıkoyacak kadar önemli olan şey nedir? Bunu öğrenmek istiyorsanız Elma Çiçeği Yarışı‘na davetlisiniz!

Yaz – Yüzme Dersi

Yazın yüzmek, eğlenmek ve sıcak güneşin tadını çıkarmak çok güzel… Yüzme Dersi’nde Baloncuk ile Köpük adlı iki yavru kunduzun, kendi başlarına yüzmeyi başarıyla öğrenmelerine tanıklık edeceksiniz.

Sonbahar – Küçük Kırıntı’nın Büyük Macerası

Turuncuların, sarıların ve yeşillerin mevsimi olan sonbahar gelmişti… Küçük Fare Kırıntı yolculuğa çıkarken kendisini hangi sürprizlerin beklediğini bilmiyordu. Acaba bu, yaşadığı en sıra dışı yolculuk mu olacaktı?

Kış – Mükemmel Bir Barınak

Kış mevsimi bambaşka duygular çağrıştırır. Tipi hâlinde yağan karı evlerimizden seyrederek düş kurmanın tadına doyulmaz. Tipi altında barınak arayan Kırçıl Ayı ve küçük arkadaşı Kınalı Sincap acaba kendilerine düş kurabilecekleri mükemmel bir barınak bulabilecekler mi?

 

 

 

AYSUN BERKTAY ÖZMEN KİMDİR?
1952 Kocaeli doğumlu olan Aysun Berktay Özmen, 1972 yılında Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Resim Bölümüne (şimdiki adı ile Marmara Güzel Sanatlar Üniversitesi) girmiş, 1976 yılında da mezun olmuştur.
Yurt içi ve yurt dışında çeşitli kişisel sergiler açmış ve birçok önemli karma sergilere katılmıştır. 1985–2005 yılları arasında çeşitli eğitim kurumlarında resim öğretmenliği yapmıştır. Eşiyle birlikte yaşadığı İznik Gölü kenarındaki evinde resim çalışmalarına ve doğa–hayvan betimlemelerine devam eden sanatçı; 2008 yılında İnkılap Yayınları’ndan Bahçemdeki Çiçekler adlı kitabını çıkarmış, sonrasında da ikinci kitabı olan Bir Ressamın Bahçe Güncesi 2010 yılında İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkmıştır.
Aynı zamanda hayvanlara duyduğu sevgiyi kendi resimlediği çocuk kitaplarına taşıyan sanatçı, Bahçıvan Köstebek ve Uçan Karınca Kıvırcık adlı kitabıyla Tudem’in 2010 yılında düzenlediği Edebiyat Ödülleri Çocuk Kitabı dalında birincilik ödülüne layık bulunmuştur. Aynı yıl Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyat Vakfının düzenlemiş olduğu, Okul Öncesi Çocuk Kitabı Yarışması’nda Çevreci Kral Kurbağa adlı eseri ödül almıştır. 2012 yılında Tavşan Çiko’nun Dileği, ardından Küçük Ressam ile Kral Salyangoz Küçük Prenses ve 2013 yılında Kirpi Omlet adındaki çocuk kitapları Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkmıştır.
Altın Kitaplar Yayınevi’nden üç kitaplık Ormanını Kaybeden Kahverengi Geyik, Denizler Altında Kırmızı Somon, Kırmızı Paletli Timsah, Çevreci Dostlar Serisi adı altında yayımlanmıştır. 2013 yılında REDHOUSE Yayıneviyle Mavi Seri adını verdiği üç kitaplık bir çalışma yapmıştır. Bunlar; Mavi Tutkunu Karga, Tıkırın Mavi Kış Masalı, Mavi Mogi adlı kitaplardır.
2014 yılında Yapı Kredi Yayınları’ndan; Uyumak İstemeyen Ayıcık ve Tavşan Çiko’nun Hikâyeleri, İş Bankası Kültür Yayınları’ndan ise Bir Ressamın Bahçe Güncesi-2 yayımlanmıştır.
2015 yılında Yeşil Seri adını verdiği üç kitabı daha yayımlanmıştır. Bunlar; Tıkırın Çilek Günü, Kurbağaya Özenen Tavşan Roka ve Sen Bir Robot Değilsin adlı kitaplardır. 2015 yılında Altın Kitaplar Yayınevi’nden Küçük Mucizeler ve Geçit adlı iki kitabı 2016 yılında Kış Masalları Dizisi Küçük Prens’in Ormanlar Ülkesi, Güneş Ülkesi, Buz Kral adlı üç kitabı daha çıkmıştır.
Aysun Berktay Özmen, “Kitaplarımda her zaman doğa ve o eşsiz hayvanlar olacak” diyor ve devam ediyor:
“Hayvanlar insanlara en yakın varlıklardır. Dünyanın sadece insanlara ait olmadığını bize anlatabilen en güzel canlılar. Paylaşmanın, saygı duymanın, sevmenin bir örneği. En güzel tarafı ise bunu fark ettirmeden yapıyor olmaları.”
Sanatçı hâlen İznik’te bir kır evinde oturmakta ve çalışmalarına İznik’teki atölyesinde devam etmektedir.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

nine + 14 =