LGS’de başarının anahtarı ne?

Uzman Klinik Psikolog Burcu Çırpanlı Aydın “Ergenlik gibi kritik öneme sahip bir gelişim basamağında, onlara verebileceğimiz en önemli mesaj şu olmalı: Evet, bu gerçekleştirmek istediğin hedef için emek vermenin ve çabalamanın deneyimlenmesi açısından çok kıymetli bir sene. Ama sonuç ne olursa olsun senin sağlığın ve mutluluğun için biz her koşulda yanındayız ve seni her koşulda seviyoruz” hatırlatmasında bulunuyor.

Çocuğu henüz ortaokulun başında olsa bile neredeyse her anne babanın gündeminde Liseye Giriş Sınavı yer alıyor. Hayali bir açık oturum masasında buluşan üç gazeteci, yıllardır haberini yaptıkları bu konudaki deneyimlerini anlatıp geçen yıl yaşadıkları LGS sürecinin eksiğini gediğini samimi bir şekilde ebeveynus okurları ile paylaştı. Aynı süreci yaşayan Uzman Klinik Psikolog Burcu Çırpanlı Aydın da önerilerde bulundu.

Ayla Meltem Görgün

Eğitim hayatının her dönemi önemli olsa da sınav stresinin en yoğun yaşandığı süreç, ortaokul sonu oluyor. Çünkü yüzbinlerce çocuk, önlerindeki hayatı derinden etkilemesi muhtemel bir sınava hazırlanıyor. Evet, Liseye Giriş Sınavı’ndan bahsediyoruz. LGS’ye geçen yıl 1.1 milyon öğrenci girdi ve 565 çocuk tüm soruları yaptı. Çocukların büyük bir kısmı istediği okula yerleşemedi.

Bu yıl sınava yaklaşık 1.8 milyon öğrencinin girmesi bekleniyor. Bu da çocukların işinin giderek zorlaştığını gösteriyor. Peki, onların işi zorlaşırken biz anne babalar olarak ne yapabiliriz? Deneyimler bize nasıl yol gösterebilir? Uzun yıllardır gazetecilik yapan, eğitim ve çocuk gelişimi alanında haberler hazırlayan isimlerden bazıları geçen yıl bu süreci LGS velisi olarak yaşayınca biz de ebeveynus olarak hayali bir açık oturum masasının etrafından onları buluşturalım diye düşündük. e-bebekten bebek Dergisi Yayın Yönetmeni Hande Yuvakuran, editör Simten Konuk ve ebeveynus Yayın Yönetmeni Halime Sürek Kahveci’nin deneyimleri, çocuğu bu yıl sınava girecek anne babalar kadar henüz küçük yaşta olanlara da ışık tutuyor. Masadaki bir diğer isim, Uzman Klinik Psikolog Burcu Çırpanlı Aydın da kızıyla birlikte LGS sürecini yaşamış bir anne… Kendisi sadece bu süreçteki deneyimlerini aktarmakla kalmıyor, uzman gözüyle düşüncelerini ve tavsiyelerini de bizimle paylaşıyor, çocuğa her koşulda sevginizi göstermenin önemini vurguluyor.

Asıl önemlisi sağlıklı, mutlu bireyler olabilmek

Gazeteci ve e-bebek’ten bebek dergisi yayın yönetmeni Hande Yuvakuran, düşse de kalkabilen birey olabilmenin önemine işaret ediyor.

Kızıma sınav konusunda baskı yapmadım. Hatta LGS sonucunda başka bir okula yerleşememesi durumunda, halihazırda okuduğu okulda eğitimine devam edeceği fikri benim kafamda oldukça netti. Biz de bir zamanlar çocuk olduk ve onların şimdi geçtikleri yollardan geçtik. Yine de o zamanlar ne internet vardı ne sosyal medya ne de bizim farkındalığımız şimdiki çocuklarınki kadar yüksekti. Şimdiki çocuklar, içinde yaşadıkları çağın gereği ve kullandıkları teknolojiler sayesinde bizden daha fazla farkındalığa sahipler. Bazı şeyleri söylemeseniz bile onlar, her şeyin farkında olabiliyorlar. Bu durum da çocuklarımızdaki kaygı düzeyinin yüksek olmasına neden oluyor.
Bu süreci bir şekilde atlatmış bir anne olarak bu sene sınava girecek tüm anne, baba ve çocuklara kolaylık, sabır ve başarı diliyorum. Gidilen liseden ve hatta üniversiteden daha önemli olan sağlıklı, mutlu ve düşse düştüğü yerden kalkmasını bilen bireyler olabilmek…

Çalışma formülü: 20 dakika ders, 10 dakika ara

LGS ile görüşlerini aldığımız editör Simten Konuk, konuyla ilgili en büyük problemin sınavın yapıldığı yaşla ilgili olduğunu vurguluyor.

Çocuklar hem ergenlikle mücadele etmek hem de yaşıtları arasından sıyrılabilecekleri bir başarı göstermek mecburiyetini birlikte göğüslemek zorunda kalıyorlar. Biz de çocuğumuzun konsantrasyonunu yükseltecek tedbirler almak istedik. Odaklanma sorununu çözebilmek için saatli çalışmasını önerdik; 20 dakikada bir 10 dakika ara. Sınav senesinde bilgisayarını oyun amaçlı kullanımına sadece hafta sonları izin verdik, bunun da 2 saati aşmamasını istedik. Deneme sınavlarında arkadaşlarıyla aldıkları puanları kıyasladığımızda çok sinirlendiğini gördük. Zamanla bundan vazgeçmeye çalıştık. ‘Keşke onun kadar sakin kalmayı başarabilsek’ dediğimiz zamanlar da oldu. Ara sıra panikleyip ‘Olmayacak galiba’ endişesi yaşadığımızda onun olgun davranıp bizi motive etmek için endişelenmememizi söylediğini de hatırlıyorum.
Oğlum hafta sonu dershane ya da etüt koşuşturmacası yaşamadı. Arkadaş grubu içinde en iyi sonucu aldı ve istediği okula yerleşti.

Dershane süreci oğluma yaramadı

Oğlunun LGS sürecini anlatan ebeveynus Yayın Yönetmeni Halime Sürek Kahveci, “iyi ki”lerini paylaştı.

Sınav sürecinde anne çocuk ilişkimizin dersler nedeniyle yıpranmaması, oğlumun da hedefine ulaşması için neler yapmamız gerektiğini bir öğrenci koçuna danıştım. Kerem, dershaneye gitmek istediğini söyleyince dershane serüveni başladı. Ancak pek de iyi gitmedi. Başlangıçta haftada iki günle sınırlı olan dershane günleri, haftada beş güne çıkınca bu süreç Kerem’i yormaya başladı. Hiçbir şeye vakti kalmıyordu. Ne oyuna ne kitaba ne de dinlenmeye ve bizimle vakit geçirmeye… Onunla da konuşup dershane sürecini sonlandırdık. Öğrenci koçu ile belirlediği program çerçevesinde günlük olarak çalıştı, test çözdü, son iki ay da özel ders almak istedi. Şunu itiraf etmeliyim ki zaman zaman yeteri kadar çalışmadığı endişesine kapıldım. Oysa oğlum üzerine düşeni yapıyordu. İyi ki yapmışım dediklerime gelince; öğrenci koçuna gitmek, dershane sürecini sonlandırmış olmak bunlardan bazıları. Bu arada bizim deneyimimiz bu yönde oldu yani başkalarında dershane işe yaramış olabilir.

Verilecek mesaj net: Seni her koşulda seviyoruz

Uzman Klinik Psikolog Burcu Çırpanlı Aydın da kızıyla birlikte LGS sürecini yaşamış bir anne…

Hazırlık senesi çok verimli geçti kızımın. Okuldaki öğretmenlerinin onu yönlendirdiği şekilde sınava hazırlandı. Zaten iç disiplini olan bir çocuktur ve sorumluluk duygusu gelişmiştir. Dışarıdan özel ders veya dershane desteği almadı. Kızım istediği okula yerleşti. Üstelik voleybol antrenmanları da devam etti.
Bir uzman olarak tüm anne babalara hiçbir koşulda baskı yapmamalarını öneririm. Bu dönemde çocuklarda gelişen panik atak benzeri kaygı bozukluklarına oldukça sık rastlıyorum. Çocuklar başarılı olmadıkları takdirde anne babalarının artık onu sevmeyeceğine inanma eğiliminde oluyorlar. Ergenlik gibi kritik öneme sahip bir gelişim basamağında, onlara verebileceğimiz en önemli mesaj şu olmalı: Evet, bu gerçekleştirmek istediğin hedef için emek vermenin ve çabalamanın deneyimlenmesi açısından çok kıymetli bir sene. Ama sonuç ne olursa olsun senin sağlığın ve mutluluğun için biz her koşulda yanındayız ve seni her koşulda seviyoruz.

*Bu haber ebeveynus dergisinin Aralık 2019 sayısından alınmıştır. Dergi aboneliği için lütfen tıklayınız.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 + fourteen =