LEGO oyun raporu hazırladı

Farklı oyun seçenekleri sunan oyuncaklar çocukların gelişimine daha çok katkı sağlıyor.

LEGO oyun oynamanın çocuk gelişimine katkısı üzerine araştırma yayınladı

Oyun oynayarak öğrenme her çocuğun doğasında var. Bu nedenle  çocukların içgüdülerine güvenmelerini sağlayacak ortamı yaratmak ve de  kişisel gelişimlerine katkıda bulunacak oyunlar sunmak önemli. Çocukların doğasındaki oyun isteği aileler ve öğretmenler tarafından desteklenmesi ve yaşam boyu öğrenmenin yetişkinlik döneminde devam etmesi de uzmanlar tarafından kişilik gelişiminin de can alıcı parçalarından biri olarak gösteriliyor .
1.5- 2 yaşlarından itibaren yaratıcılıkları ve hayal güçleri gelişmeye başlayan çocukların dünyayı keşfetme ve problemleri çözme konusunda deneyim kazandığına vurgu yapan uzmanlar,  bu dönemde oynanan oyunların çocuklara öğrenmenin yanı sıra arkadaşlık ilişkilerini geliştirme ve aile ile birlikte keyifli vakit geçirme olanağı sunduğunu da belirtiyor.

Öğrenme ve sosyalleşme aracı

Çocukların doğasındaki oyun isteği aileler,
öğretmenler tarafından desteklenmeli ve yaşam boyu öğrenme için yetişkinlik döneminde de devam etmesi sağlanmalı.

LEGO da, erken yaşlardan itibaren oyunun çocuk gelişimindeki önemine dikkat çekmek amacıyla alanında uzman psikologlarla birlikte LEGO Play Well Raporunu hazırladı. 1.5 – 5 yaş arasındaki çocuklar için oyun oynamanın ve oyuncakların hem mutluluk kaynağı hem de kişisel gelişim aracı olduğundan bahseden raporda, şu veriler öne çıkıyor:

  • Oyuncakların üstünde belirtilen yaş aralıkları çocukların yetkinlikleri doğrultusunda belirleniyor. Dolayısıyla bu yaş aralıklarına uygun oyuncakları seçmek önem taşıyor.
  • Çocuklar karmaşık veya çok fazla renge sahip oyuncaklarla mutsuz olabiliyor veya kafaları karışabiliyor. Bir oyuncak ne kadar basitse, çocuklar odaklanmayı o kadar iyi öğreniyor.
  • Farklı oyun seçenekleri sunan oyuncaklar çocukların gelişimine daha çok katkı sağlıyor.
  • Oyuncak seçimlerinin çocukların ilgi alanlarıyla örtüşmesi gerekiyor. Bu tarz oyuncaklar, çocukların daha fazla motive olmasına yardımcı oluyor.
  • Oyuncakların güvenlik ve kalite standartlarına uygun olarak üretilmesi oyuncak tercihlerini yaparken büyük önem taşıyor.

1.5- 5 yaş arasındaki çocuklar için geliştirilen LEGO DUPLO setleri; eğlenmenin dışında, dikkat, bilişsel işlev, renk ve şekil algısı, duyusal algı ve hikaye anlatımı gibi alanlarda çocukların zihinsel ve duygusal gelişimine katkı sağlıyor.
LEGO’nun küçük çocuklar için ürettiği LEGO DUPLO yapım parçaları, klasik LEGO yapım parçalarından 2 kat büyük olduğu için minik parmaklar için ideal.

LEGO Hakkında

Oyuncak sektöründe 1932 yılından bu yana dünyanın önde gelen markaları arasında yer alan LEGO Group, ülke genelinde daha fazla çocuğa ulaşmayı ve yüksek kaliteli, eğitici ve eğlendirici oyun deneyimini sunmayı hedefliyor. LEGO, çocukların gelişimine önem vermenin yanı sıra yaratıcı oyun ve öğrenme sayesinde geleceğin mimarlarına ilham vermeyi ve onları eğlendirirken geliştirmeyi amaçlıyor. LEGO, Dünya genelinde yaklaşık 18 bin çalışanı ile 140’ın üzerinde ülkede faaliyet gösteriyor.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 − 13 =