Koronavirüs hakkında bilmeniz gerekenler

Sizin için çok sayıda uzmanın açıklamalarından, yorumlarından derlediğimiz bir öneriler listesi hazırladık. İşte koronavirüs ile ilgili bilmeniz ve yapmanız gerekenler:

Yüksek ateş, kuru öksürük ve nefes darlığı gibi şikayetlerle ortaya çıkan ve 2020 kışının küresel sağlık tehdidi haline gelen koronavirüs, biz dergimizi yayına hazırlarken henüz ülkemizde görülmemişti. Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya  yayılan, ölüme yol açma riski düşük olmasına karşın bulaşma oranı yüksek olan bu virüsten korunmamız, kendi  sağlığımız kadar ailemiz ve toplum sağlığı açısından da çok önemli. O nedenle çok sayıda uzmanın açıklamalarından, yorumlarından derlediğimiz bir öneriler listesi hazırladık.

BULAŞMA YOLLARI

Koronavirüs, bu virüsü taşıyan kişinin hapşırması, öksürmesi gibi nedenlerle ağzından çıkan damlacıkların sağlıklı kişinin gözüne, ağzına, burnuna gelmesiyle bulaşıyor.

Bu nedenle hasta olduğunu gördüğünüz, düşündüğünüz kişiler hapşırırken, burnunu çekerken aranızda mümkünse bir metre mesafe olmasına özen gösterin.

Onlara bir maske de verebilirsiniz. Böylece hapşırırken öksürürken çevrelerindeki kişileri korumuş olurlar.

Elbette genel olarak kalabalıklardan uzak durmak çok iyi fikir. Çünkü kimin hasta ya da taşıyıcı olduğunu bilemezsiniz.

Bazen de hasta kişinin ağız salgısı ellerinden kapı kollarına, otobüslerdeki ya da trenlerdeki tutamaklara, ortak kullanılan bilgisayarlara, yürüyen merdivenlerin tutma yerlerine bulaşabilir.

Eğer siz de virüs bulaşan böyle bir yere dokunduktan sonra elinizi yüzünüze götürürseniz, gözlerinizi ovuşturursanız ya da sevdiğiniz birinin yüzüne dokunursanız hastalığı yayabilirsiniz.

Virüs cansız yüzeylerde 4 ile 24 saat arasında hayatta kalabiliyor. Bu yüzeyleri virüsten arındırmanın en iyi yolu ise sabunlu su ile yıkamak.

KORUYUCU ÖNLEMLER

1. Ellerinizi her yemekten önce ve dışarıdan eve dönünce bol sabunla yıkayın.

2. Kendinizin ya da bir başkasının yüzüne dokunmayın. Eğer dokunmanız gerekiyorsa ellerinizi dirseklerinize kadar bol sabunla yıkayın.

3. Ellerinizi yıkarken parmak aralarınızı ve tırnak diplerinizi de güzelce temizleyin. El yıkama süresinin 20 saniye olması gerektiğini unutmayın. Süreyi tutturmak için “İyi ki doğdun” şarkısını iki kez söyleyerek el yıkamayı daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

4. Toplu taşıma araçlarında ya da kalabalık ortamlarda kullandığınız maskeleri her gün değiştirin. Eğer uzun süre aynı maskeyi kullanırsanız üzerlerinde bakteri oluşabiliyor.

5. Yiyeceğinizi, bardaklarınızı, havlunuzu, kaşığınızı paylaşmayın. Evde herkesin ayrı havlu kullanması işe yarar bir öneri.

*Ebeveynus dergisinin Mart 2020 sayısından alınmıştır.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × 5 =