Kışın bebekler nasıl giydirilir?

Rüzgarlı bir havada dışarı çıkıldığında bebeğin rüzgara karşı açık kalan kısımlarına çatlamayı önlemek için hafif bir nemlendirici sürülmelidir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nermin Tansuğ’un önerileri, bebeklerini nasıl giydireceğini bilemeyen annelerin soru işaretlerini gideriyor.

Çiçeği burnunda annelerin en sık yaşadığı sorunlardan biri de bebeklerini nasıl giydirecekleri. Hele de mevsimlerden kış ise. Küçük bebeklerin vücudu çok kolay ısı kaybedebildiği için soğuğa karşı onları daha iyi korumak gerekiyor. Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nermin Tansuğ’un önerileri ise bu konuda kafa karışıklığı yaşayan annelere ışık tutuyor.
>> Anneler kışın bebeklerine genellikle fanila gibi ince pamuklu giysi üzerine kalın yünlü bir kazak giydiriyor. Oysa tek kat, kalın giysi yerine üst üste pamuklu, yumuşak ve vücudu saran ince giysiler giydirildiğinde aralarındaki hava tabakası bebeği üşümekten korur. Dışarı çıkıldığında bu giysilerden en üsteki yün olduğunda bebeği daha iyi korur. Ortam sıcaklığı değiştiğinde bebeğin giysileri bir kat azaltılır veya artırılır.
>> Çok soğuk havalarda dışarı çıkıldığında ısıyı koruyan, soğuğu geçirmeyen, kuş tüyü tulum tarzı giysiler uygundur.
>> Bebeğiniz biraz büyüdüyse ve artık küçük bir çocuk ise yani yürüyorsa o zaman yağmurlu havalarda botlarının su geçirmediğinden emin olun.
>> Arabayla dışarı çıkıldığında aşırı ısınmayı önlemek için şapka ve üstündeki giysilerden bir katı çıkarabilirsiniz ya da arabanın içi serinletilebilir. Eğer otobüs gibi toplu taşıma aracında iseniz elbisesinin bir kısmını çıkarmanızı öneririm.
>> Bebek arabası ile dışarı çıkıldığında arabanın içine soğuğu önleyici bir örtü ve bebeğin üzerine de ayrı bir battaniye örtülmelidir. Bebek arabalarında kullanılan zarf gibi giysiler de giydirilebilir. Yağmurlu, rüzgarlı havalarda arabanın koruyucu rüzgarlığı kullanılmalıdır.
>> Rüzgarlı bir havada dışarı çıkıldığında bebeğin rüzgara karşı açık kalan kısımlarına çatlamayı önlemek için hafif bir nemlendirici sürülmelidir.
>> Karlı ve güneşli havada dışarıda kalınacaksa bebeğin cildini korumak için siperli şapka giydirilmeli, yüzüne güneşten koruyucu ürünler sürülmelidir. Çünkü kar güneşin ultraviyole ışınlarının yüzde 85’ini yansıttığı için en az yaz güneşi kadar tehlikeli olabilir ve güneş yanığı oluşturabilir. Özellikle bebeğinizin hassas cildi için bu tehlikeli bir durum.
>> Kış aylarında doğan bebekler üşümemesi için sıkı sıkı giydirildiğinden yaşamlarının ilk aylarında güneşle tanışamazlar. Oysa güneş ışığı aracılığıyla vücutta aktif hale gelen D vitamini, kemiklerin gelişimi için önemlidir. Bu nedenle, havanın güzel olduğu günlerde kolları ve yüzü açık kalacak şeklide mutlaka 10-15 dakika güneş ışığına çıkartmalıdır.
>> Soğuk havada ısı üretimi için daha çok kalori gerekir. Öğünlerinde kalori miktarı biraz artırılabilir.

*Bu haber ebeveynus dergisinin Aralık 2019 sayısından alınmıştır. Dergi aboneliği için lütfen tıklayınız.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

seventeen − one =