Karton Şehir’e hoş geldik

Sekiz yaşındaki Gökhan Kızıklı’nın hayal gücüyle inşa ederek yazıya döktüğü Karton Şehir, tiyatro sahnesine taşındı, izleyiciyle buluştu.

Zorlu Holding tarafından çocukların hayal gücünü harekete geçirmek amacıyla düzenlenen Bir Hayal Bir Oyun Yarışması’nda “Karton Şehir” adlı hikâyesi ile birinci olan 8 yaşındaki Gökhan Kızıklı’nın hayalleri, tiyatro perdesinde gerçeğe dönüştü.

Zorlu Çocuk Tiyatrosu aracılığıyla bugüne kadar 1000’in üzerinde oyun ile 700 bin çocuğa erişen Zorlu Holding, hayata geçirdiği farklı projelerle çocukların hayallerini gerçeğe dönüştürmeye devam ediyor. Bu anlayış doğrultusunda Zorlu Holding tarafından çocukların yeteneklerini fark etmelerini sağlamak ve özgüvenlerini artırmak amacıyla düzenlenen “Bir Hayal Bir Oyun Yarışması’nda Karton Şehir isimli hikâyesi ile birinci olan Gökhan Kızıklı’nın hayalleri, tiyatro oyunu olarak, Dünya Tiyatrolar Günü çerçevesinde, 26 Mart 2017 Pazar günü Zorlu PSM’de ilk kez izleyicisiyle buluştu. Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Zorlu ev sahipliğinde düzenlenen ve Zorlu Grubu yöneticilerinin de hazır bulunduğu gösteri, Türkiye’nin dört bir yanından gelen çocuklar tarafından büyük ilgi gördü.

3 ayrı seans olarak perdelenen Karton Şehir, Türkiye’de ilk kez çocukların kaleme aldığı hikâyeler arasından seçilerek sahnelenen ilk tiyatro oyunu olma özelliği taşıyor. 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü için özel olarak hazırlanan oyunun senaristliğini Serdar Saatman, yönetmenliğini ise Gaye Çankaya üstlendi. Bilgi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri arasından seçimle belirlenen genç oyuncuların tarafından sahnelenen oyunun, kostüm ve dekor tasarımlarını Mimar Sinan Üniversitesi öğrencileri yaptı. Hikâyenin yazarı Gökhan Kızıklı, hikâyenin oyunlaştırılma sürecine de dâhil olarak, hayallerinin bir tiyatro oyununa dönüşmesinin deneyimini yaşadı.

HAYALLER GERÇEĞE DÖNÜŞMEYE DEVAM EDECEK

Oyunun başlamasından önce kısa bir konuşma yapan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Zorlu, “Zorlu Çocuk Tiyatrosu ile 14 yılı aşkın bir süredir çocukların yanındayız. Sahip olduğumuz tecrübe ile çocuklarımız için daha fazlasını yapmak istedik. “Bir Hayal, Bir Oyun” yarışması da bu düşünceyle ortaya çıktı. İstedik ki çocuklarımız yeteneklerini fark etsinler. Cesaretleri ve özgüvenleri artsın. Yaz aylarında başlamasına rağmen çocuklarımız yarışmaya yoğun bir ilgi gösterdi” diye konuştu. Türkiye’nin dört bir yanından 347 çocuğun öyküleriyle yarışmaya başvurduğunu anlatan Zorlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Yapılan değerlendirme sonucunda Gökhan Kızıklı’nın Karton Şehir isimli hikâyesi sahnelenmek için seçildi. Yarışmamıza gösterilen ilgi; proje ile ilgili tutkumuzu, heyecanımızı artırdı. İstedik ki, çocuklarımızın yazma tutkusuna destek verelim. Geleceğin yazarlarının gelişimine küçük de olsa katkıda bulunalım. Bu amaçla herkesin yakından tanıdığı öykü yazarı Süleyman Bulut ve Renan Özdemir’in liderliğinde bir yaratıcı yazarlık eğitimi düzenledik. Yarışmada öyküleri ilk 10’a giren küçük kardeşimizin katıldığı bu eğitimin yazma becerilerinin gelişimine katkı sağladığına inanıyorum. Yine bu kardeşlerimizin öykülerinden oluşan bir kitap yayınladık. Bu kitabın kendileri için gelecekte keyifli anacakları unutulmaz bir anı olduğuna inanıyorum.”

“Bir Hayal, Bir Oyun” yarışmasını gelecek yıl da sürdüreceklerini dile getiren Zorlu, “Yine çocuklarımız hikâyelerini yazacak. Birinci gelen hikâye oyunlaştırılacak. Dünya Tiyatro Günü’nde genç, amatör tiyatro oyuncularımız tarafından sahnelenecek. Yeter ki çocuklarımız yazmaya, hayalleriyle dünyayı renklendirmeye devam etsinler. Biz bu yolda her zaman onların yanında olacağımıza söz veriyoruz” dedi.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

ten − 10 =