Karnede kırık varsa nasıl davranmalı?

Anne babalık sıklıkla, bilinen şeylerin yeniden hatırlanması ve davranışların da buna göre düzenlenmesi gereken pratik bir sürece dönüşüyor. Hangi olay karşısında nasıl tepki vereceğimizi biliyoruz ama hatırlamayı unuttuğumuz zaman işler çığrından çıkabiliyor.

Hemen hepimiz “Okul başarısı hayat başarısını getirmez. Karnede kötü not sadece çocuğun sorumluluğu değil, karnede kırık varsa bağırıp azarlamak yerine nedenlerine bakmalıyız” cümlelerinin altına imzamızı atarız. Peki ya çocuğumuzun karnesinde zayıf varsa ya da “beklediğimiz kadar” iyi değilse bu düşünceleri ne kadar davranışa dönüştürebiliyoruz. İşte yeniden küçük bir hatırlatmanın tam zamanı…

Düşük karne notları olan çocukların, evde anne babalarının vereceği tepkileri düşünerek kaygı ve stres yaşayabileceklerini belirten Acıbadem Ankara Hastanesi’nden Psikolog M. Bülent Baykal, aileleri olumsuz davranışlardan kaçınmaları konusunda uyararak neler yapılması gerektiğini anlatıyor.

Psikolog M. Bülent Baykal, öfkelenmek, kızmak yerine kötü karneye yol açan etmenlerin bulunması gerektiğini belirtiyor.

Karnesinde kırık notları olan çocuğun, “Karnemi nasıl göstereceğim?”, “Acaba nasıl bir tepki verecekler?”, ”Babam kesin beni mahvedecek” gibi düşünceler ve kaygılar yaşayabileceğini dile getiren Psikolog Baykal ailelere seslenerek, “Birkaç dersten kırık not getiren çocuğunuza olumsuz davranmak uzun vadede daha vahim sonuçlara yol açabilir” diyor.

Öfkelenmek, kızmak, bağırmak gibi olumsuz yaklaşımlar; çocukların baskı altına girmelerine, motivasyonlarının daha da azalmasına, onların da anne babasına kızgınlık duymalarına neden olabiliyor. Psikolog M. Bülent Baykal, anne babasının aşırı tepkisiyle karşılaşan bir çocuğun, kendisi ile ilgili görüşlerinin negatife dönebileceğine ve yetersizlik düşüncesinin pekişebileceğine dikkat çekiyor:

“Çocuğunuz, ‘Ben başarısızım, hep başarısız olacağım, ne yaparsam yapayım başaramayacağım’ şeklinde bir düşünce geliştirebilir. Bu da uzun vadede başaracağı ve dersleri öğrenebileceği halde, düşünce yanlışlarından dolayı tamamen başarısız olması ve psikolojik bozukluklar geliştirmesiyle sonuçlanabilir.”

Nasıl davranmalı?

Peki, ailelerin eve karnesinde düşük notlarla gelen çocuklarına yaklaşımı nasıl olmalı? İlk önce çocuğunuzu karşınıza alıp, bu notları aldığı için üzgün olduğunuzu söyleyerek işe başlayabilirsiniz. Ona herhangi bir ceza vermeyeceğinizi söyledikten sonra, sakince ve baskı yapmadan kırık notların nedenlerini sorun. Psikolog M. Bülent Baykal, sonrasında yapılabilecekleri ise şöyle sıralıyor:

  • Kırık not aldığı derslerde başarısız olmasının nedenlerini maddeleyerek bir kağıda yazın ve üzerinden bir kez daha geçin.
  • Kırık notlarını düzeltmek için kendisi neler yapabilir, siz neler yapabilirsiniz bunları yazın.
  • Arkadaş ilişkilerinde problemler varsa; eleştirici olmayan bir dille yorum yapın.
  • Eğer bilgisayar oyunları ve sosyal medyada fazla vakit geçiriyorsa, bunu tamamen kısıtlamak yerine karşılıklı konuşup bir program oluşturun.
  • Başaramayacağı ile ilgili negatif duygularla boğuşuyorsa, moralini yüksek tutun. Çocuğunuzun gerekli ve uygun şartlar yerine getirildiği zaman başarılı olacağına inanın ve ona göre davranın.
  • Sömestrde iyice dinlenmesini fakat ikinci dönemde ondan artık daha programlı ve düzenli olmasını beklediğinizi ve bunu nasıl yapacağını düşünmesini söyleyin.
  • Çocuğunuza içinizden gelerek ve inanarak, sistemli çalışmayla başarılı olacağına ve derslerden rahatlıkla geçeceğine inandığınızı söyleyin. Gerekirse ona dersler ile ilgili her konuda destek olabileceğinizi hatırlatın.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

13 + 6 =