Karagöz yine İstanbul’u dolaşıyor

Karagöz Derneği tarafından düzenlenen İstanbul Karagöz Festivali’nin üçüncüsü başladı. Ay sonuna kadar sürecek festivalde Karagöz, İstanbul’un çeşitli ilçelerinde izleyici ile buluşacak.

Geleneksel gölge tiyatrosunun ve güldürü sanatının akla ilk gelen kahramanı Karagöz, bir kez da İstanbullularla buluşuyor. Hem de 15 gün sürecek bir festival boyunca, kentin çeşitli ilçelerine konuk olarak… Kurulduğu günden yana, eğitim öğretimin yanı sıra kültür sanat faaliyetlerini her zaman destekleyen İstanbul Rumeli Üniversitesi de 3. İstanbul Karagöz Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Festivalin basın toplantısı da dün İstanbul Rumeli Üniversitesinin tarihi dokusuyla örtüşen Haliç Yerleşkesinde düzenlendi. Basın toplantısında İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Tamer Dodurka, Karagöz Festivali Dernek Başkanı Enis Ergün konuşmacı olarak yer aldı.

3. Karagöz Festivali basın toplantısında İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Tamer Dodurka (ortada) ve Karagöz Festivali Dernek Başkanı Enis Ergün (solda) konuşmacı olarak yer aldı.

Prof. Dr. H. Tamer Dodurka açılış konuşmasında sivil toplum kuruluşları ve sanatla iç içe olduklarını belirterek “Bu tarz faaliyetlerde yer aldıkça öğrencilerimizin de çok yönlü geliştiğine inanıyoruz. Yeni açtığımız Haliç Yerleşkemizin dokusu ile de uyuşan bu etkinliğe ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. İçinde bulunduğumuz eski şapka fabrikası bence Karagöz Festivali için şehrimizdeki en güzel yerlerden biri’’ dedi.
Festival hakkında bilgi veren Enis Ergün ise her yıl festivalin büyüyerek devam ettiğini ifade ederek ’’Festivalimizi, Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı Karagöz sanatçıları ile birlikte, 14-30 Kasım 2019 tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle İstanbul’da seyircisi ile buluşturacağız. Festival kapsamında gösteriler, atölyeler, söyleşiler, seminer ve sergi etkinlikleri gerçekleştireceğiz” diye bilgi verdi. 18 Kasım 2019 tarihinde ise İstanbul Rumeli Üniversitesi ve Beyoğlu Belediyesinin ev sahipliğinde, 3. İstanbul Karagöz Festivali Ödülleri’nin sahiplerine ulaştırılacağını anlatan Ergün, festival etkinliklerinin Sultanbeyli, Üsküdar, Beykoz, Ümraniye, Esenler gibi ilçelerde de gerçekleştirileceğini söyledi.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

11 + two =