“Her anne kendi yolunda mükemmel”

Bu yıl sekizinci kez ziyaretçilerini karşılamaya hazırlanan İBS Anne, Bebek, Çocuk Fuarı’nın temelinde, bebeği beklenenden çok daha erken dünyaya gelen bir annenin yaşadığı zorluklar yatıyor. Bu sorunları yaşayan başka ailelere destek olma fikriyle yola çıkan Boyut Group Genel Müdürü Seçil Fida, “Bu yılki temamız, ‘Annelik Doğanda Var’. Çünkü çocuğuna kol kanat geren, onun için en iyisini isteyen her anne, kendi yolunda mükemmel” diyor.

İBS Anne, Bebek, Çocuk Fuarı, sekizinci kez kapılarını açmaya hazırlanıyor. 13-15 Aralık 2019 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlecek fuarın hikayesi de bir annenin deneyiminden kaynak buluyor. Biz de bu anneyle, fuarı düzenleyen firmanın ortağı Seçil Fida ile hem kendi öyküsünü hem de düzenlendiği ilk yıldan bu yana yüzbinlerce ziyaretçiyi ağırlayan fuarı konuştuk.
Kısaca kendisini tanıtmasını istediğimizde “İBS Fuarı’nı düzenleyen Boyut Group’un kurucu ortağıyım ama beni gerçekten tanımlayan sıfatlar; Duru’nun annesi, Orçun’un eşi olmak” diyen Seçil Fida, gezmeye, yeni şeyler keşfetmeye ve dostlarına tutkun bir kadın olduğunu anlatıyor. Bu fuarın çıkış noktasının kendi kızının doğumu ve sonrasında yaşadığı süreçteki sorunlar olduğunu dile getiren Fida, “Bu sorunların sadece bana ait olmadığını gördüm. Bu sorunların sadece bana ait olmadığını bilmek, evet bir nebze de olsa beni rahatlattı ama bu da beraberinde omuzlarıma ağır bir yük getirdi” diyerek annelere, babalara, bebeklere, çocuklara kısacası ailelere destek olma fikriyle yola çıktıklarını anlatıyor. Fida, aileleri eğlencesi, söyleşisi, sürprizi bol olan bu fuara davet ediyor.

– İBS Anne Bebek Çocuk Fuarı nasıl ortaya çıktı?
“Anne olmadan anlayamazsın” diye bir söz var. Anne olunca ben de bu sözün ne kadar doğru olduğunu gördüm. Kızım Duru, normal süresinden on hafta önce doğdu. O kadar küçüktü ki, benden başkası bakamaz duygusu ile iki yıl boyunca işimden, sosyal hayatımdan, tüm eski düzenimden uzaklaştım, kızıma baktım. Onu büyütürken birçok sorun ile karşılaştım, karşılanamayan ihtiyaçlarım oldu. Sonra bu sorunların sadece bana ait olmadığını gördüm. Bu sorunların sadece bana ait olmadığını bilmek, evet bir nebze de olsa beni rahatlattı ama bu da beraberinde omuzlarıma ağır bir yük getirdi.
Bir şey yapma fikri yani annelere, babalara, bebeklere, çocuklara kısacası aileler destek olma fikri, bir tarafıyla çok korkutucuydu diğer tarafıyla da çok çekici. Eşimle kurduğumuz Boyut Group’taki işime geri döndüğümde kafamda sadece bu vardı. Annelere, babalara, bebeklere, çocuklara dokunan; hassas, bilgili, eğlenceli ve büyük bir dayanışma ruhunun hakim olduğu İBS Anne Bebek Çocuk Fuarı fikrini iki yıl boyunca ince ince alt yapısıyla birlikte geliştirdik. Ve ilk buluşmamızı 2012’de gerçekleştirdik.
Bu yıl büyük bir titizlikle ve anne hassasiyetiyle hazırlanan İBS Anne Bebek Çocuk Fuarı’nın sekizincisini düzenliyoruz. Yani artık İBS sekiz yaşında bir çocuk; hem de çok bilgili, konuşkan, güvenilir, eğlenceli bir çocuk. Ve sekiz yıl önce üç kişi ile başlayan ailemiz, bu gün İBS ile 100 bin kişilik geniş bir aile olmuş durumda.

– Bu senenin teması nedir?
Bu yılın teması, “Annelik Doğanda Var”. Anneliğin mucize dönüşümü ile başlayıp annelerimizin kahramanlıkları ve yaratıcılıklarıyla devam eden tema yolculuğumuzda bu sene, anneliğin doğamızda var olduğunu, zorlayarak veya belirli kalıplara sığdırmaya çalışarak bizlerde stres ve yetersizlik hissi yaratan tüm kalıpların yapay olduğunu konuşacağız. Çocuğuna kol kanat geren, onun için en iyisini isteyen her anne kendi yolunda mükemmel.

– Peki, tema seçimlerinizi neye göre yapıyorsunuz?
Kendi hayatımızdan esinleniyoruz. Çevrem birbirinden harika annelerle çevrili. Hepimiz çocuklarımızı birlikte büyütüyoruz. Onların hayatlarından, kendi yaşadıklarımdan çıkıyor her sene İBS’nin teması.

– Her yıl renkli ve coşkulu bir atmosfer sunuyorsunuz. Bu sene ziyaretçilerinizi bekleyen sürprizler var mı?
İBS’yi takip eden anneler çok iyi bilirler; her buluşmamız içinde pek çok yeniliği ve sürprizi barındırır. Kendini tekrar etmeyerek, her yıl daha ileriye gitmek bizim temel sloganlarımızdandır. Dolayısıyla bu yıl da elbette yeniliklerimiz var. Temamıza uygun etkinlikler fuarda çok renkli görüntüler yaşatacak hepimize. Birbirinden renkli gösteriler, eğlenceli aktiviteler, ünlü uzmanlarıyla sohbet bulaşmaları büyük oranda temanın ruhuna uygun olacak. İBS’nin sihirli dünyasında yine her zamanki gibi şovlar, atölye etkinlikleri anneler ve çocuklarına zamanın nasıl geçtiğini unutturacak. Ayrıca çizgi dünyanın sevilen kahramanları çocuklarla buluşacak, oyunlar oynayacak, bol bol fotoğraf çektirecek. Prenseslerin, prenslerin yer aldığı dans şov partileri, yeni yıl gösterileri, hediyesi bol hazine avı yarışmaları ve daha pek çok etkinlik İBS’de ebeveynleri ve çocukları bekliyor olacak.

– Anneler için deneyim paylaşımları çok önemli, değil mi?
İBS çok konuşan, çok anlatan, çok dinleyen bir fuar. Üç gün boyunca ünlü anneler, deneyimli anneler, girişimci anneler, sporcu anneler, alanında uzman doktorlar, İBS Sohbet Buluşmaları köşesinde ebeveynlerle bir araya gelecek. Konuşacaklar, dertleşecekler, soru soracaklar, çocuklarının gelişimi için en uygun tüyoları kapacaklar.

– Yarışmalar ve hediyeler de katılımcıların ilgisini çekiyor. Bu kez ne gibi sürprizler hazırladınız?
Hazine avı yarışmalarımız devam edecek ve yine binlerce aileye, çocuk giyiminden oyuncağa, bebek odalarından hijyen malzemelerine, küçük ev aletlerinden pusetlere ve otomobil koltuklarına kadar çeşitli hediyeler vereceğiz.

– Gelişmeleri takip etmek isteyenler hangi kanallardan sizlere ulaşabilirler?
İBS yaklaşırken bütün yeniliklerden, yarışmalardan, kampanyalardan haberdar olmak isteyen ebeveynlerimiz mutlaka www.ibsfuar.com sitesini ziyaret etsinler. Ayrıca bizi sosyal medya kanallarındaki ibsfuar hesabımızdan takip edebilirler. Bu adreslerden de yarışmalarımıza katılabilir, kampanyalarımız hakkında bilgi sahibi olabilir, ayrıca ebeveynlik yolculuklarında işlerine yarayacağını düşündüğümüz bilgileri edinebilirler.

– Rahat ve keyifli bir fuar için, ziyaretçi ailelere neler önerirsiniz?
Bugüne kadar yaşadığımız tecrübelere dayanarak ziyaretçilerimize önerebileceğim en önemli nokta fuara ailece gelmeleri; ailesi ile gelen anneler daha rahat söyleşilere katılabiliyor, stantlardaki aktivitelerden faydalanabiliyorlar. Ayrıca fuara bolca vakit ayırmalarını da tavsiye ederim, fuarda o kadar çok marka ve etkinlik var ki bırakın birkaç saati bir gün bile yeterli olmuyor. Ziyaretçilerimiz fuar girişinde kolaylık olması için
online biletlerimizi www.ibsfuar.com adresinden alabilirler. Çocuklarıyla unutulmaz güzel anlar yaşamak, ailecek katıldıkları yarışmalarda doyasıya eğlenmek, İBS Sohbet Buluşmaları köşelerinde yepyeni bilgiler ve bakış açıları edinmek ve elbette birbirinden iyi markaların ürün ve hizmetlerine cazip fiyatlarla sahip olmak isteyen tüm aileleri bekliyoruz… Hep birlikte çok eğleneceğiz…

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × 4 =