Helikopter ebeveyn misiniz?

Sonbahar eğer içe dönme, sanata sığınma mevsimiyse gelin hep birlikte hem içimize dönelim hem de hayatın farkında olalım. Bunun için Açık Diyalog İstanbul’un çocuklar ve yetişkinler için düzenlediği etkinliklerine göz atmaya ne dersiniz?

Bilgi Paylaşımı Toplantısı: Helikopter Anne Baba… Ebeveyn Olarak Nerede Durmalıyım ?

Tarih: 27 Eylül Perşembe 2018
Saat: 12:00-13:30
Yaş Grubu: Yetişkinler içindir
Psikolog: Nur Dinçer Genç

Açık Diyalog İstanbul ve Arkabahçe Psikolojik Gelişim Merkezi işbirliği ile veliler için seminerler serisi devam ediyor.
Helikopter anne-babalar, çocuklarına aşırı ilgi ve yakınlık gösteren, onların deneyimleri, problemleri ve zaman zaman da eğitim durumları ile aşırı ilgilenen anne babalara günlük dilde verilen addır. Bir helikopter gibi devamlı gözetleyen ve adım adım takip eden oldukları için onlara bu isim verilmiştir. -Ebeveyn olarak çocuğunuz ile ilişkinizde sınırları nasıl çizeceksiniz? -Çocuğun kendi sorumluğunu almasına izin vermek ne zaman ne kadar sorumluluk? -Anne ve baba nerede durmalı, ne kadar müdahaleci olmalı? – Çocuğunuzun yerine onun hangi görevlerini yapıyorsunuz? Ödevler, eşyalara sahip çıkmak, odasını toplamak vs. – Aşırı koruyucu olmak, gerçekten koruyacak mı? Bu paylaşımda bu soruların cevabını birlikte bulamaya çalışacağız.

Nur Dinçer Genç Hakkında

1986 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü`nde lisans eğitimini, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi, Psikiyatri Bölümünde Klinik Psikoloji Yüksek Lisansını tamamlamıştır. Özel Yüzyıl Işıl Okulları`nda psikolojik danışmanlık biriminde görev aldıktan sonra Psikoterapi Bilim Merkezi`nde, çocuk ve ergenlerde okul ve öğrenme sorunları, aile danışmanlığı ve çift danışmanlığı alanlarında çalışmalar yapmış, okullarda rehberlik birimlerinin yeniden yapılandırılması konularında çeşitli çalışmalar yapmış, eğitimler vermiştir. 2000 yılında Davranış Bilimleri Enstitüsü Çocuk ve Genç Merkezi`nde psikolog olarak göreve başlayan Nur Dinçer Genç Psikoloji alanında çalışanlara yönelik eğitim ve süpervizyon çalışmaları yapmaktadır. Mayıs 2011 tarihinden itibaren kendi kurduğu Arkabahçe Gelişim, Eğitim ve Danışmanlık merkezinde terapist, eğitimci ve yönetici olarak çalışmaktadır. Genç, çalışmalarında ağırlıklı olarak Dışavurumcu Sanat Terapisi, Kum Terapisi, Çözüm Odaklı Terapi, EMDR Terapisi, Aile Terapisi ve Jung Terapisi tekniklerini kullanmaktadır. Genç`in çoğunlukla çalıştığı danışmanlık konuları ise, psikolojik travma, okul ve öğrenme sorunları, çocukluk dönemi sorunları, aile içi iletişim sorunları, hamile danışmanlığı, anne-bebek danışmanlığı ve bakıcı-bebek danışmanlığıdır.

Seminer: Serhan Bali ile Konser Dinleme ve Opera Sanatı

Tarih: 10, 24 Ekim – 7, 14 Kasım – 5, 19 Aralık 2018 ve 9,23 Ocak – 6, 27 Şubat – 13, 27 Mart – 10, 17 Nisan 2019 Çarşamba Akşamları
Saat: 18:00-21:00
Yaş Grubu: Yetişkinler içindir

Serhan Bali ile Konser ve Opera Dinleme Sanatı 2018-19 sezonunda da Açık Diyalog İstanbul’da devam ediyor. Klasik müzik yazarı, yayıncısı ve Andante klasik müzik dergisi genel yayın yönetmeni Serhan Bali, klasik müzik sanatının uçsuz bucaksız coğrafyasında kaybolmadan dolaşmak için gerekli bilgilendirmeleri keyifli ve akıcı bir dille müzikseverlere aktaracak. Klasik müzik eserleri arkalarında çok zengin bir tarihi, sanatsal ve teknik birikim barındırır. Bu eserleri hakkını vererek dinlemek, dinlerken daha çok haz almak için bestecilerin yaşamlarını, sanatlarının ince noktalarını, üsluplarının öne çıkan özelliklerini iyi bilmemiz gerekir. Ayrıca bestecilerin içinde yaşadıkları dönemlerin özelliklerini de bu derslerimizde öğrenerek Barok, Klasik ve Romantik dönemlerin birbirinden ayırt edici özelliklerini öğrenme fırsatını buluyoruz. İyi bir dinleyici olma yolunda ilerledikçe de bilmediğimiz daha ne kadar çok şey olduğunun farkına varıp öğrenmek için daha çok çaba sarf ediyoruz. İşte klasik müzik sanatının uçsuz bucaksız coğrafyası derken kastettiğimiz şey bu. Bu coğrafyayı gezerken, yolumuzu kaybetmeden güzelliklerini bir bir tanırken rehberiniz Serhan Bali ile seyahat etmenin avantajına Açık Diyalog ’un klasik müzik kültürü derslerinde sahip olabilirsiniz.

Serhan Bali Hakkında

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 1995 yılında mezun olduktan sonra bir süre özel sektörde çalışan Serhan Bali profesyonel iş yaşamını terk edip 2002 yılında kurduğu, Türkiye’nin çağdaş standartlarda ve ulusal çapta yayın yapan ilk klasik müzik dergisi Andante ile yayımcılık alanına girdi. 2012 yılında Andante’yi temsilen International Classical Music Awards (ICMA) jüri üyeliğine seçilen Bali, ICMA jüri üyesi olan Avrupa’nın diğer önde gelen klasik müzik yayınlarının temsilcileriyle birlikte her yıl dünyanın en iyi klasik müzik CD-DVD kayıtlarını seçiyor. Bali’nin klasik müzik üzerine yazıları 2001 yılından beri ağırlıklı olarak Andante Dergisi ve Radikal Gazetesi’nin ardından şimdilerde Hürriyet Gazetesi’nin Kitap Sanat ekinde yayımlanıyor. 2007-2009 yılları arasında İstanbul Müzik Festivali’nin Danışma Kurulu üyeliğinde bulunan Bali 2011 yılından beri de Fest Travel’ın müzik danışmanlığını yapıyor ve bu firmanın çatısı altında müzikseverlerle birlikte dünyanın önde gelen klasik müzik merkezlerine turlar düzenliyor. Bali ayrıca, beIN IZ TV kanalı için 2014 yılından bu yana klasik müziğin büyük bestecilerinin yasadıkları şehirleri ve mekanları tanıttığı Batı’ya Yolculuk adlı bir müzik belgeselini hazırlayıp sunuyor. Belgeselin 2018 yılında yeni bölümlerinin çekilmesi planlanıyor. Bali halen 16’ıncı yılını bitiren Andante dergisinin genel yayın yönetmenliği görevi başta olmak üzere klasik müziğin farklı alanlarındaki çalışmalarını sürdürüyor.

Seminer: Sanat için Yazmak

Pınar Aygün, sanat için yazmak isteyenlerle buluşuyor.

Tarih: 13, 20, 27 Ekim ve 3 Kasım 2018 Cumartesi
Saat: 14:00-16:00
Yaş Grubu: Yetişkinler içindir

Pınar Aygün tarafından yürütülecek atölye çalışmasında, modern / çağdaş / güncel kavramları irdelenecek, çağdaş sanat terminolojisi ve çevirinin getirdiği sorunlar tartışılacak, Türkiye’de sanat eleştirisi ve yazımı üzerinde durulacaktır. Nitelikli bir güncel sanat metni üretmek için gerekli hazırlık, araştırma yöntemleri, metodoloji ve kaynak kullanımı nasıl olmalı sorusuna odaklanılacaktır.

Pınar Aygün Hakkında
Pınar Aygün, İstanbul Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü mezunudur.
2011 yılında Işık Üniversitesi Sanat Kuramları ve Eleştiri Yüksek Lisans Programı’nı tamamlamıştır. 2005 yılından beri İstanbul Bilgi Üniversitesi Türk Dili Birimi’nde “Türk Dili ve Edebiyatı” dersleri veren Aygün’ün, çeşitli kültür-sanat dergilerinde yazıları yayımlanmıştır.
“Sanat için Yazmak” ve “Güncel Sanat Okumaları” derslerini 2014’ten beri yürütmektedir.

Arno Garabetyan ile Satranç Atölyesi

Tarih: 6,13, 20, 27 Ekim Cumartesi 2018
Saat: 11:30-13:00
Yaş Grubu: 7-16
Üst Seviye

Açık Diyalog İstanbul organize ettiği eğitimler dizisine ‘Arno Garabetyan ile Satranç’ atölyesi ile devam ediyor. İstanbul Satranç Derneği Başkanı Garabetyan’ın en önemli misyonlarından biri zihin sporu ve strateji oyunu olan satranç kültürünü tanıtmak ve yeni nesillere aktarmaktır. Bu spor ile ilgilenen katılımcılar aynı zamanda da, mantık yürütme, hafıza geliştirme ve risk yönetimi konusunda da kendilerini geliştireceklerdir. Bu atölye dört dersten oluşmaktadır.

Arno Garabetyan Hakkında
Orta ve lise eğtimini Fransız Pierre Loti Lisesinde tamamladıktan sonra, 1990-1994 seneleri arasında University of Nottingham Ekonomi Bölümünü bitirdi. 2012’den beri Türkiye’nin en köklü derneklerinden Istanbul Satranç Derneği Başkanlığı görevini yürütmektedir. Kendi sözleriyle: “Günümüzde çok geç yaş sayılan 16 yaşında satranca bir arkadaşımın katıldığı bir yarışmaya katılıp 2. olmam sonucunda ilgi duymaya başladım. Usta Jirayr Çakır yarışmalara hazırlanmamamda ve çalışmalarımı sürdürmemde öncülük etti ve hazırladı. O dönemde Türkiye gençler şampiyonalarına katıldım ve sonrasında Gençler 12’ler yarışmasına da katılabildim. İstanbul birinciliğini eş puanla 1989 yılında aldım sonra 2002 yılında da İstanbul ikincisi oldum. Son 4 yıldır Boğaziçi Üniversitesi takımının kaptanlığını arkadaşım Deniz Seyhanoğlu ile yaptım ve takımı 2014 te 5. olarak 1.’ligde oynama hakkı kazandık. 2015 yılında ise 1. ligde 2. olma başarısı ile takımımız süperlige çıkabildi. Çok ciddi bütçeli takımlarla yarışan amatör ruh taşıyan takımımız 2016 senesinde ligde başarılı oldu fakat 2017 senesinde 1.’lige geri döndü. Son 5 yıllık süreçte bir çok turnuva organize ettim ve katıldım. Son iki yıldır yurt dışı turnuvalara katılıp oyunucluğumu ve antrenörlüğümü geliştirmeye çalışmaktayım. Öğretmek ve öğrenmekten keyif alıyorum ve satrancın her yaş gurbunda mantığa, muhakemeye, hesaplama yeteneğine (matematiksel), önsezgiye ve doğru risk ölçmeye çok faydalı olduğunu her daim görüyorum. İnsanların karakterlerinin tahtaya yansıması ise hayatta aldıkları bir çok kararın öngörüsü olabilmekte. Hiperaktif çocukların ise özellikle kendilerini bulabildikleri ve bir çok psikolog tarafından önerilen bu oyun umuyorum hepinizin hoşuna gidecek.”

Çocuklar için Henri Matisse Atölyesi

Tarih: 7 Ekim Pazar 2018
Saat: 15:00-16:30
Yaş Grubu: 5-10 / 11-15

Açık Diyalog İstanbul’da çocuklar için sanat atölyeleri devam ediyor. Sanatçı ve eğitmen Pınar Yılmaz’ın yürüttüğü bu atölyede Henri Matisse’in hayatı, sanatı ve çalışmaları anlatılırken bir yandan da katılımcılar Matisse’in çalışmalarından aldıkları ilham ile kendi iki ve üç boyutlu çalışmalarını yapacaklar.

Bu atölyenin konu aldığı sanatçı Henri Matisse 1869-1954 seneleri arasında yaşamıştır. 20. Yüzyıl’ın önemli ressamları arasında yer alan sanatçı, kullandığı renklerle ön plana çıkmıştır. 1905-1907 yıllarında meydana gelen Fovizm akımının en önemli temsilcilerindendir.

Pınar Yılmaz Hakkında

Pınar Yılmaz 1987 yılında İstanbul’da doğdu. 2010 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nü bölüm birincisi olarak bitirdikten sonra 2013 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Heykel Ana sanat Dalı Yüksek Lisans programını onur öğrencisi olarak tamamladı. 2014-2016 yılları arasında, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Ana Sanat – Sanatta Yeterlik (Özel Öğrenci) Prof. Fatma Akyürek’ten Kültürel Bağlamda Heykel,Prof.Rahmi Aksungur’dan Heykel Sanatı ve Farklı Disiplinler, Prof. Neslihan Pala’dan da Metal Atölyesi derslerini aldı. Halen Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişim Programı – Ön lisans programında okumaktadır. 2012-2016 yılları arasında güzel sanatlara hazırlık kursunda resim öğretmeni olarak çalıştı ve 4-12 yaş grubu çocuklarla heykel- resim özel ve grup ders çalışmalarında bulundu. Çalışmalarını İstanbul’daki heykel atölyesinde sürdürmekte ve sergilere katılmaktadır.

Çocuklar için Ömer Uluç Atölyesi

Tarih: 21 Ekim Pazar 2018
Saat: 15:00-16:30
Yaş Grubu: 5-10 / 11-15

Açık Diyalog İstanbul’da çocuklar için sanatçı atölyeleri devam ediyor. Sanatçı ve eğitmen Pınar Yılmaz’ın yürüttüğü bu atölyede Ömer Uluç’un hayatı, sanatı ve çalışmaları anlatılırken bir yandan da katılımcılar Uluç’un çalışmalarından aldıkları ilham ile kendi iki ve üç boyutlu çalışmalarını yapacaklar.

Bu atölyenin konu aldığı sanatçı Ömer Uluç, 1931-2010 yılları arasında yaşamıştır. ABD’de mühendislik ve resim eğitimi almıştır. Kullandığı farklı malzemelerle Türk Çağdaş Sanatı’nda kendi jenerasyonunun öncülerindendir. Eserleri uluslararasında pek çok farklı müze ve koleksiyonlarda yer almaktadır.

Pınar Yılmaz Hakkında

Pınar Yılmaz 1987 yılında İstanbul’da doğdu. 2010 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nü bölüm birincisi olarak bitirdikten sonra 2013 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Heykel Ana sanat Dalı Yüksek Lisans programını onur öğrencisi olarak tamamladı. 2014-2016 yılları arasında, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Ana Sanat – Sanatta Yeterlik (Özel Öğrenci) Prof. Fatma Akyürek’ten Kültürel Bağlamda Heykel,Prof.Rahmi Aksungur’dan Heykel Sanatı ve Farklı Disiplinler, Prof. Neslihan Pala’dan da Metal Atölyesi derslerini aldı. Halen Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişim Programı – Ön lisans programında okumaktadır. 2012-2016 yılları arasında güzel sanatlara hazırlık kursunda resim öğretmeni olarak çalıştı ve 4-12 yaş grubu çocuklarla heykel- resim özel ve grup ders çalışmalarında bulundu. Çalışmalarını İstanbul’daki heykel atölyesinde sürdürmekte ve sergilere katılmaktadır.

Billur Tansel ile İngilizce Sanat Atölyesi

Tarih: 7, 14, 21, 28 Ekim Pazar 2018
Saat: 12:00 – 13:30
Yaş Grubu: 6 – 8

Açık Diyalog İstanbul’da 6-8 yaş grubu ile İngilizce Sanat Atölyesi başlıyor. Çocukların yaşları ve eğitim seviyeleri göz önünde bulundurularak kurgulanan bu atölyeler Billur Tansel tarafından yürütülecek. Çeşitli oyunlar oynayarak, hikayeler dinleyerek, sanat çalışmaları yapılarak sürdürülecek bu oyun atölyeleri çocukların okulda öğrendikleri başlangıç seviyesindeki İngilizceyi keyif alarak daha iyi benimsemelerini, kendilerini ifade edebilmelerini, yeni kelimeler, cümleler kullanarak öğrenmelerini hedeflemektedir.

Billur Tansel Hakkında

Billur Tansel Çağdaş Sanat konusunda uzman bir eğitmen, bağımsız küratör ve yazardır. İstanbul’daki Pierre Loti Fransız Lisesini bitirdikten sonra ekonomi ve felsefe bölümlerinde çift anadal eğitimi gördüğü Virginia A.B.D.’deki Mary Washington Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Sonra da Sorbonne ve Dauphine Üniversitelerinin ortak MBA yüksek lisansını tamamlamıştır. 2006 yılında Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümünde araştırma görevlisi olarak kariyerine başlamıştır. Burada ikinci yüksek lisans derecesini görsel iletişim tasarımı alanında “Dijital Sanatta Yeni Estetik Kavramına Kıyas Ile Plastik Sanatlarda Geleneksel Estetik Kavramının Etüd ve Analizi” başlıklı teziyle almıştır. 2008-2016 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Sanat Felsefesi dersleri vermiştir. Tansel, 2008 yılından beri öğretim üyesi olarak görev yapmanın yanı sıra İstanbul’da Casa Dell’arte ve 44A gibi prestijli sanat galerilerinin direktörlüğü ve ayrıca Bodrum’daki Casa Dell’arte Art Hotel’in Sanat Direktörlüğü görevlerinde bulunmuştur. Türkiye’de ve yurtdışında bir çok serginin küratörlüğünü yapmıştır. Makaleleri sanat dergilerinde ve kitaplarında yayınlanmaktadır. 2011-2014 yılları arasında Tansel İstanbul’daki Proje4L/ Elgiz Çağdaş Sanat Müzesinin Direktörü ve Küratörü olarak görev yapmıştır. Bu görevi sırasında Müze’de çocuklar ve yetiskinler için eğitim programlarını başlatmış ve yönetmiştir. Koleksiyonculuk, müze, galeri ve koleksiyon yönetimi hakkında seminerler vermektedir. 2015 senesi Temmuz ayında Açık Diyalog Istanbul’u kurmuştur.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × 3 =