Hanimiş de bebeğimin odası!

Nasıl da özeniriz bebeklerimizin odasına… Süsleriz, püsleriz, cıvıl cıvıl olsun isteriz. Dünyada en sevdiğimiz kişi elbette onlardır. Onların odasını hazırlarken en iyisi, en güzeli olsun isteriz doğal olarak.

Ancak bebek odalarında önemli olan onlara sağlıklı bir ortam hazırlamaktır.

Sağlıklı çocuk odası nasıl olmalıdır? Sizlerle bunu paylaşmak istedim.

Anlattıklarım sadece çocuğun odası için geçerlidir, gerisini ne yaparsanız yapın şeklinde anlamayın.

Çünkü evimizin tamamı çocuklarımızı büyüttüğümüz ortamdır. Sağlıksız ev ortamında sağlıklı olmak zordur. Anlatacaklarım, evin her yeri için tüm aile bireylerinin sağlığı için önemlidir.

Bebek odası hazırlanırken önce oda boyanır. İşte buraya dikkat! Seçtiğiniz boya; su bazlı, kokusuz, sağlıklı boya olmalıdır. Boya kokusunun sağlığa zararlı olduğunu unutmayınız.

Mobilya boya ve cilaları da aynı şekilde koku çıkarmayan, doğal boyalarla boyanmış, cilalanmış olmalıdır. Yeni alınan mobilyalar uzun süre zararlı olabilecek koku ve gaz çıkartırlar. Konunun önemini bilen bazı ailelerin eski, boya kokusu çıkmış mobilyaları eskiciden aldıklarını duyduğumda çok takdir etmiştim.

Bu arada mobilyaların yerlerine iyi sabitleyerek bunların herhangi bir nedenle (deprem, çocukların tutunması) devrilmelerini önlemelisiniz. Mobilyaların sert köşelerinin, özellikle sehpaların düşen çocuklara zarar vereceğini unutmayınız. Buralara yumuşak malzemeden köşe koruyucular yapınız. Pencerelere sizin kontrolünüz dışında açılmayı önleyecek çocuk kilitleri taktırınız. Elektrik prizlerine çocuk koruma aparatları takınız. Devrilmeleri halinde yangın çıkartabilecek elektrik çarpmalarına neden olacak ısıtıcıları, çocuğunuz odada yalnızken asla kullanmayınız.

Anneler için bebekleri sürekli açtır ve üşüyordur. Bu duygu ile özellikle kışın bebek odasını fazladan ısıtmak için konulan ısıtıcılar, ısı üfleyen elektrikli sobalar, odanın havasını ve bebeğinizin burnunun içini kurutabilir.

Bu mikrop ve bakterilerin vücuda girişini kolaylaştırır ve enfeksiyona neden olabilir. Gereğinden fazla ısınan bebeklerde pişik, döküntü ve cilt kuruması oluşur. Çocuk odalarının ısısı 20-22 derece, nemi yüzde 50-60 düzeyinde olmalıdır. (Bunun için çocuk odasına termometre ve hidrometre asınız ki durumu görebilesiniz.)

Çocuğunuzun yatağına, beşiğine onların dolanabileceği ipli oyuncaklar, emzikler koymayınız. Odada çocukların erişebileceği yerlerde poşet, ip, boncuk, düğme, para, pil, iğne gibi batıcı, yutulabilecek küçük malzemeler bulundurmayınız. Evinize asla naftalin, çamaşır suyu sokmayınız.

Temizliğe gelince…

Doğal ürünlerle yapılması koşulu ile çocuk odalarında ve evinizin tümünde hijyen gerçekten çok önemlidir. Bağışıklık sistemleri bebeklerde yetişkin kişilere göre çok düşüktür. Bu durum onların mikrop ve virüslere, zehirli kimyasallara karşı savunmasız yapar. Temizliği yaparken kimyasal ürünler kullanırsanız bunun adı temizlik olmaz.

Görünür kirleri temizlerken bunların yerine kimyasal zararlıları koyarsanız odanın hava kalitesini de tehlikeli bir biçimde bozarsınız. Evinizi ve özellikle çocuk odasını her gün uzun uzun havalandırınız. Kimyasal temizlik malzemelerinin birçoğunun içinde zararlı maddeler vardır.

Temizlik için 1/5 (5 birim suya 1 birim sirke) oranında sulandırdığınız doğal elma sirkesi kullanınız. Bununla ıslattığınız temiz bezle yerleri oyuncakları silebilirsiniz. Ayrıca bu karışımı bir fısfıs içine koyup püskürt-sil şeklinde kullanabilirsiniz.

Limon suyu çok etkili ve doğal temizleyicidir. Temizlikte ve leke çıkarmada etkilidir.  Nane yağı, lavanta yağı, çay ağacı yağı (soğuk pres yöntemi ile yapılmış hakiki olmaları kaydıyla) etkili birer dezenfektandır.

Bunlardan herhangi birinden bir tatlı kaşığı miktarı bir fısfısa koyup üzerine kaynamış soğumuş su koyup çalkalayarak temizlikte kullanabilirsiniz. Bu hem mikropları öldürecek hem de ortamın ferah kokmasını sağlayacaktır.

Toz tutan, alerji yapabilen tüylü oyuncakları tercih etmeyiniz. Yıkanmayan oyuncakları bir poşet içinde derin dondurucuda bir gece bekletirseniz mikroplarından kurtarırsınız.

Sağlıkla, mutlulukla çocuklarınızı büyütmeniz temennisi ile…

*Ebeveynus dergisinin Ocak 2020 sayısından alınmıştır.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 − two =