Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonunu önlemenin 10 yolu

Hamilelikte görülen idrar yolu enfeksiyonları tedavi edilmezse böbrek enfeksiyonuna dönüşebiliyor. Bu da erken doğum ve bebekte düşük doğum ağırlığına neden oluyor. 10 basit yöntem ile hamilelikte idrar yolu enfeksiyonlarını önleyebilirsiniz.

Gebelikle ortaya çıkan idrar yolu değişikliklerine bağlı olarak idrar yolu enfeksiyonlarında artış görülebiliyor. İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavi edilmezse böbrek enfeksiyonlarına yol açabildiğini belirten “Böbrek enfeksiyonları erken doğum ve bebekte düşük doğum ağırlığına neden olur. Tedavi erken ve uygun şekilde yapılırsa bu enfeksiyonların bebeğe zararı olmaz” açıklamasında bulundu.

Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Meltem Çam, hamilelikte idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesi için tavsiyelerde bulundu.

Hamilelikte büyüyen rahmin idrar torbasının arkasında olduğunu, artan ağırlığı nedeniyle mesaneye baskı yapıp boşalmasını engellediğini ve mesanede uzun süre kalan idrarın enfeksiyonların artmasına neden olduğunu vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Meltem Çam, “Gebeliğin 6-24’üncü haftaları arasında idrar yolu enfeksiyonları açısından risk artar” dedi.

Tedavi bebeğe zarar vermeyecek şekilde uygulanıyor

İdrar yaparken ağrı ve yanma, idrar yapma sıklığında artma, idrarda kan, karnın alt kısmında kramp ve ağrı, ateş, titreme, mesanede baskı hissi ve hassasiyet gibi şikayetlerde doktora başvurulması gerektiğinin altını çizen Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Meltem Çam, “Tedavide antibiyotikler kullanılıyor. Kullanılan antibiyotikler bebeğe zarar vermeyecek şekilde seçiliyor” şeklinde konuştu.

Dr. Meltem Çam hamilelere şu önerilerde bulundu:

  1. Günde 6-8 bardak su içilmeli.
  2. Yaban mersini ekstreleri kullanılabilir.
  3. Kafein, alkol, rafine şeker ve hazır meyve suları tüketilmemeli.
  4. C vitamini (günde 250-500 mg), beta karoten (günde 25,000-50,000 ünite) ve çinko (günde 30-50 mg) enfeksiyon riskini azaltır.
  5. Sık idrar yapılmalı ve mesane tamamen boşaltılmalı.
  6. İlişkiden önce ve sonra idrar yapılmalı.
  7. İdrar yolu enfeksiyonu varsa cinsel ilişkiye ara verilmeli.
  8. Cinsel bölge temizliği düzenli ve önden arkaya doğru yapılmalı. Sert sabunlar ve kimyasallar kullanılmamalı.
  9. Sık çamaşır değiştirmeli. Sıkı çamaşır ve kıyafetler giyilmemeli ve pamuklu çamaşır tercih edilmeli.
  10. Banyoda 30 dakika üzerinde ıslak kalınmamalı.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × 4 =