Hamilelik diyabeti depresyonla ilişkili

Hamileliğe bağlı diyabetin nedeni tam olarak bilinemiyor. Prof. Dr. Hasan Aydın, bu konuda yapılan araştırmaların “Depresyon, hamile kadınlarda diyabet gelişimini tetikliyor mu?” sorusunu gündeme getirdiğini belirtiyor.

Diyabet ve depresyon arasındaki ilişki, uzun zamandır birçok araştırmaya konu oldu. Toplumda en yaygın görülen diyabet olan Tip 2 diyabetin depresyona neden olduğu da biliniyordu. Araştırmalar ayrıca hamileliğe bağlı diyabet (gestasyonel diyabet) tanısı alan kadınlarda da doğum sonrası daha fazla depresyona rastlandığını gösteriyor. Gebelik sırasında depresyona yakalanma riski açısından yeterli bilginin bulunmadığını hatırlatan Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hasan Aydın, “Araştırmalar gestasyonel diyabet tanısı alan her 4 kadından birinde depresyon görüldüğünü ortaya koyuyor. Ancak sonuçlar ‘Acaba bu kadınlarda depresyon mu diyabet gelişimini tetikliyor?’ sorusunu akla getiriyor” diyor.

HER 7 HAMİLEDEN 1’İNDE VAR

Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hasan Aydın, ülkemizde her 7 hamileden birinde gestasyonel diyabet tespit edildiğini hatırlatıyor.

İlk defa gebelikte ortaya çıkan şeker yüksekliği olarak tanımlanan gestasyonel diyabet, hem dünyada hem de ülkemizde yaygın olarak görülen ve sıklığı giderek artan bir sorun. Bu konuda gerçekleştirdikleri bir çalışmada ülkemizde her 7 hamileden birinde gestasyonel diyabet tespit edildiğini hatırlatan Prof. Dr. Hasan Aydın, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Hastalığın gelişimine neyin, neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Ailevi ve genetik faktörler, gebelik öncesi veya gebelikte alınan fazla kilo, hareketsiz yaşam, gebelik öncesinde şeker bozuklukları, polikistik over sendromu, önceki gebeliklerde 4 kg’den büyük bebek doğurma öyküsü gibi risk faktörlerinin hastalık gelişiminde rol oynadığı biliyor. Bu çalışma depresyonun da yeni bir risk faktörü olarak hastalık gelişiminde rolü olabileceğini göstermektedir.”

DEPRESYON GEBELİKTE İSTENMEYEN SONUÇLARA YOL AÇABİLİR

Duygu durum bozuklukları da hamilelik döneminin sık karşılaşılan problemlerinden biri. Öyle ki her 5 hamile kadından birinde, gebelik sırasında veya doğum sonrası ilk bir yıl içinde ruhsal sorunlar ve depresyon görülebiliyor.

Depresyonun gebelikte istenmeyen sonuçlara yol açtığına dikkat çeken Prof. Dr. Hasan Aydın,  konuyla ilgili şu bilgileri veriyor:

“Gebelikte depresyon, anne karnındaki bebekte hiperaktiviteye, düzensiz kalp atışına, yeni doğan döneminde kortizol ve epinefrin hormon düzeylerinde artışa, EEG (beyin dalgası) ölçümlerinde bozukluğa, stres veya depresyon benzeri bozukluklara, yeni doğan yoğun bakım ihtiyacında ve erken ölüm riskinde artışa neden olmaktadır. Etkisi sonraki dönemlerde de ortaya çıkabiliyor. Çocukluk ve ergenlik döneminde daha fazla depresyon, içe kapanıklık, şişmanlık ve suça eğilim görülebiliyor. Dolayısıyla gebelik başında ve süresince kadınların depresyon yönünden iyi takip edilmesi ihtiyaç halinde psikiyatri desteği verilmesi hem depresyonun yol açtığı bu problemlerin hem de gestasyonel diyabetin önlenmesinde önemli bir adım olabilir.”

*Bu haber ebeveynus dergisinin Ocak 2020 sayısından alınmıştır. Dergi aboneliği için lütfen tıklayınız.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × three =