Hamileliğin en zor misafiri: Mide bulantısı

Bebek bekleyen anne adaylarının en büyük sorunu özellikle hamileliğin ilk aylarındaki mide bulantıları olabiliyor. Ancak bu bulantıların önemli bir işlevi var. Birçok araştırma, hamilelikte yaşanan mide bulantısının anne karnındaki bebeği zararlı gıdalardan uzak tutarak sağlığını korumaya yaradığını gösteriyor.

Avrasya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan, mide bulantısına iyi gelecek önemli bilgiler veriyor.

Vücudunda bir mucizeye ev sahipliği yapmak, her şeyiyle senin bir parçan olduğunu bilmek ve kalp atışlarına tanıklık etmek… Birçok kadın için belki de hayatlarının en özel ve anlamlı dönemi hamilelik. İlkleri yaşatır, ağlatır, güldürür ve bazen de yorabilir. Özellikle bitmek bilmeyen mide bulantısı nöbetleri, en sevdiğiniz yemekten bile uzak kalmanıza neden olabilir. Bu durumun hormonlar ve artan koku hassasiyetiyle ilgili olduğuna dikkat çeken Avrasya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan, mide bulantısına iyi gelecek önemli bilgiler veriyor.

Hamilelerin midesi niye bulanır?

Her ne kadar can sıkıcı olarak görülse de mide bulantısı hamilelik esnasında vücutta yaşanan değişimlerin bir sonucudur. Hamileliğin özellikle de ilk zamanlarında yüzde 80 oranında görülen bu durum, hamilelik hormonu olan HCG’nin yoğunluğunun kanda artış göstermesi sebebiyle yaşanıyor. Hormonun yoğunluğu, sekizinci ve onuncu hafta arasında arttığı için bulantılar da en çok bu süreçte ortaya çıkıyor. Ayrıca konuyla ilgili yapılan bir araştırma gösteriyor ki yaşanan mide bulantısı, anne karnındaki bebeği zararlı gıdalardan uzak tutarak sağlığını koruyor. Bu araştırmanın temeli ise anne adaylarının en çok zararlı yiyecekler karşısında mide bulantısı yaşamasına dayanıyor. Sigara, alkol, kafein ve çabuk bozulabilen yumurta, et, tavuk mide bulantısına yol açan nedenlerden bazıları… Ancak bu demek değil ki mide bulantısı yaşamayan annelerin bebekleri zararlı yiyeceklerle karşılaşıyor. Önemli olan anne adayının sağlıklı beslenmesi ve zararlı alışkanlıklardan uzak durması.

En çok sabah ortaya çıkıyor

Hamilelik hem fiziksel hem de psikolojik olarak tamamen değişimin yaşandığı bir dönem. Bu dönemde hormonlar ve değişen beslenme düzeni sebebiyle bulantılarla sık karşılaşılabiliyor. En çok sabah saatlerinde gelen mide bulantıları, bazen o kadar yoğun oluyor ki anne adayı ne yapacağını bilemiyor. Bulantıların sosyal hayatı sekteye uğratabildiğini, anne adaylarının yemek yemekte bile zorlanabildiğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan, “Ancak anne adaylarının unutmaması gereken bir konu var. Taşıdıkları bebeğin gelişimi annenin tükettiği sağlıklı besinlere bağlı. Dolayısıyla mide bulantısı sorunu çözülmesi gereken bir problem” diye uyarıyor.

Mide bulantısı ne zaman geçer?

Genellikle hormon artışı ve koku hassasiyeti sebebiyle mide bulantısı hamileliğin erken dönemi kabul edilen 4 ila 8. haftalar arasında görülebiliyor. Normal şartlarda gebeliğin 16. haftasından itibaren düzelmeye başlıyor. Ancak her anne adayı farklı süreçler yaşadığından 6. ayında bile mide bulantısı yaşayanların olduğunu kaydeden Dr. Dalan,  “Hatta bazı hamilelerde bu süreç doğuma kadar da sürebiliyor” diye bilgi veriyor. Peki, hamilelikte mide bulantısını önlemek mümkün mü? Dr. Dalan bu soruya cevap olarak şu önerilerde bulunuyor:

• Mide bulantısı şikayetlerinin arttığı dönemde hafif, baharatsız ve yağsız yiyecekler tüketilmeli,

• Midede şişkinliğe neden olabilecek içeceklerden ve asitli meşrubatlardan uzak durulmalı,

• Yoğurt ve peynir tüketilmeli,

• Mide bulantısının olduğu anlarda zencefil çayı içilebilir,

• Haşlanmış patates, makarna ve pirinç pilavı tüketilebilir,

• Özellikle sabah gelen bulantılar için tuzlu çubuk kraker, bisküvi veya leblebi yenebilir, yataktan kalkmadan kızarmış ekmek tüketilebilir,

• Sık sık sıvı tüketilebilir,

• Öğünler az ve sık tutulmalı,

• Gün içinde zaman zaman dinlenilmeli,

• Midenin boş kalmasına izin verilmemeli,

• Olabildiğince stresten uzak durulmalı.

*Ebeveynus dergisinin Mart 2020 sayısından alınmıştır.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 − 9 =