Hadi sen de Cerebral Palcy’li çocuklar için adım at, umut ol!

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, sekiz yıldır ülke temsilciliğini yürüttüğü “STEPtember” projesinde bu yıl hedefini daha da büyütüyor. Eylül ayı boyunca sağlıklı yaşam için herkesi günde 10 bin adım atmaya ve Cerebral Palsy’li (CP) çocuklar için bağış yapmaya davet eden vakfın bu yılki hedefi, bir milyon 800 bin liralık bağış toplamak.

2011 yılında Avustralya’nın öncülüğünde başlatılan, September (Eylül) ve Step (adım) kelimelerinin birleşmesinden türemiş STEPtember, her yıl eylül ayı boyunca farklı ülkelerde eş zamanlı olarak gerçekleştiriliyor.
Cerebral Palsy, duruşu ve hareket kabiliyetini etkileyen, bebeklik ve çocukluk döneminde en sık görülen fiziksel engellik durumudur. Ülkemizde her yıl  altı binden fazla çocuğa Cerebral Palsy teşhisi konuluyor. CP’li çocukların hayatlarında pozitif etki yaratmak amacıyla hayata geçirilen STEPtember, bir sosyal sorumluluk projesi olmasının yanı sıra herkesin destek eli uzatmasına imkan sağlıyor.
Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Genel Direktörü Nigar Evgin, STEPtember projesine destek veren katılımcıların eylül ayından itibaren adımlarını Cerebral Palsy’li çocuklar için atmaya başladığını belirterek “Bu proje; toplumda farkındalık yaratırken aynı zamanda aileleri maddi yetersizlik içinde olan Cerebral Palsy’li çocukların ihtiyacı olan özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerine ücretsiz ulaşmalarını sağlıyor” dedi.
Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Genel Direktörü Nigar Evgin, 2020 yılında 40’tan fazla kurumsal firma ve iki bin 500’e yakın katılımcının topladığı bir milyon 601 bin 445 TL tutarındaki bağışın, Cerebral Palsy’li çocukların eğitim ve tedavilerinde kullanıldığını kaydetti. “Çocuklar yaratılan fon sayesinde eğitim-öğretim bursu aldılar, psikolojik ve sosyal destek, erken müdahale hizmeti, fizyoterapi, hidroterapi ve özel eğitime ulaştılar” diye konuşan Evgin, aynı zamanda bilimsel çalışmalara destek verildiğini de belirtti. Bu sene daha çok çocuğa yardım eli uzatarak yüzlerini güldürmeyi istediklerini ifade eden Nigar Evgin, “Bu yüzden bu yıl daha çok destekçiye ulaşarak bir milyon 800 bin TL’lik bağış hedefimizi gönüllülerimizle birlikte tamamlamak için çalışıyoruz” dedi.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

six + ten =