Gerçek hayat-dijital hayat dengesinin anahtarı sizde

Konu teknoloji olunca çocuklarınız çok yetenekli ve zeki olabilir ancak sağduyuya ve sağlıklı risk değerlendirmesi yapabilecek güdülere sahip olan sizsiniz.

Sıcak ve yaratıcı bir aile yapısı, teknoloji konusunda atılacak adımlar için harika bir başlangıç! Ne yapmanız gerektiği konusunda kafanız karışıksa, gerçek hayat ve dijital yaşam arasındaki dengeyi kurmanıza yardımcı olacak önerilerimize göz atabilirsiniz.

Çocuğunuzun telefonu ya da tableti saatlerce elinden bırakmadığını görünce, bazı şeylerin elinizden kayıp gittiği endişesini siz de yaşıyor musunuz? Dijital dünya söz konusu olduğunda anne babaların endişesi aynı oluyor. Oysa sıcak ve yaratıcı bir aile yapısı, teknoloji konusunda atılacak adımlar için harika bir başlangıç. Ne yapmanız gerektiği konusunda kafanız karışıksa önerilerimize kulak verebilirsiniz.

Hadi oyun oynayalım!

Gündelik hayatlarına dair konuşmak için çocuklarınızı cesaretlendirin. “Bugün seni üzen şeyler oldu mu, şaşırdığın ya da sevindiğin olaylar yaşadın mı, derslerde anlamadığın bir şey var mı?” gibi sorular ilişkinizi güçlendirir.
Çocuklarınızın oynadığı oyunların onlara yararlı mı, zararlı mı olduğunu ve gelişimlerini ne yönde etkilediğini öğrenmenin en iyi yolu, birlikte oynamak.

Kabul edelim, bilgisayar oyunları çok eğlenceli. İyi haber şu ki, bu oyunların eğitici bir yanı var. Oyun oynamak çocukların tepki süresini hızlandırabilir ve görsel becerilerini geliştirerek koordinasyon yeteneklerini artırabilir. Öte yandan şiddet içerikli oyunlar çocuklar için uygun olmayabilir. Bilgisayar oyunları, bağımlılığa neden olarak çocukların kendilerini izole etmelerine de yol açabilir. Çocuklarınızın oynadığı oyunların onlara yararlı mı, zararlı mı olduğunu ve gelişimlerini ne yönde etkilediğini öğrenmenin en iyi yolu, birlikte oynamak. Kızınıza ya da oğlunuza “Bu oyun yasak!” demek yerine, neden onun için uygun olmadığını örneklerle anlatın.

Bilgiye ulaşın!

Sözkonusu öğrenme olunca çocuklar tıpkı sünger gibi yeni bilgileri emiyor. Kızınıza ya da oğlunuza internette neler yapabildiğinizi göstermeye ne dersiniz? Tüm dünyanın sanatsal ve bilimsel kurumlarının sahip olduğu değerler, artık sanal alemde de var. Bir video ya da resmin üzerine tıklayarak evinize dünyanın en iyi müzelerini getirebilir, çocuğunuzun sevdiği hayvan hakkında en ayrıntılı bilgileri ona sunabilir, tarihi eserlerle ilgili detaylar verebilirsiniz. Doğru bilgiye ulaşmak için güvenilir sayfalarda arama yaptığınızı anlatın, bu konuda sohbet edin.

Beyin göçü

Çocuklar tüm teknolojik cihazlara sahip olsalar da sizin yıllar itibariyle edindiğiniz bir şeye ihtiyaç duyarlar; düzgün bir şekilde çalışan prefrontal korteks. Uzmanlar, beynin, risk değerlendirmesi yapan ve sosyal davranışları düzenleyen bu bölümünün 20’li yaşların ortalarına kadar düzgün çalışmadığını söylüyor. Konu teknoloji olunca çocuklarınız çok yetenekli ve zeki olabilir ancak sağduyuya ve sağlıklı risk değerlendirmesi yapabilecek güdülere sahip olan sizsiniz. Onlar, buna sahip olmak için birkaç yıl daha beklemek zorunda. Çocuklarınızın öğretmeni ve koruyucusu olmak için ebeveynlik yeteneklerinizi kullanın, teknolojik olanları değil.

Ne üzdü, ne sevindirdi?

Çocuklarınıza iyi geceler öpücüğü vermeden önce, birkaç dakikanızı daha ayırmaya ne dersiniz? Gündelik hayatlarına dair konuşmak için onları cesaretlendirin. “Bugün seni üzen şeyler oldu mu, şaşırdığın ya da sevindiğin olaylar yaşadın mı, derslerinde anlamadığın bir şey var mı?” gibi sorular aranızdaki ilişkiyi kuvvetlendirir. Eğer konuşmaya pek hevesli değilse önce kendinizden örnekler verin. Yaşadıklarınızı anlatırken ne hissettiğinizi ve nasıl bir çözüm yolu bulduğunuzu da çocuğunuzla paylaşın.

Eskiyi ve yeniyi birleştirin!

Teknolojinin çocukların hayal gücünü sınırlandırdığına dair tartışmalar sürerken siz, online eğlencenin tadını çıkabilirsiniz. Bunun için “eski ve yeni”yi bir arada kullanın. Çocuğunuz ailece yaşadığınız bir anı anlatsın ve yazsın. Sonra, bir internet uygulaması ya da web sitesi ile bunu yeniden yazın ve resimleyin. Çocuğunuzun en sevdiği çizgi film kahramanlarının çıktısını alarak birlikte boyayabilirsiniz.

Yaşasın müzik!

Hayatınızı daha eğlenceli hale getirmek için notalardan yararlanabilirsiniz. Müzik dehası olmanıza gerek yok. İnternetteki müzik sayfalarını ziyaret edebilir, tablet bilgisayarlardaki müzik enstrümanlarını kullanabilir, beste yapabilirsiniz.

Rol model olun

Şuna emin olun, çocuklarınız gerçek hayattaki alışkanlıklarınızı olduğu gibi sanal aleme ait olanları da izleyerek öğreniyor. Bilinçli ve güvenli internet kullanımında, verdiğiniz öğütlerden çok davranışlarınızın etkili olduğunu unutmayın. Yemek yerken telefonunuzu, bilgisayarı ve televizyonu kapatın. Ebeveynlerinin sürekli maillerini kontrol ettiğini, mesajlar gönderdiğini gören çocukların, sınırlara uyma konusunda daha az istekli olduğunu söylemeye gerek yok.

Bağlantıda kalın

Uzaktaki sevdiklerinizle, büyükanne ya da büyükbabayla internet üzerinden konuşmak ya da görüşmek de ilişkileri güçlendiriyor ve çocuklara doğru davranış kurallarını gösteriyor. Görüntülü konuşma, özellikle evinden uzakta çalışan anne babalar için çok önemli bir fırsat. Uzun süre evinizden ayrı kalacaksanız, internet üzerinden haberleşebilirsiniz.

*Bu haber ebeveynus dergisinin kasım 2019 sayısından alınmıştır. Dergi aboneliği için lütfen tıklayınız.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × 2 =