Ergenlik döneminde okul-aile işbirliği şart

Ergenlik döneminde okul-aile işbirliği şart

Ergenlik döneminde başarılı bir okul hayatı mümkün mü? Aslında evet. Okul ve aile arasındaki güçlü işbirliği hem çocukların ergenlik dönemini daha rahat geçirmesini sağlıyor hem de anne babaları ne yapacaklarını bilememe duygusundan kurtarıyor. Bakın eğitim uzmanları bu konuda neler söylüyor…

Ergenlik döneminde yaşanan bedensel ve ruhsal farklılıklar öğrenciler üzerinde büyük değişimlere yol açıyor. Öğrenciye yüklenen aşırı sorumluluk, okul başarısında düşüşe neden olabiliyor. Öğrencilerin bu sürecinde ailelere ve eğitimcilerine büyük görevler düşüyor.
Ergenlik dönemine giren öğrencilere karşı ailelerin ve öğretmenlerin ergenlik psikolojisi ve gelişimi hakkında bilgi sahibi olması gerektiğini belirten Uğur Koleji Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Servisi Koordinatörü Ayşegül Gürcü, “Ailelerin ve öğretmenlerin, bu zorlu süreçte öğrencilere karşı anlayış ve sabır göstermesi gerekiyor. Gençle fazla çatışma yaşamadan sorunların üstesinden gelmeye çalışmalılar. Genç için zor ama geçici olan bu dönemin bir süreç olduğu unutulmamalı” diyor..

Ergenlik döneminde öğrencinin artık ebeveyne bağımlılıktan kurtulup kendi kimliğini bulmak istediğini vurgulayan Ayşegül Gürcü, anne babalara şu uyarılarda bulunuyor:
“Ergenlik dönemi ile başlayan farklılaşmaları, aileler ve öğretmenler soğukkanlı ve kabul edilebilir karşılamaları gerekiyor. Bu dönemde onların birer birey olduğunu unutarak yıkıcı eleştirilerde ve öğrencinin kendine olan güven ve inancını zedeleyici yorumlarda bulunmamalılar. Genelde bu dönemde öğrencilerin başarı düzeyinde bir düşüş gözlemliyoruz. Fakat eğitimcilerimize, öğrencileri değerlendirirken bu dönemi göz önünde bulundurmaları gerektiğini belirtiyoruz. Bu dönemde aileler ile eğitimciler arasındaki iletişim kuvvetli olmalı ve doğru bir iletişim kurulmalı.”

HEDEFLERİ BİRLİKTE BELİRLEYİN

Gürcü, ergenlik döneminde gencin bütün sorumluluklarının üstlenmesinin sağlanması gerektiğini aksi takdirde kişilik gelişiminin ve özgüveninin olumsuz yönde etkileneceğini söylüyor. Öğrencilerin bu dönemde muhakkak bir hedefi olması gerektiğini vurgulayan Gürcü, “Aileler de bu dönemde gencin olumlu yönlerini destekleyerek “Hiç ders çalışmıyorsun!” cümlesi yerine “Geçen hafta matematik sınavına ne güzel çalıştın, sonucu da güzeldi” şeklinde cümleler kurarak dersler ve okul konusunda takdir etmeli” diye konuşuyor.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × three =