Ebeveynler hiç olmadığı kadar endişeli

5-15 yaş arasındaki kızların neredeyse yarısı çevrimiçi oyun oynuyor. Ancak erkek çocuklar, kız çocuklara göre her hafta iki kat daha uzun süre çevrimiçi oyunlara zaman harcıyor.

İngiltere’de yapılan bir araştırma, ebeveynlerin internet güvenliği konusundaki endişelerini ortaya koyuyor. Öte yandan çocuklar giderek sosyal medyada daha fazla zaman geçiriyorlar ve sahip oldukları akıllı telefonlar, tabletler yoluyla dijital bağımsızlıklarını ilan ediyorlar.

Selinay Yüksel

Ofcom’un (İngiltere’nin telekom, televizyon, radyo ve posta endüstrilerini düzenleyen kurum) çocukların medya ve çevrimiçi yaşamlarıyla ilgili son araştırmalarına göre, ebeveynler çocuklarının çevrimiçi internet kullanımının hiç olmadığı kadar çok riskli olduğunu düşünüyor. Burada hemen çevrimiçi oyun tanımını yapalım. Bilgisayar ya da başka cihazlarla, bir ya da birden fazla kişinin genel ağa bağlanarak bilgisayar oyunlarını oynamasına çevrimiçi oyun deniyor.

Ebeveynler, çocuklarının kendilerine zarar vermelerini teşvik edecek çevrimiçi bir etkenle karşılaşmaları konusunda giderek daha fazla endişe duduyor. Ayrıca çevrimiçi oyunlarla ilgili iki önemli sorun da öne çıkıyor:

• Oyun ile ilgili ödülleri içeren sanal bir eşya olan ‘loot boxes’ gibi şeylerin oyun içi satın alımlar baskısı yapması,

• Çocuklarının çevrimiçi oyunlar yoluyla zorbalık yapma olasılığı.

Bununla birlikte, ebeveynler artık 2018’e göre daha fazla çocuklarıyla “çevrimiçi güvenli kalma” konusunda konuşuyor. Ayrıca çocuklarının çevrimiçi ortamda güvenliğini sağlama konusunda bilgi edinmek için kendileri de çevrimiçi ortamlarda  daha fazla vakit geçiriyor.

INFLUENCER’LAR, ÇEVRİMİÇİ AKTİVİZM VE KIZ OYUNCULAR

Bugünün çocuklarının 2019 yılında çevrimiçi ortamda neler yaptığı incelendiğinde ortaya üç büyük trend çıkıyor.

1. Greta etkisi:

Çocuklar arasında artarak ilerleyen çevrimiçi sosyal aktivizm söz konusu. 12-15 yaş aralığındaki çocukların neredeyse beşte biri, paylaşım yaparak veya yorumlarda bulunarak kuruluşlara destek vermek için sosyal medyayı kullanıyor. Yeri gelmişken kısaca Greta Thunberg’i hatırlayalım. Time dergisi tarafından 2018’in en etkili 28 gencinden biri seçilen Greta, iklim değişikliğine karşı cuma günleri okulu boykot ederek İsveç Parlamentosu önünde yaptığı eylemlerle adını duyurdu. Akranlarının da o gün okula gitmeyip onu desteklemesiyle hareket İsveç sınırlarını aştı. Aralarında İstanbul’un da bulunduğu dünya üzerinde farklı yerlerden 270 şehirde 70  bin öğrenci “gelecek için cuma” eylemlerine katıldı. Greta, Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde yaptığı konuşmayla da zihinlere kazındı.

2. ‘Vlogger’ yükselişi:

Çok takipçili YouTube yıldızları popülerliğini korurken çocuklar artık giderek daha çok “mikro” veya “nano” etkileyicilere yöneliyor. Bunların genellikle daha az takipçisi var ancak bu kişiler bir çocuğun yerel bölgesi içinde olabilir veya bir ilgi alanı paylaşabilir.

3. Kız oyuncular artıyor:

5-15 yaş arasındaki kızların neredeyse yarısı çevrimiçi oyun oynuyor.  Ancak erkek çocuklar, kız çocuklara göre her hafta iki kat daha uzun süre çevrimiçi oyunlara zaman harcıyor.

Yaş olarak daha büyük çocuklar, geride bıraktığımız yıllara göre daha fazla sosyal medya platformlarını kullanmaya başladı. Özellikle WhatsApp, asgari yaş sınırı 16 olmasına rağmen, geçen yıldan bu yana 12-15 yaşları arasında popülerlik kazanmış durumda. WhatsApp artık büyük çocukların neredeyse üçte ikisi tarafından kullanılıyor. İlk kez, büyük çocuklar için en iyi sosyal medya platformlarından biri olarak Facebook, Snapchat ve Instagram ile rekabet ediyor.

Daha yeni platformlar da giderek daha popüler hale geliyor. Yedi çocuktan yaklaşık biri, kullanıcıların komedi ve yetenek videoları oluşturmasına ve yüklemesine olanak tanıyan TikTok’u kullanırken 20 büyük çocuktan biri oyuncular için canlı bir akış platformu olan Twitch’i kullanıyor.

Dijital bağımsızlık çağı
“İnternete girme” söz konusu olduğunda, çocukların bir tablet kullanması muhtemel olsa da cep telefonları giderek daha popüler hale geliyor. 9-10 yaşındayken bir akıllı telefona sahip olan çocukların oranı yüzde 50 civarında. Buna karşın 15 yaşına gelindiğinde, hemen hemen tüm çocukların akıllı telefonu oluyor. Bu da onlara dijital bağımsızlık veriyor.
Ofcom’un Strateji ve Araştırma Grubu Direktörü Yih-Choung Teh, araştırma sonucu çıkan verileri şu şekilde yorumluyor:
“Bugünün çocukları internetin olmadığı bir hayatı düşünemiyorlar. Ancak iki milyon ebeveyn artık internetin onlara yarardan çok zarar verdiğini düşünüyor. Bu nedenle ebeveynlerin, bakıcıların ve öğretmenlerin çocuklarla çevrimiçi güvenlik konusunda her zamankinden daha fazla sohbet etmeleri teşvik ediliyor. Eğitim ve daha güçlü bir düzenleme, çocukların dijital bağımsızlıklarını kucaklarken aynı zamanda risklerden de korunmalarına yardımcı olacaktır.”

KAÇ ÇOCUK AKILLI HOPARLÖR KULLANIYOR?

Çocuklar her zamankinden daha fazla “bağlı” cihaz kullanıyor. Bunlar arasında, akıllı hoparlörler geçtiğimiz yıl en büyük artışı gördü ve çocukların dörtte birinden fazlası şu anda onları kullanıyor. Çocukların akıllı TV kullanımı da artmış durumda.

Çocukların izleme alışkanlıkları da kökten değişiyor. 2019’da geçmişe göre daha az sayıda çocuk, geleneksel yayın yapan televizyon içerikleri izledi. Her dört çocuktan biri ise hiç geleneksel yapıda televizyon izlemediğini belirtiyor. Ancak YouTube her zamanki gibi popüler. Netflix, Amazon Prime, BBC ve ITV ise YouTube’dan sonra çocukların favorileri arasında.

Ebeveynler, çocuklarına geçmiş yıllara göre daha erken yaşta daha fazla dijital bağımsızlık hakkı veriyor olsa da çok azı, çocuklarının çevrimiçi olmasının faydalarının beş yıl öncesine göre risklerden daha ağır bastığına inanıyor. Sayısal olarak ise yaklaşık iki milyon ebeveyn, internetin çocuklarına faydadan çok zarar verdiğini düşünüyor. Böyle düşünmelerinin nedeni, çocukların artık çevrimiçi olarak nefret dolu içerikler görme olasılıklarının daha yüksek olması. İstatistiklere göre, geçen yıl 2019 çevrimiçi olan 12-15 yaş aralığındaki çocukların yarısı nefret dolu içeriklere maruz kaldı. Oysa 2016 yılında aynı yaş grubu için bu oran çocukların üçte biri şeklindeydi.

*Ebeveynus dergisinin Mart 2020 sayısından alınmıştır.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

nine + 6 =