Ebeveynler çocuklarının ne izlediğinden habersiz

Siber güvenlik şirketi Kaspersky’nin raporuna göre Türkiye’de anne babaların yüzde 39’u çocuklarının izlediği video ve diğer dijital içeriklerin ne olduğunu bilmiyor!

Siber güvenlik şirketi Kaspersky tarafından yapılan anketin sonuçları, çocukların dijital dünyayı kendi başlarına keşfettiğini gösteriyor. Bu durum da onları çeşitli saldırıların kolay hedefi haline getiriyor. Kaspersky tarafından yakın zamanda gerçekleştirilen ankete göre Türkiye’de anne babaların yüzde 39’u video içeriklere ilgi göstermiyor. Dolayısıyla yeni nesil çocuklar arasında neyin popüler olduğu konusunda bilgi sahibi değiller. Bununla birlikte, çocukların izlemeyi tercih ettiği videolar birbirinden farklılık gösteriyor: Genel olarak çocukların yüzde 68’i video izlemeyi seviyor ve bunların yüzde 65’i oyunlar ve oyuncaklarla, yüzde 39’u müzikle, yüzde 39’u bilgisayar oyunlarıyla ve yüzde 33’ü filmlerle ilgili videolar izliyor.

Video oyunlar da, çocuklar ve gençler arasında en popüler uğraşlardan biri. Türkiye’de çocukların yüzde 80’i video oyun oynuyor; bunlardan yüzde 48’i diğer kullanıcılarla iletişim kurabilecekleri çoklu oyunculu oyunları tercih ediyor. Ailelerin yüzde 11’i çocuklarıyla dijital hayatı konusunda çatışmalar yaşıyor ve yüzde 70’i çocuklarının telefonda çok fazla zaman harcadığını veya faydalı bir uğraşı olmadığını iddia ediyor.

Anne babalar için zorunluluk

Kaspersky Kıdemli Web İçeriği Analisti Andrey Sidenko, dijital dünya konusunda bilgi sahibi olmanın ve sosyal medya faaliyetlerine katılmanın anne babalar için bir zorunluluk haline geldiğini vurgulayarak “Çünkü bu alandaki bilgi eksikliği, aile içinde birtakım çatışmaları tetikleyebilir. Çocuklarınızı anlamak, onlarla iletişim kurabilmek ve gelişmekte olan dünyada popüler trendleri tartışabilmek için daha fazlasını öğrenmeli ve internette bulunmalısınız. Bunu yapmak, ebeveynleri çocuklarla yaşanması muhtemel iletişim sorunlarından kurtaracak ve çocuklarının onlara saygı göstermesini sağlayacaktır” diyor.

  • Kaspersky, ebeveynlere dijital dünyada yetkin olmak için şu önerilerde bulunuyor:
  • Kendinizi eğitin. İnternet trendleri, popüler hale gelen meydan okumalar, video oyunlar ve yeni teknolojiler hakkında daha fazla bilgi edinin. Bunu yapmak sadece çocuklarla iletişiminizi iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda sizi de bilgilendirir.
  • Çocuğunuzla iletişim kurun, ona dijital hobileri ve sorunları hakkında sorular sorun, gerekirse yardım edin.
  • Çocuğunuzun dijital dünyadaki ilgi alanlarını öğrenmek için Kaspersky Safe Kids gibi güvenilir bir güvenlik çözümü kullanın.

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen − one =