Duyusal bütünleme bozukluğu ve spor

Genelde erken çocukluk döneminde görülen, otizmle ve dikkat dağınıklığı ile karıştırılan Duyusal Bütünleme Bozukluğu (DBB), aslında değişik şekillerde çevremizde gördüğümüz bir problemdir.

Geç yürüyen, merdivenleri çıkmakta zorlanan, sese aşırı duyarlı çocuklar için tanı konmaya çalışılırken Duyusal Bütünleme Bozukluğu ihtimali mutlaka düşünülmelidir. Duyu organlarımızla algılamaya çalıştığımız uyaranları, olması gerektiği gibi birleştirme, gelişim, bilgiyi işleme alma ve davranışa çevirmede yaşanan sorundur aslında Duyusal Bütünleme Bozukluğu.
Gebelikte yaşanan sorunlar, genetik faktörler, doğumsal sorunlar, DBB’nin sebepleri olarak görülür.
DBB’nin 3 duyu ile ilgili etkin olduğunun altını çizen uzmanlar, duyusal olarak hassas, denge ve koordinasyon bakımından yavaş, beden farkındalığı tam oluşmamış çocuklar için her adımın basit, yavaş ve sabırla atılması gerektiğinin altını çizer. Uzmanlar dokunma, denge merkezi ve sedensel farkındalık (Proprioseptif) ile ilgili etkinlikler önerir.

DBB’li çocuklar için sportif anlamda diğer çocuklarda olduğu gibi, önce okul öncesi eğitimi, öğretmen tanımlaması ve okul olgunluğu, son olarak ta tuvalet eğitiminin tamamlanmış olması gerekmektedir.
Eğer bu süreçler henüz gerçekleşmemişse, verilecek eğitimler gerekli etkiyi sağlamadığı gibi, öğrenimle ilgili normal süreçlere olumsuz etkilere de neden olabilir.
DBB’li çocukların Fizyo-terapistler eşliğinde başlanması gereken rehabilitasyon süreçlerini, sportif etkinliklerle, güç kazandırma bazında desteklemek mümkündür.
Büyük kas guruplarının gelişimi aşamasında sportif etkinliklerden özellikle, yüzme ve cimnastikten faydalanılabilir.
Genel jimnastik çalışmalarındaki; denge, tırmanma, zıplama ve yuvarlanmalar, koordinasyon becerilerini destekleyeceği gibi, çocukların özgüvenine ve bedensel olarak güç kazanmasına da yardımcı olur.
Engel yürüyüşleri, beceri parkurları, tırmanma çalışmaları basit basamaklarla, çocukları zorlamadan, minik adımlar ile hatta ellerinden tutularak, birkaç denemeyi birlikte yapıp, algı oluşturarak tekrarlanmalı, çocuğun hareketi tanımasına ve yapa bileceğine güvenmesine fırsat verilmelidir.
Gereken tedbirler alındığında yüzme de hem eğlenceli hem güç kazandıran hem de koordinasyonu geliştirici bir çalışma olabilir.
DBB’li çocukların sıkça orta kulak iltihabı yaşadıkları bilgisi doğrultusunda, kulak tıkaçları ile koruma oluşturarak, uzman eğitmen eşliğinde yapılacak yüzme çalışmalarından da fayda sağlanır.
İlk başlarda suyla ilgili girmek istememe ve kaygı gözlenebilir.
Yüzmeye ebeveynle beraber başlamak, ilk önce oyunlar oynamak ve çocuğa biraz zaman tanımak gerekir.
Öğrenim süreci diğer öğrencilere oranla gecikebilir. Mühim olan süreç uzasa da yüzme teknik eğitiminin büyük kas gruplarını güçlendireceğidir.
Hayatları boyunca bu farkla yaşayacak çocukların, hayata entegre olma süreçleri içinde sporun bulunması, yaşam kalitelerinin yükselmesini, sosyalleşmelerini ve hayatın içindeki duruşlarından emin olmalarını sağlayacaktır.
Ve her çocuğun spor yapmaya hakkı vardır.

Daha fazla bilgi için:

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × 5 =