Dünyanın bütün kedileri!

Dünyanın Bütün Kedileri, Çetin Öner’in anısına hazırlanan özel baskısıyla yeniden okurla buluşuyor.

Can Çocuk Yayınları, Eylül ayında yitirdiğimiz Çetin Öner’i çocuk edebiyatında çok sevilen ve klasikleşen kitaplarından biriyle anıyor. Çetin’in, “Maviş”, “Maviş’in Gözleri” ve “Toroman Tora” adlı üç şiirini bir araya getiren Dünyanın Bütün Kedileri, özel bir baskıyla bir kez daha okurla buluşuyor.

ÇOCUKLARA ŞİİRİN KAPISINI ARALADI

Şiirin kapısını çocuklar için aralayan şairlerden Çetin Öner hayvanları çok sever, onlara dizelerinde özel bir yer verirdi.
Şairin “Maviş”, “Maviş’in Gözleri” ve “Toraman Tora” adlı üç şiirini bir araya
getiren Dünyanın Bütün Kedileri, 2016’da hayata gözlerini yuman Çetin Öner’in anısına yapılan bu özel baskısında, Mustafa Delioğlu’nun daha önce yayımlanmamış desenlerini de okurlarla buluşturuyor.

Kedilere adadığı kitabın sonunda, şair şöyle diyor:

Şimdi beni iyi dinleyin
İnsan sevgisini ıskalamayın ama
Ne yapıp edin
Siz de bir kedi edinin.

ÇETİN ÖNER KİMDİR?

Çetin Öner 1943’te doğdu. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Banka İşletmesi Bölümü’nü bitirdi. 1963’te Ankara Sanat Tiyatrosu’na girdi. 40’ı aşkın oyunda görev aldı. Milliyet Gazetesi Sanat Dergisi Ankara temsilciliğini yaptı, Olay ve Barış gazetelerinde tiyatro eleştirileri yazdı. 1973’te AST’tan ayrılarak TRT’de yapımcı olarak göreve başladı. TRT’nin ilk televizyon dizisi olan “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz”ı yönetti. Birçok TV oyununda oyunculuk yaptı. 1972’de Yeni A dergisinde ilk öyküsü “Keklik”; 1975’te ilk kitabı yayımlandı: Gülibik. Kitap 1978’de Almanca’ya çevrilerek bu ülkede değişik yayınevlerince 5 kez basıldı. Ulusal ve uluslararası birçok ödül kazanan Çetin Öner’in altı çocuk kitabı ve bir romanı vardır. Öner, 2016’nın eylül ayında aramızdan ayrıldı.

Kitap: Dünyanın Bütün Kedileri
Yazar: Çetin Öner
Resimleyen: Mustafa Delioğlu
Dizi: Çağdaş Türk Edebiyatı
Tür: Şiir
Sayfa: 58
Fiyatı: 12,00 TL

HEMEN DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 + 16 =